Čím vitalizovat náš organizmus po ránu?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Článek upozorňuje na pitný režim a vhodný výběr ranních nápojů podle barevné kvality. Když se ráno probudíte, nezbývá mnoho času do odchodu do práce, viďte? Rychle provedete nezbytnou hygienu a úpravu zevnějšku, něčeho se napijete, eventuálně najíte – a spěcháte k místu svého pracoviště. Tím něčím, co pijete, bych se chtěla chvilku zabývat.

Dnes chci zmínit i výběr šťáv v souvislosti s kvalitou dne podle tzv. lunárního kalendáře.

  • Ve dnech Skopce, Lva, Střelce má zvláštní sílu červená barva. Povzbuzuje naše orgány k vyšší aktivitě. Můžeme zvolit např. šťávu z červené řepy, malin a vyplnit jí 1/3 sklenice. Zbytek dolít teplou vodou.
  • Ve dnech Býka, Panny a Kozoroha použijeme modrou – šťáva z modrých hroznů.
  • Ve dnech Blíženců, Vah a Vodnáře vybíráme žluté nápoje: pomerančový nektar.
  • A ve dnech Raka, Štíra a Ryb využijeme zelenou: Můžeme pít ředěný mošt ze zelených jablek či instantní nápoj zelený ječmen a po celý den střídat zeleninové saláty s velkým podílem zelených částí rostlin. Také zelená barva na oblečení a kolem nás na pracovišti nebo doma či na procházce pomůže harmonizaci těla a duše.

A kterým orgánům tak pomáháme?

  • Červená v potravě aktivuje játra a podporuje produkci červených krvinek. Jako barva detoxikující, vylučující síly uvolňuje zácpu a zahlenění a je vhodná při nedostatku železa. Pro hektické nebo nervózní lidi ji však raději nepoužijeme.
  • Oranžová se právě hodí proti nervozitě, strachu, depresím, kladně ovlivňuje žlázy a plíce, i zažívání. Podpoří chuť k jídlu a použijeme ji při léčbě anorexie. Působí proti křečím a uvolňuje.
  • Žlutá opět podporuje žlázy a posiluje nervy a sliznice. Podporuje regeneraci a proces myšlení, také tvorbu žaludečních šťav. Uklidňuje poruchy trávení a zjitřené nervy, pomůže z depresí. Uklidní slezinu, pomáhá poškozeným játrům, aktivuje lymfu.
  • Zelená působí na podvěsek mozkový (hypofýzu) a tím reguluje látkovou výměnu. Zajišťuje rovnováhu mezi játry a slezinou a regeneruje svaly a vazivo. Pozitivně působí na oči a nervy, podporuje růst, eventuálně i nerozhodnost.
  • Modrá uklidňuje, vyrovnává, tlumí bolest, podporuje spánek a tlumí zánět a vysoký krevní tlak. Příklad: Červené víno (intenzita do-modra), tlumí, kdežto bílé víno povzbuzuje (bílá nese všechny barvy v sobě). Modrá chladí – při teplotách i popáleninách. Uklidňuje ty, kdož hodně pracují s lidmi, otvírá ducha tvůrčím myšlenkám.
  • Indigo/fialová uklidňuje, vhodná pro meditaci, povzbuzuje slezinu, lymfu, vnímání, uvolňuje a tiší bolest. Fialová v potravě čistí krev a brzdí chuť k jídlu. Umělce uklidňuje – tlumí nervy.