Chraňme si játra, život bez nich není možný

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Na rozdíl od žlučníku nebo sleziny, které nejsou pro život nezbytné, patří játra k těm orgánům lidského organismu, bez nichž život není možný. Proto si zaslouží naši trvalou ochranu a péči. Jejich funkce se dá přirovnat k velmi složité a komplikované chemické továrně s vícero rozličnými provozy. Pokud všechny správně fungují, zbavují naše tělo toxických látek a zároveň mu vytvářejí látky potřebné pro život, sloučeniny, enzymy a podobně.

MOTOR METABOLISMU

Játra patří mezi nepárové orgány a jejich složité funkce nemůže nahradit žádný jiný orgán v těle – proto se bez nich neobejdeme. Jsou uložená vpravo pod bránicí, pod pravým žeberním obloukem, a váží cca 1,5 kg (u žen o něco méně). Především ze spodní strany sousedí játra s dalšími orgány břišní dutiny – s tlustým střevem, dvanáctníkem, žaludkem a pravou ledvinou. Žlučník, do kterého játra prostřednictvím žlučovodů odvádějí žluč, se nachází přímo pod játry, jako by byl do nich vnořený. Do jater se krevními cévami přivádí krev ze všech břišních orgánů. Zvlášť krev z oblasti žaludku, dvanáctníku a tenkého střeva je bohatá na vstřebané živiny, které játra dále zpracovávají. Probíhají v nich intenzivní metabolické procesy, látková výměna prakticky všech živin potřebných pro organismus. Tvoří, přeměňují a odbourávají se v nich proteiny. Sacharidy, které jsou zdrojem energie, si játra ukládají do zásoby v podobě glykogenu a v případě potřeby je dokážou zase uvolňovat například pro nervové buňky mozku, krvetvorbu, svaly atd. V játrech se metabolizují i tuky, z cholesterolu se tvoří žlučové kyseliny, které jsou součástí žluče; ta zase ve střevech trávicího traktu dokáže tuky štěpit a je nezbytná pro správné trávení. Při nedostatku žluče nastává i porucha vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích, tj. vitaminu A, D, E a K.

JATERNÍ SELHÁNÍ

Když selhávají jaterní funkce, projeví se to na fungování dalších životně důležitých orgánů. Například nedostatek proteinů způsobí zaostávání tělesného a duševního vývoje, oslabení imunity, mohou se hůře hojit poranění, v těle se zadržuje voda a vznikají otoky. Při porušené funkci jater bývá narušený metabolismus sacharidů ve smyslu snížení schopnosti udržovat stálou hladinu cukru v krvi, což vede k častějšímu vzniku cukrovky. V játrech se tvoří početné faktory krevní srážlivosti. Proto když nefungují správně, nastává sklon ke krvácení. Nenahraditelnou úlohu mají játra při detoxikaci organismu. Jejich úkolem je vyloučit z těla všechny cizorodé chemické látky a škodliviny, které se do něho dostávají z vnějšího prostředí, ať už v potravě, nápojích, nebo lécích. Tyto buď vyloučí přímo, nebo je později přemění na takové formy, které se následně snadněji a bez rizika poškození dalších orgánů vyloučí prostřednictvím žluče, stolice, moči.

Játra zároveň slouží jako zásobárna některých stavebních látek, minerálů, vitaminů, enzymů, které organismus potřebuje mít k dispozici kdykoli jako nezbytnou rezervu. Selhávající játra ztrácejí i tuto schopnost rezervoáru zásob.

JAK POZNÁME, ŽE S JÁTRY NENÍ VŠE V POŘÁDKU?

Příznaky onemocnění jater nemusejí být výrazné, zejména při jejich lehčím postižení. Nejčastěji bývá přítomna únava, nevýkonnost, nesoustředěnost, ospalost v průběhu dne, dále poruchy trávení, jako například nadměrná tvorba plynů, nepříjemný pocit nafouklého břicha či plnosti, nevolnost a podobně. Játra mohou být zvětšená, což se projeví tlakem i bolestí pod pravým žeberním obloukem, resp. na pravé straně břicha. Někdy bývá zvětšená i slezina, což signalizuje tlak pod levými žebry. Dalším projevem jaterních onemocnění bývá žluté zabarvení kůže, sliznic a očních sklér (bělma). Příčinou ikteru – žlutého zbarvení – je porušený metabolismus a vylučování žlučového barviva bilirubinu. Ikterus bývá přítomný zejména při virové hepatitidě (infekčním zánětu jater) a též při blokádě odtoku žluče například kvůli žlučovým kamínkům, kterou často doprovází svědění těla. Lidé trpící chronickým onemocněním jater mívají na kůži krvácivé projevy a tzv. pavoučkovité névy, což jsou drobné tenoučké cévky vybíhající radiálně z centrálně uložené hlavičky (připomínají malého pavouka s dlouhými tenkými nohami), a bývají zpravidla na hrudníku, resp. v horní polovině těla. V pokročilejším stadiu selhávání jater se objevují otoky dolních končetin a otok břicha, tzv. vodnatelnost neboli ascites.

Zhoršuje se trávení a chuť k jídlu, zvyšuje se plynatost, přichází nafukování, říhání, žízeň; naopak snižuje se množství moči, zhoršují se otoky. Atrofuje svalstvo, končetiny se ztenčují – člověk může nabýt podoby pavouka s velkým břichem a tenkými končetinami.

VÝJIMEČNÁ SCHOPNOST REGENERACE

Naštěstí pro nás játra a jejich buňky (hepatocyty) mají velkou regenerační schopnost. Znamená to, že když jim dáme šanci – dostatečný přísun živin v kvalitní zdravé stravě, bez zátěže toxiny (zejména alkohol a jiné buněčné jedy), dokážou se zreparovat a zregenerovat už v průběhu několika týdnů. Samozřejmě pokud nejsou totálně zničená a svraštělá cirhózou na kámen. V takovém případě je stav nevratný a končí jejich úplným selháním, rozvratem vnitřního prostředí a smrtí.

Játra kromě alkoholu, toxinů, chemických návykových látek, drog, těžkých léků a jejich nevhodných kombinací poškozují i jiné faktory, resp. choroby. Nejsou to jen záněty jater – nejčastěji infekční (virové) hepatitidy, které přímo poškozují jaterní buňky, ale i běžně se vyskytující onemocnění jiných orgánů, pokud se dlouhodobě nekontrolují a nestabilizují. Patří sem například chronické srdeční selhávání, poruchy metabolismu tuků, diabetes mellitus a podobně. Proto je důležité starat se o celkové zdraví, udržovat organismus v dobrém zdravotním stavu, tj. mít pod kontrolou i případná chronická onemocnění.

PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY  JAKO PREVENCE, POMOC A OCHRANA JATER

Energy produkty jsou prospěšné při prevenci jako doplňky výživy a pomáhají při regeneraci jaterního parenchymu. Regenerace je potřebná při nadměrné zátěži toxiny, nezdravou potravou (mastná strava, přepálené tuky, chemické konzervační a stabilizující látky), alkoholem, chemickými léky. Očištěním a harmonizací organismu pomáhají játrům při detoxikačních procesech. Zmírňují některé projevy onemocnění jater, problémy s trávením, nafukováním, vylučováním. Výsledek umocní racionální stravování, šetřící dieta s omezeným příjmem tuků, pravidelná životospráva bez alkoholu a návykových látek.

Bylinný krém Protektin,  aplikuje se zvnějšku přes kůži nad oblast jater. Je vhodný i na případné kožní problémy a pomáhá též proti svědění.

Prospěšné jsou zelené potraviny – mladý ječmen, řasa spirulina a chlorella, které příznivě ovlivňují vícero energetických drah, působí jemně očistně, protizánětlivě a jsou významným zdrojem vitaminů, minerálů a enzymů. Na regeneraci a ochranu jater působí antioxidačními, protizánětlivými a detoxikačními účinky i léčivé čaje Lycium chinense, Chanca Piedra, Lapacho a Maytenus ilicifolia.