Co na podporu detoxikace: Byliny a očista organismu

jecmen zelené smoothie

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Chcete tělo očistit od přemíry toxinů kolem nás? Skvělou cestou jsou známé či méně známé bylinky. Velmi populární bývají na jaře zelené potraviny, jako chlorella a zelený ječmen, ale těmi to ani zdaleka nekončí. Podíváme se na vilcacoru, juku i vitální houby. Užijte si dny plné energie díky čistému tělu!

Detoxikace vs. otrava

Slovo detoxikace je latinského původu. Je složeno z předpony de- (značící obecně odstranění, vyloučení) a slova toxicus (jedovatý). Je to tedy obecně řečeno zbavení se jedovatých látek.Většinou to nejsou samozřejmě jedy. V případě opravdových jedů, jako třeba mediálně známý metanol či jedovaté rostliny či houby je třeba neodkladně zavolat lékaře a řídit se jeho instrukcemi po telefonu.

Ale zpět k detoxikaci, která nás zajímá. Z hlediska přírodní medicíny jsou jedovaté látky, látky tělu cizí a škodlivé, které se do našeho těla dostaly z okolního prostředí. Škodlivá látka (někdy nepřesně označovaná jako toxin, odborně bychom řekli asi kontaminant) může vstoupit tzv. bránami vstupu – tedy zkonzumovaná v potravě přes žaludeční trakt, vdechnutá z ovzduší přes cesty dýchací a také prostup přes všechny vrstvy pokožky do krevního oběhu.

Záleží na typu kontaminace

Důležitý je také, odborně řečeno, proces distribuce kontaminantu v těle. Jde o to, kde a jak moc se vstřebá, jak se pohybuje v těle (metabolismu) a jak se vyloučí (exkrece). Důležité je, zda je látka rozpustná v tucích či ve vodě, jestli se váže na bílkoviny krevní plazmy nebo jako prostupuje bariérami v těle – hematoencefalickou (lidově mezi mozkem a zbytkem těla) a placentární (zjednodušeně mezi matkou a dítětem).

Nejdůležitější vylučovací mechanismy

Co se týče exkrece neboli vylučování, z hlediska detoxikace je významná především exkrece plícemi, ledvinami a stolicí. Plícemi dochází k exkreci zejména plynných látek (oxid uhličitý) a látek vysoce těkavých (např.: většina organických rozpouštědel). v ledvinách se kontaminant vylučuje buď pomocí glomerulární filtrace, nebo pomocí specializovaných transportních systémů proximálních tubulů ledvin.

Pomocí stolice se látky mohou vylučovat dvěma způsoby – buď je to vazba látky na nestrávené složky potravy, nebo exkrece žlučí. Naprostá většina chemických látek je metabolizovaná v játrech, odkud jsou jejich metabolity vylučovány do žluče a ta pak do stolice. Okrajově jsou látky ještě vylučovány potem, slinami, slzami a mateřským mlékem. Kontaminanty se mohou ještě změnit v těle na jinou látku, to je tzv. biotransformace, ale tu, vzhledem k poměrné složitosti nechme stranou.

TIP Celostní medicíny: Oxidační stres a toxiny způsobují nadmíru volných radikálů v těle, které ovlivňují zdraví buněk – cév, pokožky, srdce, jater… Organismus má svou vlastní antioxidační kapacitu, jak odstranit volné radikály. Ve výživě tělu můžeme v tomto pomoci díky antioxidantům. V našem velkém přehledovém článku poradíme, v jakých potravinách jsou přírodní antioxidanty a jaký je jejich význam.

Jak dostat škodlivé látky ven z těla?

Společně se nyní podíváme na možné přírodní látky, které mohou pomoci s přírodní detoxikací. Dalo by se říci, že přírodní látky pomáhají mnoha různými způsoby, jak odstranit živé i neživé vetřelce z našeho organismu.

Chlorofyl v zelených potravinách

Jako první z nich můžeme uvést chlorofyl. Chlorofyl je zelené barvivo umožňující fotosyntézu v rostlinách. Je obsažen (mimo jiné) v tzv. zelených potravinách, jak jsou sladkovodní řasy chlorella či spirulina, nebo mladý ječmen. Podporuje metabolismus, působí proti zánětům, a pomáhá odstraňovat plísně, kvasinky a některé typy virů a bakterií. Jak mladý ječmen působí, a které obsahuje účinné látky?

zelene smoothie chlorella

Juka: kameny & žlučník

Další je rostlina pocházejí z oblastí Mexika a USA, juka (yucca shidigera). Obsahuje terpenové saponiny, které se vstřebávají do krve a tím se dostanou do celého organismu. Zde se podílejí na očištění organismu od zanesených škodlivin, toxinů apod. Dále pomáhají zvýšit filtrační plochu ledvin, odstranit usazeniny v ledvinách (kameny, písek) a pozitivně působí i na žlučník a žlučové cesty.

Vilcacora: kočičí dráp

Mnozí znají rostlinu z oblasti Amazonie, uncaria tomentosa, známější pod názvem vilcacora (též Uňa De Gato, česky kočičí dráp). I ta podporuje detoxikaci. Jedno z vysvětlení nabídla studie italských vědců. kteří objevili v extraktu z rostliny v unkárii skupinu látek zvanou glykosidy kyseliny quinové, které mají řadu příznivých účinků na organismus. Působí jako antioxidanty, hubí viry, bakterie a plísně.

Vitální houby pro detoxikaci

Detoxikace podporuji i housenice čínská (Cordyceps sinensis), cizopasná houba pocházející z Číny. Užívá se při rekonvalescenci po vyčerpávajících onemocnění a rovněž obsahuje polysacharidy, které vyvolávají imunitní odezvu při virové či bakteriální infekci). Více o cordycepsu.

Další látky pro očistu organismu

Detoxikačních přírodních látek je mnohem více. Často závisí na stanovisku či zkušenostech odborníků v přírodní medicíně, kterou látku tam zařadí a kterou ne. Z dalších přírodní látek je možno zmínit ještě například aloe vera, adsorpční uhlí, ostropestřec mariánský, lesklokorka lesklá (krátké video o reishi), vojtěška (alfalfa), kustovnice čínská (Lycium chinense), červené lapačo (Tabubeia impetiginosa) a celá řada dalších.