Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Tuto otázku si dozajista pokládá každý rodič ještě dříve, než pošle dítko na prázdninový tábor. Ruku na srdce, v lese a na loukách číhá spousta malého neviditelného „nebezpečí,“ ať už v podobě klíšťat, hmyzu, odřených kolen, případně horkého letního slunce. Asi netřeba sáhodlouze vypisovat, že dětem sbalíme zubní kartáček, pastu, mýdlo, šampón a repelent. Co dalšího jim však přibalit do malé příruční lékárničky, aby se děti cítily pohodlně a poradily si s drobnými neduhy?
Přírodní repelent pro děti: Klíšťata, komáři a jiná havěť
Jelikož sama trávím v přírodě velmi mnoho času, první věcí, kterou bych synovi na tábor zabalila, bude určitě kvalitní repelent pro děti. Takový, který odežene klíšťata a působí i proti komárům. Vybírat můžeme z nejrůznějších rozprašovačů, olejů, krémů či mastí. Pro přírodní inspiraci doporučujeme článek Klíšťata a komáři: jak na ně pomocí přírody.
Dobrým tipem mohou být také kleštičky k vytahování klíšťat. Jejich výhodou je, že zvládnou vytáhnout sebemenší přísavku, a to i bez jejího roztržení či sebemenšího zranění. Výtečnou prevencí bude, aby se děti samy každý večer prohlédly, zda se přeci jen někde neuchytil některý z nezvaných hostů. Před vytažením klíštěte a rovněž po něm je dobré místo desinfikovat.
Přírodní odpuzovače komárů: levandule a citrónová tráva
Dokonce se za tento výrobek sama přimluvím, dětem lze zakoupit speciální repelentní náramky, které jsou napuštěny oleji z levandule či citrónové trávy, a dle mé vlastní zkušenosti fungují na klíšťata na jedničku. Jedou-li děti na tábor k vodě, určitě doporučuji náramky zkombinovat s účinnými repelentními rozprašovači, případně olejíčky. Jednoduše tím, co vám doma funguje.
TIP Celostní medicíny: Repelent bez chemie si můžete namíchat i doma. Recept na něj najdete v článku Přírodní způsoby, jak se chránit před hmyzem.
Pokud budou děti ubytované v budovách, přibalit lze také malý elektrický odpuzovač hmyzu, který lze, zcela jednoduše, zasunout do elektrické zásuvky, samozřejmě po domluvě s přítomným personálem. Pokud již dojde k poštípání kůže, pro tento případ dětem zabalte protizánětlivou tyčinku, kterou lze ulevit od nepříjemného svědění. Manipulace s přípravkem bývá velmi snadná a vaše děti dozajista zvládnou.
Jak chránit děti před sluncem?
Ne každý vedoucí dětského tábora má čas kontrolovat, zda se všechny děti namazaly opalovacím krémem, a podle použitého faktoru pak upozornit, aby došlo k opětovnému nanesení přípravku. Mám malého syna, takže dobře vím, jak moc je citlivá jemná dětská kůže. Proto určitě doporučuji dětem do batůžku přibalit také opalovací krém nejlépe s faktorem mezi 30-50 SPF. Čím vyšší faktor opalovacího krému, tím déle vydrží být kůže chráněná.
A opět, připomeňte dětem, že nestačí namazat pouze ruce a nohy, ale hlavně obličej, uši a prstíky chodidel. Často se také zapomíná na rty. Spálené rty od slunce nejsou nic příjemného, pro tento případ lze dítku zabalit ochrannou tyčinku s UV faktorem.
Naší oblíbenou značkou je Wooden Spoon, je bez chemie, výrobky se velmi dobře roztírají a zatím nás podržely i přes silné polední slunce. Pokud již dojde k drobnějším spáleninám, dětem určitě přibalme i pleť klidnící přípravek, ideálně takový, který se dobře aplikuje, roztírá, a který uleví namožené zčervenalé pokožce.
Dětem klaďme na srdce, aby si při procházce na slunci chránily hlavu kšiltovkou či kloboučkem.
Jak ošetřit odřené koleno?
Děti jednu chvíli běhají, za nedlouho už jsou na stromě a pak tahají těžké větve z lesa. Než se nadějeme, máme tu modřinu či odřeninu. Právě pro tyto případy zabalme dětem určitě náplasti. Ať už s obrázky a nebo bez. Každé dítě ke svému zranění přistupuje zcela individuálně, náplast však bývá všemi dětmi tolerována. Výhodou je, že si ji děti mohou aplikovat samy. K náplasti zcela jistě bude patřit desinfekce. Osobně jsem za peroxid vodíku, jehož aplikace je naprosto bezbolestná, na rozdíl od štiplavého efektu jódové tinktury.
Co když děti trápí křeče?
Byť se to nezdá, zvláště u menších dětí, může docházet k projevům nepříjemných křečí. Ať už z důvodu, že jsou více v pohybu, sportují, během horka se více potí, svou roli může sehrát také stres z dlouhého odloučení. Právě tehdy se mohou objevit nepříjemné křeče zapříčiněné nedostatkem hořčíku. V takovém případě lze použít hořčíkový sprej, který aplikujeme na pulzující místa. Například do oblasti loketní či podkolenní jamky. Opět mám zkušenost, že křeče brzy přejdou.
Jak pomoci namoženým ručkám?
Moc dobře vzpomínám na své skautské tábory, na sběr borůvek, malin a ostružin, na to, jak jsme nosili dříví z lesa. Proto dětem přibalte i výživný krém na ruce. Takový, který zjemní „upracované“ dětské ručky a zahojí záděry, jež rovněž dokážou pěkně potrápit. Větším dětem lze přibalit také pilník a nůžky na nehty.
A samozřejmě, mysleme i na další nezbytné a potřebné věci, jako jsou kapesníky, vlhčené ubrousky, již zmiňovaný šampón, mýdlo, zubní kartáček, pastu a hřeben.
Jak by tedy mohl vypadat jednoduchý seznam toho, co dětem přibalit na tábor?
- Šampón, mýdlo, zubní pasta, kartáček
- Papírové kapesníky, vlhčené ubrousky
- Přírodní repelent, repelentní náramek
- Kleštičky k vytažení klíštěte, peroxid vodíku
- Přípravek proti komářímu bodnutí
- Náplasti
- Opalovací krém s vysokým faktorem, ochranná tyčinka s UV faktorem
- Mléko po opalování
- Hořčík ve spreji
- Výživný krém na ruce
- Peroxid vodíku
Mysleme též na to, že hlavně menší děti nejsou schopny vyhodnotit co & jak a kdy použít. Proto je zbytečně nezatěžujme velkou spoustou přípravků. Ještě před tím než odjedou, jim vše vysvětleme. Klidně polepme malými obrázky, aby měly přehled, jak si ulevit například obtížích. Co mají dělat, když budou mít záděru. A proč je důležité před každou procházkou použít opalovací mléko. Pevně věřím, že pro vaše děti bude tábor úžasným a vítaným zpestřením letních prázdnin, na které budou ještě velmi dlouho vzpomínat.