Irský mech

cm irsky mech

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Irský mech je druhem červené mořské řasy. Anglicky se nazývá Irish moss, latinsky Chondrus crispus a česky puchratka kadeřavá.

Jak už jeho jméno napovídá, nejvíce roste v útesových částech atlantického pobřeží Irska i Ameriky, ale můžeme ho najít v některých částech Tichého oceánu. Hezky česky řečeno, irský mech je ruducha (tedy červená řasa) z kmene Rhodophyta. Ruduchy se od ostatních kmenů řas odlišují obsahem či spíše přítomností asimilačních barviv, hydrochromů, zejména červeného fykoerythrinu (ten zodpovídá za jejich červenou barvu) a modrého fykocyanu. Je zajímavé, že u pobřežních je červená barva překryta jinými barvivy, a pak jsou jejich stélky olivově zelené nebo hnědé.

Čerstvý irský mech je měkký a má pestré zbarvení. Tato řasa je velmi bohatá na obsažené přírodní látky. Irský mech obsahuje vápník, síra, jód, draslík a hořčík. Ze skupiny vitamínů obsahuje vitamín A, B, C, D, E, F a K. Důležité je, že vytváří ochranný film ve střevech, chrání je, a zároveň zvyšuje vstřebatelnost všech důležitých živin. Působí pozitivně hlavně na klouby, šlachy, vlasy, nehty a pokožku. Podporuje funkci močových cest a trávicího ústrojí, pomáhá při potížích s průduškami a také podporuje odvádění těžkých kovů z těla.

Je ale také vhodným doplňkem stravy u některých dietních režimů. Je to tím, že obsahuje velké množství látek, které po namočení ve vodě vytváří gel. Tyto látky se jmenují karageny a vytvářejí veliké molekuly, které na sebe vážou vodu. Karageny procházejí lidským trávicím traktem beze změny, nerozkládají se ani vlivem trávicích šťáv, ani působením střevní mikroflóry. Jejich velká molekula se ze střeva nedostane resorpcí do organismu, a tak odchází z těla ven v nezměněné podobě. Karagen tak navozuje pocit sytosti a může zpomalovat vstřebávání tuků ze střeva do těla. Právě proto ho můžeme najít v některých doplňcích stravy na podporu hubnutí.

Pro vegetariány a vegany je užitečný tím, že může nahradit živočišnou želatinu. Dá se také použít do vegan a raw dortů, krémů, sýrů či pečiva, ve kterých plní funkci želatiny či kokosového oleje a pokrmy krásně ztuží. Irský mech se také používá v kosmetice – přidává se do tělového mléka.

Na závěr dvě důležitá upozornění:

  • První: Irský mech není určený k pravidelnému užívání. Nepřekračujte dávku 2 lžičky gelu za den.
  • Druhé: Bílý povlak, který se na mechu vyskytuje, není plíseň, ale zbytky soli.