5 praktických tipů, jak podpořit skrze střevní mikrobiom dětskou imunitu

děti jidlo mikrobiom imunita

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Čím podpořit dětskou imunitu? Stravou, spánkem, bylinami, adaptogeny, zdravým pohybem, slunkem i otužováním a v neposlední řadě rodinnou pohodou. A protože většina imunity sídlí ve střevech, podíváme se dnes na několik tipů, jak podpořit zdraví a diverzitu střevního mikrobiomu, a tím pomoci svým dětem (i sobě) neulehnout pod peřinou s prvním posmrkaným kapesníkem, který proběhne kolem nás. Máte doma malé miminko? Rovnou vás přesměrujeme na článek o tom, jak se vyvíjí mikrobiom novorozence!

1. Podporujte zdravé stravování dětí již od útlého věku. Klíčem je pestrost!

Každá celá potravina je potravou pro jiné druhy bakterií. Pestrá strava pomáhá vytvářet rozmanitý a silný mikrobiom a pomáhá zlepšovat zdraví střev dětí. Důležité je proto povzbuzovat děti v konzumaci široké škály, zeleniny, ovoce, zdravých celozrnných výrobků, luštěnin, ořechů a semen, a to jakmile děti začnou jíst pevnou stravu. Pokud jsou vaše děti ochotné konzumovat fermentované potraviny, jako je kysané zelí, kefír nebo jogurt, je to bonus navíc, zdraví střev pozitivně ovlivňuje také rozmanitosti vlákniny ve stravě. Variantou jsou i dětské multivitamínové doplňky stravy, ale pestré stravě se nic nevyrovná.

fermentovana zelenina mikrobiom

2. Omezte rafinovaný cukr a zpracované potraviny

Vyloučete potraviny poškozující střeva, kdykoli je to možné. Které to jsou? Zpracované potraviny, GMO potraviny, lepek a cukr způsobují u většiny lidí určitou míru poškození střev. Rafinovaný cukr podporuje růst škodlivých bakterií a může vést k přemnožení bakterií, které vytlačí dobré bakterie v mikrobiomu. Nejúčinnějším způsobem, jak uzdravit střeva, je zbavit se návyku na cukr, pokud si vaše dítě sladkosti přeci dá, ujistěte se, že si dá nejprve bílkovinu, která pomůže vyrovnat nárůst hladiny cukru v krvi.

proc nejist cukr

3. Hrajte si s dětmi venku 

Vyrazte ven a hrajte si s dětmi v hlíně. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak posílit zdraví střev a imunitní systém vašeho dítěte. Ať už jde o práci na zahradě, v lese, nebo v  parku. Přílišná ochrana dětí před špínou může oslabit jejich imunitní systém. Hra venku a čas strávený v přírodě jsou pro děti nesmírně prospěšné po fyzické i emocionální stránce. Také kontakt s domácími mazlíčky v raném věku může později přispět k posílení imunity.

zdrava spina

4. Podporujte u dětí pravidelný pohyb

Existuje mnoho výzkumů, které potvrzují, že cvičení a každodenní pohyb těla mají příznivý vliv na střevní mikrobiom. Cvičení zvyšuje mikrobiální rozmanitost, což přispívá ke snížení hmotnosti, stimuluje bakterie, které mohou pomoci modulovat imunitní systém, zlepšuje funkci střevní bariéry  a chrání před nemocemi trávícího traktu.

pohyb a střevní mikrobiom

5. Pozor na stres a toxickou zátěž 

Příliš mnoho stresu a málo relaxace a odpočinku může mít škodlivý vliv na mikrobiom. Dbejte na to, aby vaše děti měly krom pravidelné fyzické aktivity na čerstvém vzduchu dostatek času na odpočinek a hry, jako i pravidelný a kvalitní spánek. Neméně důležité je zaměřit se na netoxickou domácnost. Řada výrobků péče o dítě na trhu má antibakteriální vlastnosti, které narušují zdravý kožní mikrobiom tím, že ničí i základní mikroorganismy a benefitní bakterie.

Pokud je to možné, vyhněte se antibiotikům.

TIP Celostní medicíny: Zajímá vás dětského zdraví a imunity? Můžeme vřele doporučit záznam webináře s Mgr. Evou Hájkovou právě na toto téma! Preferujete články? Tak to by vám neměl ujít článek o tom, proč jsou děti stále nemocné a jak jejich imunitu podpořit!

autorka: Mgr. Veronika Koleničová

Článek vznikl díky Institutu funkční medicíny a výživy, kterou založila v roce 2017 Mgr. Eva Hájková MBA, Žaneta Kremsa, FNLP a MUDr. Jan Vojáček CFMP. Dnes na klinice působí odborný tým složený z lékařů, praktiků funkční medicíny, nutričních terapeutů a naturopatů. Od té doby kliniku vyhledalo více než 2 000 klientů. Funkční medicína se zaměřuje na hledání skutečné příčiny onemocnění. Používá k tomu nejmodernější zdravotnické metody, krevní rozbory a speciální testy funkční medicíny, jako například genetické testy.