Hemeroidy a jejich léčba

hemeroidy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hemoroidy (ve starší literatuře e můžeme setkat s termínem zlatý píštěl či lidově zkomoleně hemeroidy) představují intimní a nepříjemný zdravotní problém, který ztrpčuje život pacientům různého věku a pohlaví. Vznikají následkem zánětu žil v konečníku. Při zánětu dojde k porušení přítoku a odtoku krve v řitní oblasti.

Vnitřní a vnější hemoroidy

Hemoroidy se dělí na vnitřní a vnější. Vnější hemoroidy vzniknou kolem řitního otvoru a připomínají malé modré hrudky na žíle. V této oblasti, díky nahromadění krve, která nemůže, jak bylo zmíněno odtékat, dochází k tvorbě bolestivého uzlu. Potom dojde buď ke vzniku výchlipky (nepůsobí bolest kolem, ale komplikuje hygienu řitního otvoru a musí se odstranit) nebo uzel praskne a sražená krev odteče. Ale tato možnost komplikuje hygienu, a navíc silně hrozí nebezpečí infekce. Naproti tomu se vnitřní hemoroidy tvoří v konečníku, asi tři až čtyři centimetry od řitního otvoru. Pokud více otečou, začnou být bolestivé a krvácí. Může zde dojít k tzv. vyhřeznutí hemoroidů (odborně prolaps), kdy žíly (naplněné krví) se dostanou ven z konečníku. Někdy je musí pacient zasunout prsty, což je velmi nepříjemné. Následkem může dojít k zánětu kůže. Zde je typickým jevem krev ve stolici. Na rozdíl od vnějších hemoroidů nejsou vnitřní hemoroidy tak bolestivé.

Hemoroidy v těhotenství

Ke vzniku hemoroidů dochází často v těhotenství, kdy, kdy příčinou je rostoucí plod v děloze, který vyvíjí tlak na okolní tkáně a cévy a také na dolní dutou žílu, do které proudí krev z dolních končetin. Při stlačení této žíly se zpomaluje prokrvování a tělo otéká. Roli může hrát také častější zácpa v tomto období.

Rizikové faktory

Vznik hemoroidů může podpořit řada negativních faktorů, jako je častá jízda na kole, sedavý způsob života, často opakované průjmy či zácpy, kolísavý krevní tlak, nemoci žilního systému či chyby v životosprávě, jako je obliba silně kořeněných jídel, malý podíl tekutin či vlákniny. Svoji roli může hrát i dědičnost.

Léčba hemoroidů

V lehčích případech se hemoroidy léčí pomocí speciálních mastí a čípků. V případě tzv. trombotizovaných hemoroidů (obsahujících sraženou krev) se obvykle provádí zákrok, při kterém se odstraní celá trombotizovaná část. V případě mírnějších hemeroidů lze použít léčbu jinými metodami (infračervená fotokoagulace, podvazování, kryosondy).

V mírnějších případech si kromě volně prodejných léků, jako jsou zmíněné masti a čípky je možné pomoci některými další metodami, teplou sedací koupelí či v případě vnitřních hemeroidů aplikací ledu. V případě vnějších hemoroidů je třeba důsledně dodržovat hygienu a postiženou oblast koupat v odvaru z dubové kůry či heřmánku. Dále je třeba zvýšit příjem tekutin a hygienu v oblasti konečníku. Samozřejmě platí, že hemoroidy jsou problém, o kterém by měl vědět ošetřující lékař, zejména při nálezu krve ve stolici (musí například vyloučit riziko vzniku kolorektálního karcinomu).

K dispozici jsou také přírodní látky, které je možno použít jako doplněk celkové léčby (nemohou nahradit předepsané léky či návštěvu lékaře). O dubové kůře a heřmánku jsem již zmínil.

Bioflavonoidy – zpevnění cév
Důležitou roli hrají také látky, které pomáhají posilovat pružnost a pevnost cévní (neboli též žilní stěnu). Tím zlepšují také návrat žilní krve do srdce (zlepšují napětí cévní stěny a tím cévami proteče více krve. Většina z těchto látek je řazena do skupiny flavonoidů (též bioflavonoidy). Často se setkáváme s flavonoidy hesperidinem a diosminem, které si jsou po chemické stránce podobné a často se spolu kombinují. Název hesperidinu je odvozen od latinského slova hesperidium, které souhrnně označuje citrusové plody (pomeranče, citrony nebo mandarinky). Můžeme ho najít také v pomerančích, limetkách, citronech, pomelu, mátě nebo některých druzích zeleniny. Navíc působí i protizánětlivě. Z hesperidinu se vyrábí diosmin. Oba působí navíc i protizánětlivě, takže je lékaři předepisují i obsažené v lécích na předpis také v případě hemoroidů.

Aescin – výtažek z kaštanu
V některých přípravcích, zejména těch, kteří slouží na podporu léčby onemocnění cév, se můžeme setkat se složkou s názvem aescin. Jedná se o saponin, který se vyskytuje v jírovci maďalu, též nazývaném kaštan koňský, Aesculus hippocastanum. Aescin, rovněž též někdy označován je escin či escin alfa. Působí hlavně proti otokům i zánětům. Můžeme ho najít i ve volně prodejných lécích. Normalizuje propustnost stěn vlásečnic, pomáhá omezovat vznik pooperačních otoků a rovněž podporuje rychlejší vstřebávání podlitin po různých úrazech či operacích. Napomáhá snižovat pocit těžkých nohou a dobré cirkulaci krve v drobných cévách.
Pomáhá při léčbě hemoroidů, protože má výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky.

Aescin se nesmí užívat při těžších poruchách funkce ledvin, nemocnými s otoky, které vznikly v důsledku onemocnění srdce, ledvin nebo jater a dále v prvních třech měsících těhotenství. Od čtvrtého měsíce těhotenství a v období kojení může být aescin užíván jen ze zvlášť závažných důvodů a na výslovné doporučení lékaře.

Nežádoucí účinky nebývají časté, někdy se vyskytují trávicí obtíže a popisovány byly nepříjemné příznaky jako je bušení srdce, návaly horka a svědění kůže.

Léčivé rostliny s tříslovinami při léčbě hemoroidů

Nicméně výrazné uplatnění našly třísloviny v oblasti léčby hemoroidů pro své adstringentní (svíravé) a hemostatické (zastavující krvácení) účinky. Můžeme je najít jako jednu ze složek přípravků používaných u této nemoci, ať už se jedná o masti, gely nebo čípky.

Adstringencia jsou látky, které mají stahující účinky, místně zužující cévy a snižující vyměšování (sekreci). Adstringencia působí koagulací bílkovin. Svíravým účinkem dojde ke smrštění krevních kapilár, tím se omezí zánět, mokvání, otoky a krvácení z drobných poranění. Vrstva sražených bílkovin zároveň vytváří ochranný pokryv na povrchu kůže a omezí se tak dráždivost i možnost infikování poškozeného povrchu. Používají se buď lokálně při kožních poraněních pro zklidnění a urychlení hojení kůže a sliznic. Uplatní se například při léčení hemoroidů, ale také zánětů, omrzlin nebo spálenin

Z rostlinných drog lze zde jmenovat vilínový list (vilín virginský, Hamamelis virginiana), dubovou kůru (dub letní, Quercus robur, ale i další druhy dubů), ratanhový kořen (kramerie trojmužná neboli ratanha, Krameria triandra), kyprejovou nať (kyprej vrbice, Lythrum salicaria) nebo krvavcový kořen (krvavec toten neboli toten lékařský, Sanguisorba officinalis).

Další přírodní látky

Terminalia chebula (vrcholák myrobalánový) neboli haritaki, je strom rostoucí v podhorských oblastech Himalájí až do nadmořské výšky 1500 m. Její plody mají příznivé účinky na funkci gastrointestinálního traktu, tj. zejména na funkci tenkého a tlustého střeva. Vzhledem k tomu, že zralé plody a jejich dužnaté oplodí obsahují značné množství tříslovin, využívá jich tradiční indická medicína při léčbě křečových žil a hemoroidů.

Prorostlík čínský, latinsky Bupleurum chinensis, patří do čeledi Apiaceae (miříkovité). jak už název napovídá, patří k bylinám oblíbeným v tradiční čínské medicíně. V této medicíně se používá zejména při onemocnění jater – hepatitidě nebo cirhóze. Jednou z oblastí, kde se používal, jsou i hemoroidy.

Topol osikovitý (Populus tremula) se rovněž může použít jako doplněk léčby hemoroidů. Jako léčivé drogy se u něho používá extrakt z kůry. Obsahuje fenolový glykosid salicin a populin, flavonové glykosidy, silice, třísloviny, vosky a pryskyřice. Zevně působí rovněž desinfekčně a protizánětlivě, takže se užívá na špatně se hojící rány nebo hemoroidy.

Coprinus comatus (hnojník obecný) je, navzdory názvu, chutná jedlá houba.
Z přírodních látek obsahuje bílkoviny, aminokyseliny, uhlohydráty, vlákninu, draslík, hořčík, vápník, železo, mangan a zinek. Obsahuje také vitamíny jako vitamín C (kyselina askorbová), B1 (thiamin), B2 (riboflavin), beta karoten (provitamin A) a vitamin D.Je doporučován, podle zkušeností z tradiční čínské medicíny, jako doplněk léčby u hemoroidů.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) se používá v lidovém léčitelství při zevní aplikaci na rány, popáleniny, zapařeniny, hemoroidy, bolesti svalů a při bodnutí hmyzem.

Vhodným doplňkem jídelníčku je pohanka. Pohanka je často používanou surovinou ve zdravé výživě. Neobsahuje lepek, takže jako jedna z mála obilovin je vhodná pro osoby trpící celiakií. Je významným zdrojem rutinu. Rutin pozitivně zlepšuje křehkost krevních kapilár a také pružnost i propustnost cévní stěny. Kvůli tomu se užívá jako doplněk celkové léčby u poruch prokrvení žil dolních končetin, otocích dolních končetin, ale také při hemoroidech.

V tradičním přírodním léčitelství se u hemoroidů používal nám dobře známý Rubus fruticosusostružiník křovitý (ostružiník křovitý, ostružiník obecný), jehož plody jsou známé jako ostružiny. Zřejmě kvůli obsahu taninu, který působí svíravě a proti zánětům se podávaly nemocným s hemoroidy.

Psyllium je název pro rozpustnou vlákninu získanou ze semen z oplodí jitrocele vejčitého (latinsky Plantago ovata). Vzhledem k tomu, že psyllium je schopno absorbovat vodu (a tím asi desetinásobně zvětšit svůj objem), nejčastěji se používá jako šetrné projímadlo. Preventivně působí proti vzniku hemoroidů a proti vychlípeninám v oblasti trávicího traktu.

Yucca shidigera (někdy schidigera) patří mezi nejoblíbenější exotické léčivé rostliny u nás. Z hlediska přírodní tradiční medicíny může mít výrazný vliv na hojení ran, včetně hemoroidů a popálenin. Více o této bylině se dočtete v našem článku Yucca- přírodní detox pro vaše tělo.

V přírodních mastech se můžeme setkat s chlorofylem. Chlorofyl je zelené rostlinné barvivo umožňující fotosyntézu. Chlorofyl se uplatňuje při tvorbě krve, zlepšuje její transportní přenašečovou kapacitu pro kyslík a zlepšuje metabolismus organismu. Tato látka se rovněž uplatňuje v mastech, krémech a dalších zevně působících přípravcích. Chlorofyl, který obsahují, má výrazný vliv na hojení ran, včetně hemoroidů a popálenin.

Prevence

Důležitou roli hraje i prevence, pokud víme, že například se může jednat o dědičnou záležitost. K ní patří obohacení stravy o větší podíl vlákniny, větší příjem tekutin, snížit pití kávy a alkoholu (odvodňují), u osob s nadváhou zhubnout, více se věnovat pohybu (mimo jízdy na kole) či nosit vzdušné oblečení a v neposlední řadě dbát pečlivě o hygienu v oblasti konečníku.