Co mají a nemají ráda naše játra

jatra a jak je posilit

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Chraňme si játra, život bez nich není možný

Na rozdíl od žlučníku nebo sleziny, které nejsou pro život nezbytné, patří játra k těm orgánům lidského organismu, bez nichž život není možný.

Co jsou vlastně játra a jak fungují?

Dle tradiční čínské medicíny jsou každému měsíci v roce přiřazeny orgány, které jsou v daném období citlivější, oslabené, a měli bychom jim tedy věnovat zvýšenou pozornost. Játrům se říká „čistička“ těla, nacházejí se pod pravou plící a jsou hlavním centrem likvidace škodlivin. Přiřazovány jsou měsíci dubnu a co se týče hodiny, nejvíce pracují mezi 1.-3. hodinou ranní. Patří mezi největší a také nejzatěžovanější orgány – plní totiž přes 500 různých funkcí.  Hromadí v sobě velké množství krve, obsahující minerály, vitamíny a jiné živiny. Absorbují a ukládají tuky, sacharidy a bílkoviny z potravy, které se pak v těle přemění v energii. 

Jaká je jejich nejdůležitější funkce?

Jednoznačně odstraňování toxických látek z těla. Fungují-li správně, zbavují naše tělo toxických látek a zároveň mu vytvářejí látky potřebné pro život, sloučeniny, enzymy a podobně.

Dle tradiční čínské medicíny regulují celkové duševní rozpoložení. Ukazují náš vtah vůči okolí a ostatním lidem. Přijímáme životní výzvy a úkoly s pokorou? Dokážeme milovat a tolerovat nedostatky druhých? Duševní a emoční život je projevem životní síly. Játra regulují množství krve. Esenciální energie je vázána na krev a promítá se do duševního života. V normálním stavu, kdy játra řídí vnitřní průchodnost, je pohyb energie a krve plynulý. Energie jater vystupuje nahoru, není zahrazována a stlačována, ale ani není vznětlivá a rozbouřená. V tomto stavu se člověk cítí dobře a uvolněně. Nepřiměřený vztek, napětí, podrážděnost, nesnášenlivost či hyperaktivita svědčí o tom, že je potřeba játra zklidnit.

Jak nejlépe podpoříme jejich činnost?

Detoxikace, změna stravy, kvalitní spánek, změna životního stylu, ale také meditace a ovládnutí a řízení svých emocí. A jak poznáme, že není s našimi játry vše v pořádku? Dočtete se v našem článku Chraňme si játra, život bez nich není možný.

Strava

Na jaké potraviny  a nápoje se tedy zaměřit, aby se naše játra dostala opět do rovnováhy?

Vhodné potraviny

Mezi potraviny, které podporují funkci jater patří jednoznačně:

  • ovoce a zelenina – zejména zelené druhy, které pomáhají zabraňovat ukládání tuku v játrech (brokolice, kapusta, růžičková kapusta, špenát)
  • vláknina –  obsažená v celozrnných obilovinách a luštěninách
  • omega-3 mastné kyseliny – tučné mořské ryby jako je losos, sardinky, tuňák nebo makrela
  • vlašské ořechy, dýňová semínka
  • quinoa a amarant, pohanka, jáhly
  • kurkuma – silný antioxidant, pomáhá očistě jater pomocí enzymů, které aktivně vyplavují karcinogeny přijaté ve stravě. Přidávat můžete  do salátů, i vařených pokrmů.

Prospět může také avokádo bohaté na omega-9 mastné kyseliny; sójová bílkovina, jejímž zdrojem je třeba tofu nebo tempeh; syrovátka, kterou obsahují mléčné výrobky, a v neposlední řadě např. zelený čaj.

A kterým potravinám se naopak vyhnout?

  • přidaný cukr – zejména cukrovinky typu bonbónů, sušenek a slazených nápojů
  • nezdravé tuky (hlavně trans mastné kyseliny) a soli
  • smažené pokrmy
  • vysoce technologicky zpracované produkty –  uzeniny a obecně masné výrobky (brambůrky, tyčinky, trvanlivé sladké pečivo).

Co našim játrům škodí?

Játra oslabuje nadměrné pití alkoholu, drogy, kouření, nezdravá strava, stres, jakákoliv závislost, dále emoce jako je agrese, zlost, hněv, nenávist, žárlivost, ale také křivdy nebo lítost a v menší míře je spojená i se strachem a úzkosti.

A na závěr tip celostní medicíny:

Zkuste smíchat 250 ml horké vody a 1 lžíci jablečného octa. Pokud však máte v těle přílišnou horkost, je vhodnější čerstvá citronová šťáva, neboť ochlazuje více než ocet.

A tuto trojkombinaci si vaše játra zamilují: extrakt z kurkumy, ostropestřce a artyčoku 

KOUPIT ZDE