Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
S hemeroidy se setkává čím dál více lidí, konkrétně po padesátce jimi trpí údajně každý druhý. I přesto je problematika hemeroidů ve společnosti stále jakési tabu. Co to vůbec hemeroidy jsou? Jedná se o oteklé a zanícené žíly v oblasti konečníku, které se projevují svěděním, mnohdy i krvácením a bolestí, v neposlední řadě mohou ovlivňovat vyprazdňování. Hemeroidy se dělí na vnější a vnitřní, a to podle toho, v jaké části konečníku se nacházejí.
Příčina
Příčina jejich vzniku je jednoduchá. V oblasti pánevního dna se hromadí žilní krev tak dlouho, až se v jejím důsledku začnou roztahovat žilní stěny, které se začnou vytlačovat buď ven. A to jak už bylo řečeno, buď vně konečníku, či dovnitř. Medicína si s nimi umí poradit, a to operací. Nicméně tímto zákrokem, který není zcela příjemný a hojí se poměrně bolestivě, se ale odstraní pouze následek. Na příčinu operace nemyslí, proto se mohou hemeroidy dříve či později objevit znovu.
Řešení – tři techniky
Existuje ale řešení, které je funkční, nicméně předpokládá velkou trpělivost a snahu. Postupně představím tři techniky, které je vhodné trénovat a používat současně a které mohou vzniku hemeroidů předcházet. Jejich praktikováním totiž dojde ke zlepšení odtoku žilní krve z pánevního dna, což jednak brání vzniku nových hemeroidů, jednak ty stávající postupně vyprázdní. Malé postupně zmizí a zatáhnou se, stěny velkých srostou k sobě a u konečníku tak zůstane drobná, nebolestivá a hlavně nekrvácející výchlipka tkáně připomínající kožní fibrom.
Technika 1 – vědomé dýchaní
První technikou je vědomé dýchání na doraz. Základem pro tuto techniku je klid a hluboké dýchání, kterého využívali již naši předci. Jedná se o geniální způsob, který každý z nás zná, ale i vzhledem k uspěchané době plné starostí na něj běžně zapomínáme. A přitom je to jednoduché. Postačí dodržovat základní věc, kterou je dýchat co nejčastěji a relativně na doraz, aniž bychom povolili břicho. Tento zvýšený nitrobřišní tlak při nádechu působí pozitivně na celou řadu neduhů. Střídáním maximálního nádechu a maximálního výdechu zlepšuje odsávání žilní krve z dolní poloviny těla, čímž se usnadňuje její návrat k srdci. Tento orgán má sice znamenitý výkon ve výtlaku, v sání ovšem tak dobrý není. Popsaným dýcháním tak vytvoříme v těle situaci, kterou bychom mohlo pojmenovat jako „žilní srdce“. A výhody jsou zcela konkrétní: snížení hromadění žilní krve v orgánech pánevního dna (ulevuje prostatě, děloze a především hemoroidům), v žilách dolních končetin a v orgánech břišní dutiny.
Takže odteď už jen dýchání relativně na doraz, tedy při nádechu ponechat zpevněné břicho (nenechat jej vystoupit dopředu), aby došlo ke zvýšení nitrobřišního tlaku, a tím masáži orgánů.
Technika 2 – pozor na břicho
Když už si toto dýchání osvojíte a vytvoříte v těle dostatečnou kyslíkovou rezervu, je užitečné na konci výdechu před dalším nádechem vložit vztažení břicha tzv. udijjana bandha. Ten kromě zlepšení oběhu krve navíc pomáhá k odsávání odkysličené krve a toxinů. A přesně to je nezbytné k vyprázdnění hemeroidů. Kromě toho pak může do orgánů proudit více čerstvé arteriální krve plné kyslíku a živin, dochází tak ke zlepšení funkce celé oběhové soustavy.
Praktikování tohoto dýchání je nenápadné, tudíž jej lze provozovat během celého dne, kdykoliv si vzpomenete. Ženám pomáhá se zlepšením patologické polohy orgánů pánevního dna, u mužů zmírňuje potíže s prostatou. Je udivující, kolik zdravotních obtíží lze jednoduše rozdýchat.
Technika 3 – síla pánevního dna
Posledním způsobem, jak předcházet a řešit hemeroidy, je zpevnění pánevního dna. To samozřejmě úzce souvisí s výše zmíněnou uddijanou bandhou, posilovat ho lze ale i mnoha jinými způsoby. Hraje ale důležitou roli, proto si zaslouží být zmíněno samostatně.