Aguaje – posvátný strom života

cm aguaje

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Uprostřed pralesů v povodí jihoamerických řek Amazonka a Orinoko roste palma mauricie převislá, jedna z nejkrásnějších palem na Zemi. Domorodými obyvateli, amazonskými indiány kmene Shipibo, je nazývána „Aquaje“ – posvátný strom života. Po staletí věří, že křivky jejího kmene, kyprost zpeřených listů a souměrnost koruny poskytují skrze její plody dokonalou esenci ženskosti a krásy.

Uctívaná palma

Palma Aguaje roste na březích řek a v záplavových oblastech. Pěstuje se v blízkosti vesnic i domů, neboť vytváří svou krásnou dominantou kouzelné scenérie a dodává lidským sídlům prvek krásy a svěžího pohybu. V korunách jejích stromů hnízdí vzácní ptáci a jako potrava též slouží mnoha zástupcům živočišné říše, včetně tapírů a jaguárů.

Krom dokonalé krásy jsou největší vzácností této palmy její plody. Jejich sklizeň, která probíhá od prosince do dubna, je doslova místní společenskou událostí. Sklízet plody chodí často celé vesnice. Nejodvážnější mladíci vylézají do korun stromů, které mnohdy dosahují výšky až 35 metrů, zatímco pro ženské a dětské zastoupení je určen spíše sběr a třídění plodů. Přezrálé a mírně potlučené jsou určeny k okamžité spotřebě v podobě džusů, marmelád nebo fermentovaných vín. Ty nejkvalitnější jsou potom určeny na nejnáročnější zpracování – šetrnou extrakci a lyofilizaci do podoby koncentrovaného a velmi účinného prášku.

Aguaje

Žena nejen krásná, ale i zdravá

Raw Aguaje obsahuje především fytoestrogeny, rostlinné látky strukturou podobné ženským hormonům. Napomáhají vyrovnávat přirozenou hormonální hladinu, velmi dobře působí při menopauze, zvyšují libido žen, podporují zvětšení prsou a správné formování hýždí. Mimo to působí proti vypadávání vlasů a podporují jejich lesk. U žen také Aguaje pomáhá odstranit migrény, problémy s pletí a osteoporózou.

Velmi významné je množství vitaminu A – retinolu, kterého obsahuje Aguaje 5x více než například mrkev. Podporuje správný vývoj buněk, sliznic, kostí a krvetvorby. Je výborným prostředkem pro těhotné a kojící ženy, protože zlepšuje stav kostí a svalů u dětí. Aguaje je také bohatá na bílkoviny, karbohydráty, vápník, vlákninu, fosfor, železo, tiamin, riboflavin, niacin, vitamin C a E.