DHEA – souvislost mezi nízkou hladinou a zvýšeným rizikem úmrtí

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nízká úroveň hormonu DHEA (dehydroepiandrosteron) v krvi u mužů ve věku 65 až 69 let může být ukazatelem rizika úmrtí v následujících osmi letech. Dospěla k tomu studie, kterou uskutečnil francouzský odborník na hormony Etienne-Emile Baulieu s výzkumníky z Bordeaux. Vědci zároveň u žen nenašli žádnou souvislost mezi úrovní DHEA v krvi a úmrtností.

O výsledcích studie, kterou publikovala americká akademie věd v časopise PNAS, informuje agentura AFP.  Výzkum se uskutečnil na 290 lidech, které vědci sledovali osm let. „U mužů, kteří měli na počátku nízkou hladinu DHEA, bylo riziko úmrtí téměř dvojnásobné,“ uvedli výzkumníci. Podle nich je navíc nebezpečí úmrtí výrazně vyšší u mužů – kuřáků, kteří měli v krvi velmi málo hormonu DHEA na počátku výzkumu, tedy v době, kdy jim bylo 65 až 69 let. V této skupině je riziko úmrtí sedmkrát vyšší než u nekuřáků s vyšší hladinou DHEA. Oproti tomu nebezpečí smrti u nekuřáků a kuřáků s dostatečným množstvím tohoto hormonu na počátku výzkumu je na podobné úrovni.

Podle profesora Baulieua by proto mohlo mít rozhodující význam podání DHEA mužům mezi 65 až 69 lety. „Dobrými kandidáty pro terapeutický pokus by mohli být především kuřáci,“ dodal šéf výzkumného týmu Jean-François Dartigues. Podle něj je však zapotřebí prozkoumat souvislosti množství DHEA v krvi ještě v dřívějším věku – od 55 let, především pak u mužů kuřáků. Profesor Baulieu uvedl, že dosud není známo, zda úmrtnost způsobuje nízká úroveň DHEA v krvi či něco, co vedlo k poklesu množství této látky, která bývá také nazývána „hormonem mládí“.

Studie potvrdila, že množství DHEA, který produkují nadledvinky, s přibývajícím věkem klesá. I když je pokles úrovně tohoto hormonu velmi individuální, v průměru jde ročně o 2,3 procenta u mužů a 3,9 procenta u žen. Objev rizika úmrtí starších mužů – kuřáků s nízkou úrovní DHEA by podle vědců mohl napomoci k tomu, aby starší muži s kouřením přestali, či aby užívali DHEA. Výsledky francouzského výzkumu je přitom potřeba potvrdit ještě dodatečnou studií.