Chřipka – strašák dnešní doby

cm teplomer

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vyskytuje se v nejrůznějších podobách. Jedná se o infekční onemocnění, které vyvolává řada navzájem si podobných virů. Rychle se šíří, hlavně v místech s velkou koncentrací lidí – hromadné dopravní prostředky, čekárny, školy, školky, úřady.

První příznaky chřipky:

Toto onemocnění začíná horečkou, zimnicí, bolestmi svalů. Pak se k tomu ještě přidají rýma, bolesti v krku, citlivost pokožky, celková slabost, zarudlé oči, migréna, suchý kašel a nechutenství. Vysoká horečka obvykle přetrvává tři až čtyři dny.

Jak na chřipku:

  • Dostatečný klid na lůžku.
  • Vyvarujeme se fyzické i duševní námahy.
  • Důležité je i pravidelné větrání místnosti, kde se nemocný nachází.
  • Dbáme na dostatečný pitný režim, který by měl být 2,5 až 3 litry tekutin denně. Vhodné jsou voda, bylinné čaje, rostlinné mléka (rýžové, sójové, vločkové), čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Káva a alkohol odvodňují, tudíž se do pitného režimu nepočítají.

Chřipku je nutné vyležet velmi poctivě! Ona totiž organismus velmi vyčerpává a může rovněž způsobit obrovské komplikace. Především je nutný alespoň desetidenní klid na lůžku, jelikož potřebujeme všechny síly k boji s chřipkovými viry.

Snižování horečky:

Horečku se snažíme snižovat především alternativně, to znamená popíjení čaje z bezového a lipového květu v poměru 1:1. A studenými zábaly, nejdříve jen nohou, při vysoké horečce pak celého těla. Horečka je totiž obranná reakce organismu, který tak sám bojuje s choroboplodnými zárodky. Pokud vysokou teplotu začneme ihned snižovat chemickými léky, nedáme tělu šanci, což není dobré.

Velkým pomocníkem jsou vitaminy:

Vitamin C, A, E, skupiny B a další cenné látky obsahuje v přírodní formě a dostatečném množství rakytník řešetlákový. Je k dostání ve formě čaje, sirupu či šťávy.
Při chřipce doporučuji 2 x denně 1 čajovou lžičku šťávy či sirupu. V době rekonvalescence po nemoci stačí již 1x denně 1 čajová lžička.

Chřipku nám velmi ulehčí aroma-terapie:

Do misky v aroma-lampě nalijeme 2 lžíce vody a do ní přidáme 2 kapky eukalyptového, 2 kapky tea tree a 2 kapky levandulového éterického oleje. Pak zapálíme svíčku a necháme provonět místnost, kde se nemocný nachází. Takto postupujeme dvakrát denně. Pozor na kvalitu éterických olejů, musí mít na etiketě uvedeno, že jsou 100% přírodní, jiné nikdy nekupujeme, protože obsahují syntetické přísady (i například 95 %).

Po uzdravení doporučuji k celkovému posílení imunitního systému užívání těchto přípravků:

Třapatka nachová (Echinacea):
Tato rostlina velmi posiluje obranyschopnost organismu. Doporučuji užívání ve formě tinktury, a to – 2x denně 15 kapek do 2 dcl vody po dobu 6 měsíců. Pak by měla následovat 2 měsíční pauza a můžeme znovu. Upozornění: Třapatku nikdy neužíváme, když jsme nemocní, protože silně posiluje imunitu. Když jsme nemocní, tak je důležité tělo nejprve zbavit virů a pak teprve zocelovat. Kdybychom začali posilovat v době nemoci, organismus ještě více zatížíme.

Eleuterokok ostnitý:
Eleuterokok je příbuzný ženšenu, ale má mnohem silnější účinky. Velmi posiluje imunitu organismu a rovněž zvyšuje odolnost proti stresu. Eleuterokok je i výbornou prevencí i bojovníkem s nádorovými onemocněními. Nejlepší způsob užívání je formou tinktury, a to 2 x denně 10 kapek do 2 dcl vody po dobu 4 až 6 měsíců. Eleuterokok doporučuji užívat v kombinaci s beta-glukany, což jsou zdraví prospěšné látky získávané z hřibů – hlívy ústřičné, šii-také, jidášova ucha či žampiónu.

Rakytník řešetlákový:
Vitamin C, A, E, skupiny B a další cenné látky obsahuje v přírodní formě a dostatečném množství rakytník řešetlákový. Je k dostání ve formě čaje, sirupu či šťávy.

Chřipka je často podceňovanou chorobou. Přecházení této zákeřné choroby může mít i ty nejtěžší následky. Pořádně nedořešená chřipka si sedá na určitý orgán a pak už je skutečně zle! V dnešní době jsou organismy téměř všech jedinců oslabeny, a tak může obyčejná chřipka skončit i úmrtím či srdeční vadou.