Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Hovoříme-li o přílohách, ponejvíce v Česku servírujeme brambory, rýži, těstoviny či knedlík, dále však existují také výborné protizánětlivé jáhly, pohanka plná vlákniny, quinoa se zajímavým množstvím bílkoviny, léčivá slzovka, zasycující amarant, ječné kroupy, jakožto zdroj betaglukanů, výborný, karotenem naplněný batát, luštěniny nízkého glykemického indexu, kuskus či bulgur a pak, chuťově zajímavý čirok. Objev nového jídla rovná se objevu nové hvězdy a tak, pokaždé když naleznu přílohu, se kterou jsem prozatím neměla tu čest, mé hvězdné nebe září v plné síle. Třeba vás zaujala výše zmíněná slzovka, někoho pro změnu právě amarant, ať tak či tak, hrajte si. Pokud nemůžete být kreativní v životě, zkuste si vyhrát alespoň v kuchyni. Nejrůznějšími způsoby, přes lákavé dezerty, pečení chleba, případně, experimentujte s voňavými bylinkami. O celé spoustě příloh, kterým jsem před chvíli věnovala pozornost, jste se mohli dočíst v dřívějších článcích, dnes je tedy obejdu. Čirok však slaví premiéru a tak, pojďme si jej rozbalit a něco z něj připravit.
Kořeny čiroku ulpívají v půdě jihovýchodní Afriky, a to již před 2000 lety. Později se s ním shledáváme v severní Americe, Asii, ale také Česku, kde ve větší míře prospívá od 20. let minulého století. Podruhé se těší své slávě v 50. letech, pouze však na chvíli, neboť je vytlačen oblíbenější kukuřicí. Světově patří mezi významné plodiny především v oblastech Asie a saharského a subsaharského pásu Afriky, kde je nedostatek srážek a čirok je jednou z mála dobře prosperujících plodin. Z globálního hlediska pak čirok představuje základní plodinu, která nasytí více než 500 miliónů lidí. A tento fakt již zcela jistě stojí za připomenutí.
Čím je vlastně čirok tak zajímavý?
V prvé řadě hovoříme o výtečném zdroji vitamínů, nejčastěji skupiny B, jako je B1, B2, B3 a B6, z minerálů čiroku kralují vápník, hořčík, železo, fosfor, draslík, selen a zinek. Za zmínku budou stát určitě i otruby, které, stejně jako ty z ovsa či špaldy, disponují zajímavým množstvím vlákniny a lze jimi v menším množství nastavovat karbanátky či kaše. Osobně je velmi ráda přidávám do těsta a taktéž peču z nich v toustovači kefírový toast. Díky přítomné vláknině se čirok vyznačuje nižším glykemickým indexem a pro svůj nulový obsah lepku si jej můžeme dopřát jak při alergii na lepek, tak při celiakii. Hladinu krevního cukru navyšuje pozvolna, doporučuji tedy hlavně při diabetu, ať už 1. či 2. typu, ale také nadváze či obezitě. Obsah bílkovin je roven zhruba 10 %, čirok však obsahuje příliš mnoho leucinu, který znesnadňuje vstřebatelnost vitamínu B3. Tento vitamín je však zcela běžný, z živočišných zdrojů jej najdeme v játrech, mořských rybách a vejci. Z rostlinné říše to pak budou fazole, hrách, slunečnicová semínka, ořechy a pivovarské kvasnice. Chystáte-li si tedy dušený čirok, můžete jej oživit hrstí slunečnice, případně ořechy.
Během nejrůznějších vědeckých výzkumů byl potvrzen zajímavý protirakovinný účinek, podobně, jako u výborného amarantu. Obě plodiny jsou významnou prevenci rakoviny tlustého střeva, čirok pak navíc také prsu či kůže. Zanedbatelný není ani jejich protizánětlivý účinek.
Přítomný zinek podporuje imunitní systém, prospívá pokožce a pevnějším vlasům. Přítomné polyfenoly zařazují čirok mezi potraviny s významnou antioxidační kapacitou. Zajímavý je také vliv polyfenolů z hlediska imunostimulace a protizánětlivých účinků.
Jak s ním pracovat?
Na trhu ponejvíce narazíme na loupaný čirok, čirokovou mouku, otruby či kaši, dále pak nejrůznější bezlepkové směsi, křupky, tyčinky či sladkosti. Osobně upřednostňuji čirok ve své přirozené podobě, to znamená, ve formě zrna. V případě potřeby si pak melu na mouku, to, aby mouka voněla a byla co nejčerstvější. Z hrubě mletého čiroku lze uchystat zajímavou kaši, kterou provaříme v mléce či ve vodě. Následně dochutíme kokosovým cukrem, skořicí, ovocem, oblíbenými oříšky, přidat lze taktéž dobrý tučnější jogurt, lžíci tvarohu. Umeleme-li čirok najemno, lze jej promísit se špaldou či žitem, jakožto jednou z ingrediencí kváskového chleba.
Čirok, na rozdíl od pohanky, jáhel či quinoy, třeba vařit 40 minut, nicméně, nenechte se ovlivnit delší dobou přípravy. Odměnou vám bude skutečně jedinečný a chuťově zajímavý pokrm. Čirok varem nabude, z kuličky, která odpovídá velikosti prosného zrna, získáme produkt o něco menší než kroupa slzovky.
Dušený čirok se sušenými rajčaty
- 200 g čiroku
- 30 g sušených rajčat
- 1 červená cibule
- 1 žlutá paprika
- 100 g hrášku
- 2 PL lahůdkového droždí
- 3 stroužky česneku
- Himalájská sůl
- kozí gouda
- petrželová nať
- kokosový olej
Na kokosovém oleji zpěníme cibuli, přidáme kousky sušených rajčat, papriku nakrájenou na proužky, následně do směsi vložíme propláchnutý čirok, dochutíme solí, prolisovaným česnekem, lahůdkovým droždím. Zalijeme vodou či vývarem a dusíme zhruba 40 minut. Těsně před koncem přidáme hrášek. Hotový pokrm posypeme nastrouhaným kozím sýrem a dozdobíme petrželovou natí.
Nechť vám čirok chutná a prospívá. Dobrou chuť.
O zdravých sacharidových přílohách si můžete více přečíst v knize Zdravou stravou proti únavě.