Detoxikace pomocí přírodních rostlin

cm mlady jecmen

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Slovo detoxikace je latinského původu. Je složeno z předpony de- (značící obecně odstranění, vyloučení) a slova toxicus (jedovatý). Je to tedy obecně řečeno zbavení se jedovatých látek.

Většinou to nejsou samozřejmě jedy. V případě opravdových jedů, jako třeba mediálně známý metanol či jedovaté rostliny či houby je třeba neodkladně zavolat lékaře a řídit se jeho instrukcemi po telefonu.

Ale zpět k detoxikaci, která nás zajímá. Z hlediska přírodní medicíny jsou jedovaté látky, látky tělu cizí a škodlivé, které se do našeho těla dostaly z okolního prostředí. Škodlivá látka (někdy nepřesně označovaná jako toxin, odborně bychom řekli asi kontaminant) může vstoupit tzv. bránami vstupu – tedy zkonzumovaná v potravě přes žaludeční trakt, vdechnutá z ovzduší přes cesty dýchací a také prostup přes všechny vrstvy pokožky do krevního oběhu.

Důležitý je také, odborně řečeno, proces distribuce kontaminantu v těle. Jde o to, kde a jak moc se vstřebá, jak se pohybuje v těle (metabolismu) a jak se vyloučí (exkrece). Důležité je, zda je látka rozpustná v tucích či ve vodě, jestli se váže na bílkoviny krevní plazmy nebo jako prostupuje bariérami v těle – hematoencefalickou (lidově mezi mozkem a zbytkem těla) a placentární (zjednodušeně mezi matkou a dítětem).

Co se týče exkrece neboli vylučování, z hlediska detoxikace je významná především exkrece plícemi, ledvinami a stolicí. Plícemi dochází k exkreci zejména plynných látek (oxid uhličitý) a látek vysoce těkavých (např.: většina organických rozpouštědel). v ledvinách se kontaminant vylučuje buď pomocí glomerulární filtrace, nebo pomocí specializovaných transportních systémů proximálních tubulů ledvin. Pomocí stolice se látky mohou vylučovat dvěma způsoby – buď je to vazba látky na nestrávené složky potravy, nebo exkrece žlučí. Naprostá většina chemických látek je metabolizovaná v játrech, odkud jsou jejich metabolity vylučovány do žluče a ta pak do stolice. Okrajově jsou látky ještě vylučovány potem, slinami, slzami a mateřským mlékem. Kontaminanty se mohou ještě změnit v těle na jinou látku, to je tzv. biotransformace, ale tu, vzhledem k poměrné složitosti nechme stranou.

V pojetí přírodní medicíny je to proces jemnější, než při otravě, řekněme oxidem uhelnatým, látky jsou méně nápadné a v menších množstvích, ale princip je stejný – odstranění nežádoucích látek z těla. Proto se u látek zmíním o jejich působení související s podporou detoxikace.

Dalo by se říci, že přírodní látky pomáhají mnoha různými způsoby, jak odstranit živé i neživé vetřelce z našeho organismu. Jako první z nich můžeme uvést chlorofyl. Chlorofyl je zelené barvivo umožňující fotosyntézu v rostlinách. Je obsažen (mimo jiné) v tzv. zelených potravinách, jak jsou sladkovodní řasy chlorella či spirulina, nebo mladý ječmen. Podporuje metabolismus, působí proti zánětům, a pomáhá odstraňovat plísně, kvasinky a některé typy virů a bakterií.

Další je rostlina pocházejí z oblastí Mexika a USA, juka (yucca shidigera). Obsahuje terpenové saponiny, které se vstřebávají do krve a tím se dostanou do celého organismu. Zde se podílejí na očištění organismu od zanesených škodlivin, toxinů apod. Dále pomáhají zvýšit filtrační plochu ledvin, odstranit usazeniny v ledvinách (kameny, písek) a pozitivně působí i na žlučník a žlučové cesty.

Mnozí znají rostlinu z oblasti Amazonie, uncaria tomentosa, známější pod názvem vilcacora (též Uňa De Gato, česky kočičí dráp). I ta podporuje detoxikaci. jedno z vysvětlení nabídla studie italských vědců. kteří objevili v extraktu z rostliny v unkárii skupinu látek zvanou glykosidy kyseliny quinové, které mají řadu příznivých účinků na organismus. Působí jako antioxidanty, hubí viry, bakterie a plísně.

Detoxikace podporuji i housenice čínská (Cordyceps sinensis), cizopasná houba pocházející z Číny. Užívá se při rekonvalescenci po vyčerpávajících onemocnění a rovněž obsahuje polysacharidy, které vyvolávají imunitní odezvu při virové či bakteriální infekci).

Detoxikačních přírodních látek je mnohem více. Často závisí na stanovisku či zkušenostech odborníků v přírodní medicíně, kterou látku tam zařadí a kterou ne. Z dalších přírodní látek je možno zmínit ještě například aloe vera, adsorpční uhlí, ostropestřec mariánský, lesklokorka lesklá (reishi), vojtěška (alfalfa), kustovnice čínská (Lycium chinense), červené lapačo (Tabubeia impetiginosa) a celá řada dalších.