Glukomannan – jediná přírodní látka na podporu hubnutí uznávaná i EU

cm zmijovec indicky amorphophallus konjac

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Na našem trhu je řada přípravků, které různým mechanismem (podle jednotlivých složek) podporují dietní a pohybový hubnoucí režim. Zatím však pouze jediná látka se může pyšnit tím, že má i zdravotní tvrzení o svém působení na hubnutí od expertní komise EU, a tou je Glukomannan.

Pokud si v dokumentu „Seznam povolených zdravotních tvrzení při označování potravin“ najdeme látku glukomannan (označovanou též konjakový mannan), tak se o ní dozvíme: Glukomannan v rámci nízkoenergetické diety přispívá ke snížení hmotnosti.

Aby bylo možné tvrzení použít, musí být spotřebitel informován, že příznivého účinku se dosáhne při příjmu 3 g glukomannanu denně, rozdělených do 3 dávek denně po 1g. Smí se užívat v rámci nízkoenergetické diety, a to před jídlem. Nutno zapít 1-2 sklenicemi vody, aby se látka dostala přímo do žaludku.

O jakou látku se přesně jedná a odkud pochází?

Z chemické stránky se jedná o pektinový polysacharid. Jeho zdrojem je rostlina Amorphophallus konjac, též zkráceně konjac. Je též lidově označována jako ďáblův jazyk. Je to hlíznatá trvalka, která roste zejména v oblasti tropické a subtropické východní Asie. V této oblasti byla odedávna zdrojem mouky, která se používala v tamější kuchyni. Například v Japonsku se z ní připravují nudle nebo sušenky.

Kořen konjacu však obsahuje látku (až z 40%), která se naopak strávit nedá a tou je právě glukomannan. Lidské trávicí enzymy, amylázy, nedokážou rozštěpit glykosidickou vazbu, která drží tuto látku pohromadě. Proto prochází relativně nezměněný glukomannan naším trávicím traktem přes žaludek až do střevního traktu. Zde je do určité míry fermentován probiotickými bakteriemi. Fermentace je proces přeměny organických látek (nejčastěji právě sacharidů), při němž, za účasti mikroorganismů a jejich enzymů, vznikají látky energeticky chudší. Tato původní nevýhoda, nestravitelnost, se stala naopak zajímavou pro dnešní společnost trpící obezitou, díky tomu, že příjem energie výrazně převyšuje výdej.

Konjac

Jak vlastně tedy glukomannan působí?

V trávicím traktu se z něj vytváří viskózní gel, který (díky vysoké molekulové hmotnosti jednotlivých řetězců látky) může absorbovat vodu v padesáti až stonásobku vlastní hmotnosti vody. Jak již bylo zmíněno, experti EU doporučují celkový příjem tří gramů glukomannanu denně. To tedy vytvoří, dá se říci, asi 150 až 300 ml „energeticky nulového“ žaludečního obsahu. Díky tomu dochází k potlačení tvorby tzv. “hormonu hladu”, ghrelinu. Ghrelin je látka, odpovědná za naši chuť k jídlu, protože stimuluje pocit hladu prostřednictvím vylučování růstového hormonu. Ghrelin, který obíhá v krvi, se dostává mimo jiné do hipokampusu (součást velkého mozku – je umístěný ve střední části spánkového laloku). V něm, se váže na nervové buňky a následně podporuje jejich vzájemné propojování. Nejvyšší hladiny ghrelinu jsou právě tehdy, když je vyprázdněný žaludek. Důležité je, jak uvádějí odborníci, že pomáhá i při dlouhodobějším užívání. Při něm dochází k snížení rychlosti nárůstu hladin ghrelinu na lačno. Díky tomu tak rychle nedochází k rozvoji pocitu „nezvladatelného hladu“ (odborně craving).

Podpora trávení

Pozitivní je to, že gelovitá hmota, vytvořená v žaludku z glukomannanu, obaluje i části ostatní přijaté potravy a zpomaluje její rozklad trávicími enzymy. Ve střevech navíc glukomannan působí jako přirozené projímadlo a také jako prebiotikum – potrava pro střevní probiotickou mikroflóru. Pomáhá tak jejím posílením snížit možnost výskytu některých potenciálních patogenů, jako je např. Escherichia coli nebo Clostridium perfringen.

Potvrzeno výzkumy

Tyto údaje byly potvrzeny nejen expertní komisí EU, ale také výsledky metaanalýzy dostupných klinických studií (metaanalýza je statistická kombinace dříve publikovaných výsledků, lidově řečeno “studie z výsledků studií”).

Vždy zapít

Na závěr je důležité zdůraznit některé body. Doplněk stravy glukomannan je třeba důkladně zapít. Nesmí se užívat současně s léky, protože může zpomalit jejich vstřebávání. Pokud lékař nic nenamítá, je možné přírodní přípravky s glukomannanem užívat nejdříve hodinu po užití léku. I během užívání přípravku je nutno dodržovat nízkoenergetickou dietu a pohybový režim přiměřený zdravotnímu stavu a věku osoby, která hubne. Přípravky s glukomannem nejsou vhodné pro děti do 15 let, pro těhotné a kojící ženy, pro pacienty při gastrointestinálních onemocněních, stenóze jícnu nebo již existujících střevních potížích.

Glukomannan se většinou nevyskytuje samostatně, bývá přítomen v přírodních přípravcích, kombinován s dalšími složkami.