Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V současné době vzrůstá zájem o alternativní léčebné metody, mezi které patří i ajurvéda. Jednou z léčivých rostlin, která je v ní využívána, je i bazalka posvátná, latinsky Ocimum sanctum.
Je to jednoletá až víceletá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), která dosahuje výšky až jeden metr. Je rozšířena po celém světě, v Arábii, Polynésii, Indonézii, ale zejména v Indii, kde roste už několik tisíc let. Právě zde má velmi důležité postavení v přírodní medicíně, jak napovídá již její název tulasí nebo tulsí, což v hindštině znamená „nejlepší rostlina“. Je zde zasvěcena Višnuovi a Kršnovi, nosí se i jako růženec a podle hinduistické víry posiluje auru. Rovněž má posilovat víru, jsoucnost a jasnost.
Nesmíme ji zaměňovat za bazalku pravou, kterou známe z našich zahrádek, rod bazalkovitých má řadu zástupců. Zdrojem léčivých látek je v tomto případě nať. Obsahuje řadu silic, z nichž můžeme jmenovat citral, eugenol či chavibetol, ale obsahuje jich mnohem více. Z dalších látek obsahuje alkaloidy, saponiny, taniny či glykosidy. Z vitamínů obsahuje vitamín C a beta karoten.
Obsahuje i řadu látek (isotymusin, isotymonin), které mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Je také řazena mezi adaptogeny, což znamená, že svým komplexním účinkem zmírňuje negativní účinky stresu či fyzické námahy (nebo následků nemoci) na náš organismus. Z dalších účinků se uvádí posílení imunity a zvýšení obranyschopnosti organismu, dále posílení srdce a také dýchacího systému, kde usnadňuje vykašlávání.
Ajurvéda uvádí doslova desítky dalších působení, což by byl námět na samostatný článek. Ze zajímavosti z těchto popisovaných efektů uvedu:
- podpora vylučování toxinů z těla,
- zmírňování alergie,
- zabraňování ukládání tuku v těle,
- pročištění mozku a mysli a mnoho, mnoho dalších.
Zajímavé je i rovněž, že bazalka posvátná se jako koření používá v thajské kuchyni, kdy se jako koření přidává do salátů, omáček či vůbec masitých jídel. Silice, které obsahuje, se používají i v parfumérii.
Jejich vůně je charakterizována jako pronikavě hřebíčkovo-skořicová. Z toho všeho vyjmenovaného lze konstatovat, že bazalka posvátná má nejen kouzlo pro milovníky Indie a ajurvédy, ale i pro nás ostatní.