Fíky

cm fiky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Fíky, plody fíkovníku smokvoně, pocházejí původně z Orientu. V dnešní době se už ale pěstují v teplých evropských zemích – v Řecku, Portugalsku, Turecku, na Kypru, v jižní Itálii, v jižní Francii a ve Španělsku. Fíky si můžeme pěstovat i u nás, ale fíkovník musíme na zimu přemístit domů. Ale i v našich podmínkách můžeme sklidit dobrou úrodu těchto plodů. Fíky konzumujeme čerstvé, konzervované nebo sušené.

Fíky obsahují v čerstvém stavu až 25 % cukrů, jsou poměrně bohaté na vitaminy C, A, B1 a vápník. Sušené fíky pak mají asi 18 % vody, 58 % cukrů, 3 % škrobu, asi 5 % pektinů, 7 % buničiny, 6 % bílkovin, kolem 1 % tuků a 2,3 % popelovin, vitaminy i minerály si uchovávají.

Dužnaté, sladké fíky jsou nejlepší alternativou k různým nezdravým sladkostem. Jsou stejně sladké a chutnají stejně dobře, a přitom jsou mnohem stravitelnější a nepůsobí na tloušťku. Fíky mají ze všech potravin nejvyšší alkalické hodnoty. Hodí se proto výborně k neutralizaci kyselých potravin. Stravou zvlášť bohatou na kyseliny jsou maso, uzeniny, bílé pečivo a cukr.

Fíky obsahují hodně vlákniny, a sice pektin (což je rozpustná vláknina, která snižuje krevní hladinu cholesterolu) a nerozpustnou vlákninu (která usnadňuje průchod jídla střevy a tak chrání před zácpou jiným střevními poruchami). Vysoký obsah látek, jenž vytvářejí slizy způsobuje to, že fíky jsou mnohem lepší a hlavně přírodní laxativum (projímadlo) než léky z lékárny, jenž mají nežádoucí vedlejší účinky na náš organismus. Mnoho nažek ve fících působí ve střevech jako vláknina. Několik fíků denně udělá pro vaši zdravou střevní flóru opravdu záslužný čin.

Jeden jediný fík za hodinu zažene hlad na celé dopoledne nebo odpoledne, skvěle vyživuje jak nervy, tak i mozek vitální silou a ještě pomáhá zbavit se nadbytečných kilogramů.

Bílý povlak, který vidíme na sušených fících, není plíseň, ale zkrystalizovaná glukóza, jež dodává plodům zvláštní sladkost.

FÍKY POMÁHAJÍ:

  • při únavě, nízké výkonnosti
  • podporují schopnost soustředění
  • mírní obtíže během menstruace
  • pomáhají redukovat hmotnost
  • zbavují nervového napětí
  • regulují trávení a podporují zdravou střevní flóru

V článku jsem použila materiály P. Váni a Mudr. Ch. Lenzové.