„Braňme se nachlazení jednoduše, ale efektivně“

cm divka hrnek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Měsíc prosinec je v plném proudu a s ním přichází, krom příjemného vánočního období, také období častých proměn počasí, lezavé zimy a v neposlední řadě i přívalu častějších nachlazení a všemožných viróz. A tak jsem pro Vás dala dohromady několik opatření, které dělám já (většinu z nich nejen v zimě), díky kterým můžete pomoct vašemu imunitnímu systému se lépe ubránit těmto nepříjemnostem.

Tipy do našich jídelníčků

Já osobně velmi doporučuji na zimní období následující potraviny
a pokrmy, které podpoří naši snahu ubránit se virovým onemocněním dýchacích cest:

  • Každé ráno podomácku vyrobený čaj ze strouhaného zázvoru, skořice, hřebíčku, medu a citrónové šťávy
  • Bylinné čaje
  • Kysané zelí (vitamínová bomba – hlavně vitamín C)
  • Čerstvé sezónní ovoce a zelenina
  • Polévky (masové vývary, česneková polévka, husté polévky z rozmixované zeleniny)
  • Neslazené zakysané mléčné výrobky (jogurty, kefíry, zákysy, acidofilní mléka, podmáslí…)

Vsaďte na pohyb

Ráda bych Vám předala myšlenku, o které jsem přesvědčená, a to, že pohybová aktivita je alfou omegou toho, jak zůstat fit. Pan učitel, který mě kdysi učil na základní škole, aktivní sportovec a moudrý člověk, řekl hezkou větu o pohybu, která mluví za vše o tom, co nám může záměrná fyzická aktivita přinést: „Pohyb možná neprodlužuje život, ale dělá ho kvalitnější.“ A o kvalitu života jde především, že? Nezůstat líným a jít si i v nepříznivém počasí zasportovat je důležitý aspekt v předcházení nachlazení, protože tělní buňky se prokrví, srdce zocelí, pot vypudí krom sodíku i toxiny, mozek se okysličí a také se vyplaví endorfiny – hormony dobré nálady. Je totiž prokázáno, že lidé, kteří jsou „v pohodě“ lépe odolávají nemocem.

Odpočívejte nejen fyzicky, ale především psychicky

Pojďme se alespoň jeden den v týdnu pořád za něčím nehonit, něco stíhat a udělejme si čas na odpočinek, na rodinu a přátele, výlety a hlavně na sebe. I když to zní zvláštně, člověk by měl být rozhodně do jisté míry i sobecká bytost, protože lidé, kteří se neodbývají a myslí i na sebe, jsou poté pro ostatní lidi mnohem užitečnější v tom směru, že jsou spokojení a mohou svou spokojenost nevědomky přenášet i na druhé.

Sauna? No jistě!

Saunování je nejen perfektní forma relaxace (což souvisí s bodem 2), ale hlavně pokud nepatříte do skupinky lidí, kterým se saunování nedoporučuje (jedinci s vysokým krevním tlakem, s problémy krevního oběhu či s nemocnými játry a ledvinami), tak si saunu můžete dopřát nejlépe 1x týdně. Dobré je dodržovat pobyt v sauně po dobu 3 x 10 – 15 minut, ale mezi jednotlivými saunovacími etapami respektovat opatření v podobě zchlazení těla studenou vodou a následný odpočinek, který by měl trvat dvojnásobný čas – oproti času stráveného v sauně. Lékaři doporučují saunování jako prevenci proti nachlazení a dalším infekcím horních cest dýchacích. Při saunování se zvýší tělesná teplota asi o 1°C, zrychlí se látková výměna a aktivují se imunitní funkce, jako když máte zvýšenou teplotu například při viróze. Pozor však na saunování v době, kdy již s nějakou formou nachlazení bojujete – v tomto případě se saun-ování výlučně nedoporučuje!

Zvlhčování nosní sliznice vodou s rozpuštěnou mořskou solí (mořskou vodou)

Pokud je nosní sliznice neustále zvlhčována, viry mají znesnadněnou práci se na ní uchytit a způsobit zánět horních cest dýchacích (rýmu).

A co když Vás nachlazení stejně přepadne? Nejúčinnější metodou je opět a zase jen odpočinek, sypané bylinkové čaje na nachlazení, dostatek pitného režimu, vitamínů a vypotit se. Není nad jednoduchou, ale mocnou sílu přírody.