Dendroterapie

strom e1585296514376

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S příchodem jara se mnozí lidé cítí fyzicky i duševně unavení. Jednou z možností, jak dočerpat chybějící energii, je kontakt se stromy. Stromům byl v mnoha kulturách přisuzován hluboký duchovní význam a často také léčivá moc. Dnes se ozdravnému působení stromů na člověka věnuje dendroterapie.

Dendroterapie považuje stromy za zdroj léčivé energie, kterou člověk může čerpat přímým dotykem nebo pobytem v blízkosti stromu. K provedení rituálu je dobré vyhledat zdravý strom určitého druhu nebo se spolehnout na vlastní intuici a vybrat si takový, se kterým v danou chvíli souzníte. Důležité je, abyste se v jeho blízkosti cítili příjemně. Mylná jsou varování, že některé druhy stromů vysílají negativní energii a mohou vám ublížit. Stromy vysílají energii pouze pozitivní, avšak poblíž nich se mohlo stát nějaké neštěstí, například autonehoda. Pokud tedy cítíte nepohodu, nevolnost, úzkost nebo slabost, raději si vyhlédněte jiné místo.

Jak čerpat energii stromu

Pomalu ke stromu přistupte, prohlédněte si ho a zkuste vnímat jeho energii. Můžete ho i oslovit a poprosit o pomoc s konkrétním problémem. Pro začátek stačí jen jemný dotek. Až se se stromem víc seznámíte, můžete ho obejmout nebo se o jeho kmen opřít zády. Dotýkejte se i větví či kořenů a vnímejte detaily jeho kůry, listů či jehličí. Kontakt doplňte hlubokým dýcháním. Pokud budete naboso, léčivé působení stromu se ještě zesílí pomocí uzemnění. Nechte své myšlenky volně plynout. Vnímejte, jak se cítíte ve svém těle. Setrvejte tak dlouho, dokud máte příjemné pocity. Na závěr stromu za předanou energii poděkujte.

Kdy je vhodná doba?

V blízkosti stromu můžete čerpat jeho energii kdykoli. Když se ho však dotýkáte, jde o zásah do jeho energetického systému. Například listnaté stromy jsou citlivé během rašení listů. V zimě se zase veškerá energetická síla stromu hromadí v kořenech. Největší léčebný potenciál mají mít stromy v době květu. Dendroterapie říká, že léčebné a relaxační účinky mají stromy v době přibývajícího měsíce. Dva dny před a po úplňku není vhodná doba, protože v horní polovině stromu převládá energetické napětí. Při ubývajícím měsíci je prý dobré využít léčivou energii stromu k odstraňování bloků na fyzické i psychické úrovni. V průběhu dne mají stromy největší sílu mezi 14. a 17. hodinou.

Léčivé účinky jednotlivých druhů stromů

Pro zajímavost uvádím náhled na léčivé účinky, které jsou připisovány některým druhům stromů. Především však poslechněte svůj vnitřní hlas a vyberte si strom ve vašem okolí, který vás přitahuje.

Akát posiluje optimismus, přináší úlevu od stresu.

Borovice pomáhá naplňovat sny a touhy. Dodává životní energii a radost, navrací duševní rovnováhu. Zahřívá srdce, dokáže odplavit smutek a usnadňuje odpouštění. Má antiseptické účinky – vdechování silic pomáhá zbavit se rýmy a nachlazení.

Bříza přináší harmonii, klid a dobrou náladu. Pomáhá udržet si mládí, radost ze života a tvořivost. Posiluje tělo, proto se spánek pod břízou doporučuje lidem pociťujícím vyčerpání nemocí nebo těžkou prací. Rozvíjí také intuici a vnímavost.

Buk je stromem filozofů, pomáhá při učení, vyjasňuje myšlenky a zvyšuje tvořivost. Posiluje schopnost nadhledu a pomáhá najít kompromis. Staří Slované věřili, že tam, kde rostou buky, je člověk chráněn před všemi kouzly a magií.

Dub dodává zdraví a sílu, podporuje myšlení a rozhodování. Pobyt pod ním se doporučuje lidem, kteří mají neřešitelné problémy, neboť jim napoví nejlepší řešení.

Habr probouzí důvěru ve vlastní schopnosti, dodává sílu překonávat nesnáze. Posiluje smysl pro čest a chápání souvislostí.

Hrušeň harmonizuje mužskou energii a čistí organismus od jedů.

Jabloň pomáhá navracet odvahu a životní sílu. Harmonizuje ženskou energii. Symbolizuje ženskou sexuální přitažlivost, plodnost a lásku.

Jasan podporuje vůli, vnitřní připravenost a nezávislost. Posiluje tělo, rozptyluje obavy a mírní smutek.

Javor tiší emoce, léčí nervozitu a nespavost. Posiluje otevřenost a poctivost. Přináší celkové zklidnění.

Jedle symbolizuje trpělivost a stálost. V těžkých životních situacích navrací sílu a chuť žít. Jedle člověka zklidňuje, posiluje jeho vitalitu, sebevědomí a intuici. Díky silicím léčí plíce a zahleněné dýchací cesty.

Jilm podporuje spolehlivost, pracovitost a tvůrčí sílu. Pomáhá překonávat strach a jít svou vlastní cestou.

Jírovec (kaštan) uklidňuje, zmírňuje napětí a strach. Učí znovu nacházet ztracené sebevědomí. Nošení kaštanu v kapse má pomáhat od revmatu a chránit před nečistými silami.

Lípa je stromem lásky a smíření, urovnává mezilidské vztahy. V minulosti smířené rody nebo sousedé vysazovali na hranice území lípu, aby chránila vzniklý mír. Doporučuje se lidem s přehnanými obavami a „škarohlídům“. Lípa je strom romantiků, stimuluje srdeční činnost, podporuje lásku, mírní smutek a zesiluje odpočinek. To je patrně důvod, proč staří lidé rádi sedávají pod lípou.

Modřín je stromem posilujícím sebejistotu a dodává potřebnou energii. Je symbolem nového začátku a obnovy. Omlazuje psychicky i fyzicky. Pobyt pod modřínem nám přináší dobrou náladu, a je tedy doporučován především pesimistům. Povzbuzuje trpělivost, vytrvalost a napomáhá v řešení komplikovaných záležitostí.

Olše podporuje ženskost, smyslnost a mateřství. Pomáhá odstraňovat s tím spojené emoční bloky.

Ořešák je vhodný ke zklidnění, uvolnění a meditaci. Umožňuje člověku propojit se se svým vyšším já, podporuje nezávislost a sebedůvěru.

Smrk harmonizuje a pročišťuje organismus, pomáhá i při únavě. Díky silicím důkladně pročišťuje vzduch. Smrk má ochrannou moc a na některých místech je ještě i dnes vysazován tam, kde má chránit dům a rodinu před veškerým zlem, nemocemi a nepřízní osudu.

Švestka posiluje partnerské vztahy.

Topol rozvíjí spolehlivost, skromnost i mnohostrannost. Díky otevřenosti pomáhá v komunikaci a při navazování nových kontaktů. Překonává nejistotu.

Třešeň posiluje psychickou stabilitu, snižuje únavu a chrání před tlakem vnějšího světa.

Vrba svými spuštěnými větvemi ochrání každého se zlomeným srdcem. Je symbolicky i stromem zesnulých a připomíná pomíjivost pozemského života. Konejšivě působí na ty, kteří prožívají vnitřní chlad nebo nenávist. Rozvíjí toleranci a soucítění s lidmi.

Stromy podle znamení zvěrokruhu

» Kozoroh – buk, jabloň, bříza, jilm
» Vodnář – borovice, javor, topol
» Ryby – lípa, vrba, javor, jasan
» Beran – dub, akát, olše
» Býk – jilm, ořešák, topol
» Blíženci – jasan, kaštan, borovice, habr
» Rak – bříza, jabloň, olše
» Lev – topol, švestka, borovice, jilm
» Panna – vrba, lípa, smrk, olše
» Váhy – ořešák, olše, modřín, jilm
» Štír – jírovec, hrušeň, ořešák, třešeň
» Střelec – habr, buk, modřín, jasan

 

Zdroj: www.energy.cz