Dřišťál listnatý (Berberis aristata) – pomocník nejen při hubnutí

dristal e1622438264283

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dřišťál listnatý, latinsky Berberis aristata, je stálezelený keř z čeledi dřišťálovité (Berberidaceae). Je také znám pod jmény Berberis vulgaris nebo Berberis orientalis. Jeho původní domov je v himalájské oblasti Asie, odkud se rozšířil do Bhútánu, Pákistánu, Nepálu a Srí Lanku (dříve Ceylon). Odsud se dostal až do Velké Británie (a dosud do Evropy) a Austrálie. Oblíbil si slunné stráně, okraje lesů a světlé lesy na vápencích a dolomitech

Dorůstá výšky až 3 a půl metru. Jeho kůra je z vnějšku žlutá až hnědá a uvnitř žlutá. Z keře se dá loupat v podélných pásech. Během léta na keři vyrůstají do žlutého hroznu uspořádané květy, které intenzivně voní. V létě také dozrávají jeho malé červené plody, podobné šípkům. Ty se mohou konzumovat syrové nebo vařené. Mají sladkokyselou chuť a v Indii se suší a používají na způsob našich rozinek. Plody obsahují vitamín C, bílkoviny, cukry, tanin a pektin.

V asijském lidovém léčitelství se zpracovávají listy, kůra, plody, stonek i dřevo. Jsou mu přisuzovány antibakteriální, močopudné a diaforetické (podporující vylučování potu) vlastnosti. Extrakt z jeho kořene působí proti houbám, plísním a kvasinkám. Našel uplatnění při léčbě průjmů. Malárie, žloutenky nebo při očních nemocech. Přispívá ke snížení hladiny cukru. Může se použít také pro snížení revmatických a artritických bolestí. Přispívá ke snížení hmotnosti při dietním režimu.

V oddenku keře se nachází alkaloid berberin. U berberinu je uvedeno, že příznivě stimuluje játra a v případě úzkosti má pozitivní efekt na nervovou soustavu. Naopak v případě předávkování dráždí nervovou soustavu, což může způsobit ochrnutí nervových center a následnou smrt, pokud není poskytnuta pomoc (toto je právě výrazné u dřišťálu, který obsahuje další alkaloidy). Proto laik nesmí oddenek dřišťálu sám zpracovávat! Je možné užívat pouze schválené doplňky stravy, které obsahují extrakty z rostlin, jež právě berberin obsahují (kromě dřišťálu například opuncie, korkovník amurský nebo africká vrba Enantia chlorantha).

Dřišťál se používá v místním tradičním léčitelství rovněž zevně. Výluh z jeho kůry se používá při kožních onemocněních (působí proti infekci, svědění a zčervenání), oparech nebo spáleninách. Někdy je obsažen v doplňcích stravy pro posílení trávení.

V Asii se poupata dřišťálu dávají jako přísada do omáček. Tím jeho využití nekončí: z kořene stonku se získává žluté barvivo a dřevo keře se používá k topení.