7 + 7 o vločkách

oat flakes e1637236922207

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vločky jsou jedny z nejuniverzálnějších potravin, které známe. Existuje jich více než 10 druhů, všechny jsou rychle hotové a všechny mají mimořádně bohaté využití. Snadno jimi zvýšíte nutriční hodnotu spousty pokrmů.

7 faktů

  • Vločky se zdaleka nevyrábějí jen ovesné. Naopak můžete v prodejnách koupit ve formě vloček prakticky jakoukoli obilovinu – žito, pšenici, pšenici špaldu, pšenici kamut, ječmen, jáhly, rýži a také pohanku, quinou, amarant nebo teff (poslední čtyři se řadí mezi tzv. pseudoobiloviny).
  • Ve většině případů jsou vločky prostě jen napařené a rozlisované zrno. Pára se nechává působit různě dlouhou dobu, od pár minut do několika desítek minut. Vločky jsou tedy tepelně upravený výrobek.
  • Nejznámější a pro mnoho lidí nejchutnější jsou vločky ovesné. Obsahují kvalitní bílkoviny a tuky a pyšní se obsahem rozpustné i nerozpustné vlákniny, které jsou obě důležité pro správné trávení. Jsou opravdovou superpotravinou. Prodávají se běžné a jemné (natrhané na menší kousky). Jemné ovesné jsou nejprodávanější, nejoblíbenější, nejuniverzálnější.
  • Mnoho druhů vloček je bezlepkových – např. jahelné, rýžové, pohankové, quinoové, amarantové. Běžný oves obsahuje specifický druh lepku, který mnoha bezlepkářům nevadí, ale většinou bývá kontaminovaný lepkem z pšenice. Existuje však i čistý speciálně pěstovaný oves, ze kterého se vyrábějí bezlepkové ovesné vločky (pod značkou Tilquhillie).
  • Pohankové vločky jsou skvělým a snadným způsobem, jak do jídelníčku dostat pohanku, která jinak mnoha lidem nechutná. Vločky totiž mají vcelku neutrální chuť. Pohanka obsahuje hodně kvalitních bílkovin a důležitou látku rutin, která posiluje pružnost a pevnost cév.
  • Mimořádné nutriční vlastnosti mají quinoové a amarantové vločky. Jak quinoa, tak amarant mají vysoký obsah plnohodnotných bílkovin. a také velké množství vitaminů a minerálů.
  • Skladování – vločky skladujte ne více než půl roku, a to v temnu, chladu a nejlépe v uzavřené nádobě. Velmi citlivé jsou jahelné vločky, které snadno žluknou – vydrží jen tři měsíce.

7 tipů jak je použít

  • Základní příprava – vločky většinou můžete konzumovat přímo. Pokud je však pár minut povaříte, budou vždy lépe stravitelné. Některé druhy je třeba vařit vždy – to platí pro velké pšeničné, špaldové, žitné vločky a také pro rýžové vločky.
  • Kaše sladká i slaná – kaše z vloček může být rychlé a snadné jídlo, nebo ji můžete pozvednout na vyšší úroveň. Hodí se všechny typy vloček a jejich kombinace. Náš tip: připravte si do uzavíratelné nádoby směs vloček – např. ovesné jemné, pohankové, špaldové a quinoové. Kaše připravená ze směsi vloček bude nutričně velmi hodnotná. Vařte vločky v rostlinném nebo živočišném mléce nebo si udělejte overnight oats (kaše přes noc) – vločky namočte a dejte na noc do lednice. Nasladko doplňte čerstvým nebo sušeným ovocem, lehce doslaďte sirupem (třeba datlovým nebo javorovým), obohaťte oříškovým máslem. Naslano přidávejte třeba sušená rajčata, smaženou cibulku, špenát, houby, ochucujte pepřem a/nebo libovolnými bylinkami. V obou verzích přidávejte semínka a drcené oříšky. 
     https://www.youtube.com/embed/Ego39eIOiuU
  • Zavářka do polévky – superjednoduché řešení. Vločky jednoduše před koncem varu vhoďte do polévky (pozor na množství, hodně nabydou). Můžete je použít i na přípravu krémových polévek, kde vločky polévku hezky zahustí – přidejte je do zeleninové polévky, chvilku povařte a rozmixujte.
  • Drobenku z vloček máme moc rádi. Rozmixujte libovolné vločky, ořechy a semínka, tuk (např. kokosový olej) a sirup (rýžový, agávový), případně přidejte ještě rozinky nebo datle. Takto můžete mít drobenku pokaždé jinou.
  • Pro obohacení pokrmu – jen tak přihoďte trochu vloček, pro obohacení pokrmu – do smoothie, do těsta při pečení chleba nebo muffinů (vločkami nahraďte ¼ mouky), do lívanců
  • Krutony (slaná granola) do polévky nebo salátu – vločky smíchejte se semínky nebo nadrcenými oříšky, oblíbeným kořením a olejem, rozložte na plech vyložený pečicím papírem a pečte 15 minut při 160 °C.
     https://www.youtube.com/embed/l3A4-qoYukU
  • Do karbanátků – vyzkoušejte třeba náš recept na karbanátky s červenou čočkou.

zdroj: www.countrylife.cz