Chceme zdraví a hezkou postavu, ale chováme se tak? 6 tipů, jak to změnit

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Narozeniny, svátky, Vánoce, Nový rok…to jsou příležitosti, kdy si navzájem přejeme zdraví a často u toho ještě dodáme „vše nejlepší, ale hlavně to zdraví!“ Ale ruku na srdce, kdo z nás skutečně myslí dopředu a stará se o sebe, svou kondici, postavu, stravování a zdraví ještě před tím, než reálně onemocní, ztloustne, zestárne? A někdy se snažíme jen v určitém směru nebo naprosto chaoticky a nelogicky. Napadá mě kamarád, který chodí cvičit, aby pro sebe něco dělal, a pak to jde „zapít“ třemi pivy.

Dalajlama jednou pravil: „Co mě na světě nejvíce překvapuje, je člověk. Protože obětuje své zdraví, aby vydělal peníze. Pak obětuje své peníze, aby obnovil své zdraví. Tolik se bojí o svou budoucnost, že si neužívá přítomnost. Ve výsledku nežije život v přítomnosti ani v budoucnosti. Žije, jako kdyby nikdy neměl zemřít, a nakonec umírá, aniž by ve skutečnosti vůbec žil.“

Moc hezky řečené, že? Jaké jsou skutečně nejdůležitější důvody, proč se racionálně stravovat, sportovat, nekouřit, nestresovat se, zkrátka lépe a zdravěji žít, jak velí trend?

Žijme teď a tady

Určitě také znáte neustálé opakování slova AŽ. Začnu cvičit AŽ…, začnu hubnout AŽ…, budu spokojený AŽ… nebo dokonce budu šťastný AŽ… A víte, kdo je ve věcech nejúspěšnější a v životě nejšťastnější? Ten, kdo na AŽ nehraje a umí si užít přítomnost. Protože minulost je pryč a o budoucnosti nevíme nic, takže je fajn si žít teď a tady, ale i přesto v určitých věcech…

Mysleme i dopředu

To, že nám teď nic nechybí, nic nás nebolí, nejsme nemocní, jsme štíhlí, krásní a tak dále, neznamená, že to tak bude vždycky. Víte, co je jednodušší, než problémy řešit? Předcházet jim!

Buďme vzory pro okolí a další generace

Jedním z důvodů, proč sama dělám to, co radím svým klientům v oblasti stravování a celkového životního stylu, je to, že nejen, že pak se tomu lépe věří, když lidé vidí, že to může fungovat, ale také tím udávám směr dalším generacím. Protože když naučím jednoho člověka zdravě vařit, nakupovat kvalitní potraviny, starat se o sebe, tak on to naučí svého partnera, své děti a ty to pak naučí své děti a já můžu večer usínat s pocitem, že moje práce má smysl. A takhle tomu může pomoct úplně každý.

Poznejme své „proč“

Když už se člověk pro něco rozhodne, tak aby to vydržel dlouhodobě a nejlépe napořád, tak je důležité, aby věděl, proč to vůbec dělá, měl to na paměti a neustále si to vybavoval. Proč ke mně například ženy chodí hubnout? Tak například proto, že se stále chtějí líbit svým partnerům, chtějí si vážit samy sebe a také proto, že tu chtějí být dlouho zdravé a aktivní pro své děti, pak vnoučata, pravnoučata…

Mysleme na sebe

Aby ale mohl být člověk zdravý, štíhlý a všeobecně spokojený pro ostatní, tak zcela nejdříve takový musí sám pro sebe. Ono je skvělé, že myslíme na děti, například v tom, že chceme, aby hlavně aby ony měly pravidelné stravování, ale sami se pak odbýváme, nepravidelně jíme, tloustneme, nestíháme a jsme vlastně uhonění, tlustí a nespokojení. A může pak být spokojené naše okolí, když nejsme spokojení my sami se sebou???

A přeci jenom…mysleme i na ty ostatní

Vlivem nezdravého stravování a celkově nevhodným životním stylem si zaděláváme na možné (a často i závažné) neustále omílané zdravotní komplikace jako je obezita, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, srdečně-cévní onemocnění, nádorová onemocnění, chronická plicní onemocnění… Ve chvílích, kdy si dennodenně pochutnáváme na tučných pokrmech, sladkostech, nekvalitních potravinách atp. (místo abychom dbali na čisté, přirozené jednoduché potraviny a superpotraviny, tak to ještě zcela nemyslíme na to, že si tímto životním stylem můžeme zadělat i na takovou formu zmíněných onemocnění, která nám přinese to, že budeme odkázáni na pomoc a péči rodiny a blízkých. A oni mají odnášet to, že jsme celý život byli nezodpovědní, vykrmovali jsme se a kašlali na pohyb???