Housenice čínská neboli Cordyceps funguje jako přírodní „energeťák“

cordyceps

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Únava, ztráta vitality a mnohdy i libida. To jsou jen některé z mnohých neduh, se kterými se občas setká většina z nás. Mnohdy je to jen důsledek uspěchané doby, psychického napětí, starostí a dalších příčin, které jdou ruku v ruce s moderní dobou.

Cordyceps sinensis

Lidé se tak často obracejí o pomoc k přírodě, resp. přírodní medicíně. Nejinak je tomu i v případě houby, jejíž účinky znali už ve starověké Číně a Tibetu, kde lze její účinky dohledat už na začátku 7. století, v Evropě byly její účinky představeny 1ž v roce 1726. Řeč je o housenici čínské, latinsky Cordyceps sinensis. Už před mnoha lety patřila k nejcennějším houbám a dnes tomu není jinak, neboť se jedná o jednou parazitickou houbu, která roste ve vysokých nadmořských výškách. Její spory se uchytí na povrchu larvy hmyzu a následně vyplní celou schránku, aby mohla vyrůst zralá houba. Ta navíc roste v oblastech nad 3000 až 3500 metrů nad mořem, konkrétně pak v Tibetu či čínských provinciích Sichuan, Yunnan a dalších. Nutno ovšem podotknout, že ve volné přírodě je v současnosti už jen velmi málo k nalezení. Její výskyt za posledních 25 let poklesl o 90 %.

Účinky

Ještě vzácnější a cennější ji ovšem dělají její účinky. Cordyceps působí pozitivně na fyzickou výkonnost, vitalitu, vytrvalost a v neposlední řadě i na libido. Aby ale nepřišla její síla vniveč, je třeba vybrat si potravinový doplněk s vhodnou koncentrací. Optimální koncentrace vysoce kvalitních a čistých houbových extraktů s 30 % polysacharidů zajišťuje maximální účinnost všech obsažených složek. Ne vždy totiž platí, čím více, tím lépe. Vyšší koncentrace snižuje účinnost ostatních složek, menší koncentrace jeho sílu. Ideální poměr účinných látek se uvádí při minimálně 30 % polysacharidů doplněných o 12 až 18 % D-manitolu, tedy kyseliny cordysepsové. Vyváženě se tak jeví například tento potravinový doplněk.

Dávkování 

Nedílnou součástí, aby Cordyceps předvedl všechny své blahodárné účinky, je samozřejmě také dávkování. Obecně platí, že ideální je kapsle rozpustit v puse a její obsah chvíli převalovat pod jazykem, odkud se látky lépe vstřebávají. Četnost se dá nastavit podle vlastního uvážení a možností. Někteří berou jednu kapsli ráno denně, jiní si dají ráno dvě a v poledne další, někteří tento rytmus navýší ještě o jednu pilulku. Jsou dokonce tací, kteří si jej „ordinují“ v megadávce pěti kapslí ráno i v poledne. V případě Cordysepsu nehrozí předávkování ani nebezpečí pro zdraví. Lze tak využívat té vlastnosti, že se zvyšující dávkou roste účinek houby.

Zdá se, že housenice má jen samé výhody. Mnozí mohou po přečtení nabýt dojmu, že se jedná o jakýsi stimulant, který dokáže jen vyždímat organismus. Ale není tomu tak. Cordyceps míří na organismus jiným způsobem, konkrétně podporuje rezervní, tedy běžně nevyužívaný regenerační potenciál organismu. I proto lze dávkování upravit podle svého vnímání, zkrátka podle toho, zda ještě vyšší dávky fungují. Ovšem pozor při užívání na noc. Jelikož housenice probouzí a zvyšuje vitalitu, nemuselo by to se spánkem dopadnout. Ačkoliv i tohle je velmi individuální a je třeba situaci ozkoušet. Neoddiskutovatelnou výhodou je také to, že v rámci prevence není nutné housenici užívat pravidelně, ale třeba jen po výjimečné zátěži.

Díky výše popsaným vlastnostem je třeba housenici vyzkoušet a sledovat své tělo. Najít si k ní cestu, která napoví, jaké dávkování i jaká četnost tělu vyhovuje. Nejsme všichni stejní, ale všichni můžeme být plní energie.