Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dřišťál listnatý, latinsky Berberis aristata, je stálezelený keř z čeledi dřišťálovité (Berberidaceae). Je také znám pod jmény Berberis vulgaris nebo Berberis orientalis. Jeho původní domov je v himalájské oblasti Asie, odkud se rozšířil do Bhútánu, Pákistánu, Nepálu a Srí Lanku (dříve Ceylon). Odsud se dostal až do Velké Británie (a dosud do Evropy) a Austrálie. Oblíbil si slunné stráně, okraje lesů a světlé lesy na vápencích a dolomitech
Dorůstá výšky až 3 a půl metru. Jeho kůra je z vnějšku žlutá až hnědá a uvnitř žlutá. Z keře se dá loupat v podélných pásech. Během léta na keři vyrůstají do žlutého hroznu uspořádané květy, které intenzivně voní. V létě také dozrávají jeho malé červené plody, podobné šípkům. Ty se mohou konzumovat syrové nebo vařené. Mají sladkokyselou chuť a v Indii se suší a používají na způsob našich rozinek. Plody obsahují vitamín C, bílkoviny, cukry, tanin a pektin.
V asijském lidovém léčitelství se zpracovávají listy, kůra, plody, stonek i dřevo. Jsou mu přisuzovány antibakteriální, močopudné a diaforetické (podporující vylučování potu) vlastnosti. Extrakt z jeho kořene působí proti houbám, plísním a kvasinkám. Našel uplatnění při léčbě průjmů. Malárie, žloutenky nebo při očních nemocech. Přispívá ke snížení hladiny cukru. Může se použít také pro snížení revmatických a artritických bolestí. Přispívá ke snížení hmotnosti při dietním režimu.
V oddenku keře se nachází alkaloid berberin. U berberinu je uvedeno, že příznivě stimuluje játra a v případě úzkosti má pozitivní efekt na nervovou soustavu. Naopak v případě předávkování dráždí nervovou soustavu, což může způsobit ochrnutí nervových center a následnou smrt, pokud není poskytnuta pomoc (toto je právě výrazné u dřišťálu, který obsahuje další alkaloidy). Proto laik nesmí oddenek dřišťálu sám zpracovávat! Je možné užívat pouze schválené doplňky stravy, které obsahují extrakty z rostlin, jež právě berberin obsahují (kromě dřišťálu například opuncie, korkovník amurský nebo africká vrba Enantia chlorantha).
Dřišťál se používá v místním tradičním léčitelství rovněž zevně. Výluh z jeho kůry se používá při kožních onemocněních (působí proti infekci, svědění a zčervenání), oparech nebo spáleninách. Někdy je obsažen v doplňcích stravy pro posílení trávení.
V Asii se poupata dřišťálu dávají jako přísada do omáček. Tím jeho využití nekončí: z kořene stonku se získává žluté barvivo a dřevo keře se používá k topení.