3 tipy pro detox hlavy 

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Potřebujeme být off-line. Potřebujeme méně informací. Potřebujeme odpočinek pro naši hlavu. Náš nervový systém už totiž přestává mnohdy zvládat. Mnoho lidí začíná mít velké problémy s koncentrací. Jednoduchý test: Jste schopni doma bez jakéhokoliv jiného informačního přerušení sledovat v kuse celý film/koncert/sportovní přenos? Nebo při tom kontrolujete svůj mobilní telefon a to, na co se díváte, různě přepínáte nebo přetáčíte?

Ne každý si právě teď může dovolit odjet vyčistit si hlavu a odpočinout si na několik týdnů někam do hor. Jak může vypadat detox hlavy v každodenním životě, den po dni, vám dnes představím spolu s Vítem Aora, který se tomuto tématu už řadu let věnuje do hloubky a je autorem knihy DETOX HLAVY.

Osobně toto téma jako psycholog pokládám za naprosto zásadní a už jsem se k němu na Celostní medicíně v minulosti vyjadřoval. Proto mě těší, že má Vít ve své nabušené knize spoustu různých tipů na odstranění informační šumu, mentální očistu nebo využití dopaminového detoxu. Ukážeme si tady dnes to nejdůležitější:

Jak na rušivé elementy

Ten nejjednodušší návod:

Sepište si vše, co vás během dne ruší, a pak to eliminujte.

Přínosné může být například vypnout si na všech zařízeních nepotřebná upozornění, používat na mobilu režim letadlo; vytvořit si několikahodinový prostor, kdy jste jen off-line a oznámit lidem ve vašem okolí, že vás zastihnou na telefonu třeba jen jednou denně. Také je skvělé připustit, že co se týká zpráv, nemusíme být neustále v obraze – dobré je také omezit skupinové chaty a všechny schůze, které nemají jasně daný cíl nebo téma.

Velmi mnoho času nám berou emaily. Zde Vít Aora doporučuje tzv. metodu dávkování: Vyřizovat emaily v předem stanovených intervalech. Například ve třiceti minutách po obědě a na konci pracovního dne. Je opravdu hodně dobrý návyk, nezačít číst emaily hned na začátku pracovního dne.

Prospěšné je též dokončovat věci – vypustit je z mysli a uvolnit si tak prostor v hlavě.

Zredukujte své věci – i v digitálním prostoru

Vaší mentální očistě a vytvoření nového prostoru ve Vašem životě pomůže zredukovat to, co máte: Vytřiďte oblečení, které nenosíte. „Mým cílem je mít v arzenálu jen a pouze věci, ze kterých mám skvělý pocit, a které nosím s radostí,“ říká Vít Aora. Pak můžete podobným způsobem pokračovat s elektrospotřebiči, nábytkem, hygienickými potřebami nebo potravinami. V digitálním světě odinstalujte všechny nepotřebné aplikace; promažte plochu počítače, staré fotky a maily. Zrušte předplatné nepotřebných služeb atd.

Není to však pouze o tom, co máte, ale také o tom, co děláte nebo neděláte. Vít doporučuje sepsat si všechny aktivity, které během týdne děláte a pak zvážit zrušení těch, které nepřispívají k vaší pohodě a tomu, čeho chcete v životě dosáhnout. Ostatně, do třetice můžete „promazat“ i lidi, se kterými trávíte čas, ale jsou pro vás toxičtí.

Nicnedělání aneb 10 minut nedělejte vůbec nic

Dovolte si tuto hlubokou relaxaci těla i mysli. Dovolte si během dne chvíli jen tak být. Pusťte si do svých dní ticho a dopřejte si vědomou pauzu:

Vypněte si určitě zvonění telefonu a pokud s meditací nemáte příliš zkušeností, začněte tuto praxi spíš doma, v bezpečí než na veřejnosti, v přecpaném vagónu metra.

„Sedněte si, povolte napětí ve svém těle a potom jen buďte. Uvolněte svou pozornost a nechte k sobě přicházet vše, co se děje. Ucítíte pocity ve svém těle. Uslyšíte zvuky kolem sebe. Všimnete si myšlenek, které připluly neznámo odkud. Nesoustřeďte se na nic konkrétního, nepoužívejte sílu vůle, nesnažte se nijak vyplnit čas, svou mysl nechte utíkat tam, kam se jí zrovna chce. Jen si věnujte těchto 10 minut, kdy nebudete dělat vůbec nic, kdy pustíte veškeré snahy a jen si dovolíte být. To jsou všechny instrukce, nic více nepotřebujete vědět. Zkuste to teď,“ vysvětluje Vít Aora (s. 64-65).

Webová stránka Víta Aora: www.aoravit.cz

Jiří Hamerský