5 zásad zdravého pitného režimu podle MUDr. Cajthamlové

cm zena pije vodu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Co je vedle zdravých potravin, ovoce, zeleniny a častého pohybu důležité pro člověka, který chce být štíhlý, fit a plný energie? Je to správné dodržování pitného režimu! A právě v České Republice s tím máme trochu problém. Tak pro začátek, člověk by měl vypít minimálně dva litry vody denně. Přesněji, na každých (i načatých) 15 kg hmotnosti je to 0,5 až 0,7 litru vody. Tzn. 70kilový člověk by měl za normálních podmínek vypít 70:15 = 4,7x 0,5 = 2,3 litru denně.

Avšak u nás, kde nejoblíbenějším nápojem je pivo (které mimochodem skoro ve všech restauracích stojí méně než voda), je to s pitným režimem na štíru. Všichni o tomto limitu víme, ale opravdu vypít takové množství máme problém. Pouze asi jen 20 procent Čechů tento denní dvoulitrový limit dodržuje. A zde jsme u dalšího, velmi důležitého faktoru. A tím je výběr nápojů. Zdaleka totiž nezáleží jen na množství!

Odbornice na zdravou výživu MUDr. Kateřina Cajthamlová doporučuje pít co nejméně umělých slazených nápojů (limonád), aby tělo nezískávalo „prázdné“ cukry, které způsobují obezitu a kazivost zubů. Zcela bychom se měli vyvarovat nápojů s konzervanty, umělými barvivy, aromaty a jinými syntetickými přísadami: „Pokud si chceme dopřát kvalitní sladký nápoj, pak přírodní 100% džus ředěný vodou nebo nektar. 100% džusy a nektary obsahují vitamíny, minerály a přírodní cukry, a není u nich riziko nežádoucích reakcí na syntetické přísady.“ Přírodní, čerstvá šťáva vymačkaná z ovoce nejen výborně chutná ale také pomáhá tělu odvádět škodlivé látky a v ústech se po její konzumaci nehromadí cukry, které pak napadají zubní sklovinu.

Co je tedy podle dietoložky MUDr. Kateřiny Cajthamlové nejdůležitější při dodržování pitného režimu?

  • Pít co nejvíce neslazených nápojů.
  • Pokud sladký nápoj, pak kvalitní a přírodní 100% džus, nebo nektar ředěný vodou.
  • Nenavykejte své děti na sladkou chuť nápojů!!
  • Nejbohatšími zdroji na přírodní vitamín C jsou právě 100% džusy a nektary.
  • Kupujte si nápoje BEZ KONZERVANTŮ, syntetických barviv, aromat a jiných přísad!!