Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V přípravcích na podporu hubnutí se můžeme setkat s různými výtažky z léčivých rostlin. Jednou z těchto léčivých rostlin je paulinie nápojová, jejíž výtažek je známý pod názvem guarana. Tato bylina je původem z oblastí povodí Orinoka a Amazonky v Jižní Americe. Indiáni tuto bylinu konzumují již po staletí.
To, že je v přípravcích na hubnutí, je díky obsahu kofeinu, který byl dříve označován jako guaranin, přičemž se ještě občas můžeme setkat s tímto názvem. Nyní je obvykle termín guaranin používán pro jemnější formu kofeinu obsažené v paulinii nápojové. Kofein funguje tím způsobem, že blokuje enzym, který za normálních okolností odbourává adrenalin a noradrenalin. Vyplavení adrenalinu a noradrenalinu do krve je běžně záležitosti desítek vteřin.
V normální situaci se nadbytečné množství těchto stresových hormonů okamžitě deaktivuje tak, aby nemohlo dojit k „předávkování“ organizmu z nadprodukce. Kofein stimuluje centrální nervový systém, zrychluje tep, zvyšuje kyselost žaludku a působí jako diuretikum. Rozšiřuje tepny, proto pomáhá lidem postižených astmatem. Tím, že kofein stresuje tělo působením na jeho nervový systém, dochází k odbourávání tuků i v „klidovém“ stavu. Bohužel na kofein vzniká tolerance, takže nelze za tímto účelem používat dlouhodobě.
Nicméně důležité je, že kofein obsažený v guaraně není klasický kofein, jaký známe z kávy, ale je označován jako jeho jemnější forma. Proto se objevuje v přípravcích na rozdíl od klasického, čistého kofeinu. Podporuje dočasný přirozený vzrůst tělesné teploty a metabolickou termogenezi. Tento proces přispívá k rozkladu a uvolnění tělesného tuku a tímto umožňuje přeměnu uskladněného tuku na energii a podporuje výdej energie. Ideální je užívání přípravků obsahujících výtažky bylinek obsahujících formy kofeinu při intenzivním tělesném cvičení či alespoň přiměřeném pohybovém režimu, protože také odbourává kyselinu mléčnou ze svalů, čímž umožňuje vyšší výkon.
Látky ze skupiny kofeinu se vyskytují v řadě dalších léčivých rostlin. Jedním z nich je například zelený čaj. Příbuzný čajovník čínský podporuje enzymatický proces okysličování tuků a jejich vyvedení z organismu, snižuje schopnost tuků a uhlovodanů usazovat se v organismu a tím snižovat kalorickou vydatnost stravy.
Další je známý jako yerba maté a připravuje se z vysušených, lehce opražených a rozemletých lístků cesmíny paraguayské. Cesmína paraguayská je stále zelený keř dosahující výšky 15 až 20 metrů, rostoucí na území Argentiny, Brazílie, Paraguaye, Peru a Chile. Yerba maté je především oblíbena kvůli svým povzbuzujícím účinkům, ale kromě kofeinu obsahuje i celou řadu dalších účinných látek. Kromě těchto jmenovaných existují i rostliny obsahující i jiné látky než kofein.
Jedním z nich je garcinia cambogia. Obsahuje vysoký podíl hydroxycitronové kyseliny. U této kyseliny byla ve studiích pozorována schopnost ovlivňovat metabolické procesy, které vedou ke snížení syntézy tuků a jejich zvýšené oxidaci. Současně výtažek z této rostliny podporuje pocit nasycení, který může vést k nižšímu příjmu potravy.
Energetický výdej podporuje rovněž suchý extrakt z plodů schizandry čínské.
Extrakt tzv. hořkého pomeranče (Citrus aurantium) je přírodní alternativou efedrinu, zrychluje metabolismus, a tak podporuje spalování tuků. Příčinou je izolovaný synefrin, což je alkaloid selektivně stimulující tukovou tkáň k produkci energie cestou jejího odbourávání. Vzhledem ke zmíněné selektivitě je tak dnes synefrin jednou z nejoblíbenějších látek určených k hubnutí.
Proces vzniku nových přípravků stále není u konce a tak se dá očekávat, že se objeví i další výtažky z léčivých rostlin, ovlivňujících proces hubnutí.