Aktivní i ve stáří

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pro seniora je důležité zůstat duševně i fyzicky mladý. Neustálou aktivitou si může udržet mladistvou svěžest až do vysokého věku. Stárnutí je přirozený životní proces. Je spojeno s mechanickým opotřebováním, postupným úbytkem mozkových buněk, zpomalováním buněčného dělení, genetickým poškozením různými vnějšími faktory a oxidačním poškozením buněk volnými radikály. Ty vznikají při normální tvorbě energie v buňkách, ale jejich množství stoupá vlivem špatné výživy, alkoholu, kouření a stresu.

Přátelství
Pro seniory je kontakt s ostatními lidmi velmi důležitý. Udržování dobrých vztahů s rodinou a přáteli mu výrazně zlepšuje a prodlužuje život. Dále mu to pomáhá překonávat stres, strach z nemoci a izolace. Rovněž zvířata dodávají starším lidem pocit pohody.

Aktivita
Rovněž různé aktivity, jako je luštění křížovek, čtení, hraní šachů, karet či bridže pomáhají předcházet postupným ztrátám nervových spojů v mozku.

Pravidelný pohyb a cvičení
Pro seniory je důležitý i pravidelný pohyb. Půlhodinová procházka pomalou chůzí by měla být na denním programu. Méně zdatným lidem postačí alespoň čtyřikrát týdně. Další vhodnou pohybovou aktivitou je plavání, rychlá chůze, tanec a jóga.

Výživa a stravovací návyky
Lidé, kteří si dávají pozor na složení stravy, stárnou mnohem pomaleji a bývají i méně nemocní. Nadváha s sebou přináší vážné zdravotní problémy – cukrovka, cévní onemocnění, problémy s klouby… Senioři by měli do své stravy co nejvíce zařazovat zeleninu, ovoce, luštěniny, ořechy a různá semínka či oleje z nich (dýňový, mandlový, sezamový, lněný), mořské řasy, rostlinná mléka (sójové, ovesné, rýžové). Omezit by měli konzumaci tučného masa, uzenin, cukru (nahradit medem, ovocným či hroznovým cukrem).

Zaručené elixíry mládí:

Gotu-kola
Tato léčivka pochází z Asie, kde je považována za účinný životabudič. Užívá se nejlépe v tinktuře dvakrát denně patnáct kapek po dobu čtyř měsíců, pak má následovat dvouměsíční pauza.

Eleuterokok ostnatý
Eleuterokok je moje oblíbená léčivka. Je to odrůda ženšenu, ale s mnohem silnějšími účinky. Velmi nabuzuje a celkově posiluje organismus. Doporučuji ho užívat ve formě tinktury a to dvakrát denně patnáct kapek po dobu čtyř měsíců, pak následuje dvouměsíční pauza.

Beta-glukany
Jsou látky, které obsahují houby – hlíva ústřičná, žampión, shii-take, jidášovo ucho a další. Beta-glukany mají velmi posilující účinky na lidský organismus. Doporučuji je užívat v kombinaci s eleuterokokem i gotu-kolou či samostatně. K sehnání jsou ve formě kapslí či tinktury. Doporučuji je užívat třikrát ročně po dobu třech měsíců.

Jinan dvoulaločný – ginkgo biloba
Tato léčivka je úžasným posilovačem paměti a krevního oběhu. Nejvhodnější formou je tinktura, která se užívá dvakrát denně patnáct kapek po dobu 6 měsíců. Může být kombinovaná i s ostatními uvedenými bylinami.

Zelený čaj
Kvalitní zelený čaj je vhodným nápojem pro seniory. Dva šálky denně spolehlivě nahradí kávu a mají omlazující účinky.