11 způsobů, jak posílit imunitu

cm cviceni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Trápí vás chřipka nebo časté nachlazení? Nevíte, jak se zbavit dlouhotrvající rýmy? Přinášíme vám několik zajímavých rad, jak jednoduše a především příjemně posilovat v podzimních měsících imunitu a obranyschopnost organizmu. Inspirujte se radami a udělejte něco pro své zdraví!

V podzimním období mnoho z nás trpí častým nachlazením, rýmou, chřipkami nebo problémy s dýchacími cestami. Někdy jen vystoupíme z klimatizovaného automobilu do třeskutých mrazů a nachlazení je na světě. Přitom stačí velmi málo, aby náš organizmus byl vůči škodlivým vlivům okolí odolnější a uměl se různým onemocněním účinně bránit. Přinášíme vám deset zajímavých a imunology doporučovaných způsobů, jak imunitní systém posílit.

1. Aktivně se hýbejte a sportujte
Aktivní pohyb patří k základům zdravého životního stylu. Posilování fyzické kondice je předpokladem pro silný a správně fungující imunitní systém. Jednoduše řečeno: „Bude-li vaše tělo v dobré kondici, bude v kondici i váš imunitní systém“. A nemusí jít hned o výkonnostní sport. Stačí začít více chodit pěšky, přestat jezdit výtahy, nebo si během víkendu dopřát dvě, tři krátké procházky. Pokud k tomu přidáte zajímavou sportovní aktivitu, jako je například běh, squash, zumba nebo fitness, uvidíte, že to vám i vašemu organizmu prospěje.

2. Správně a pravidelně jezte
Stejně jako pohyb, je velmi důležité správné a pravidelné stravování. Není nic horšího, než začít den bez vydatné snídaně, do práce či školy jít bez pořádné svačiny, vynechat oběd a večer se přejíst k prasknutí. S tímto přístupen nejen že přiberete velmi brzo na váze, ale vaše tělo a organizmus trpí. A s ním také imunitní systém. Chcete-li udělat něco pro svou linii a imunitní systém, začněte jíst bez stresu, v pravidelných intervalech, menší porce a nezapomeňte na druhou večeři. Hladovět na noc, je to nejhorší, co lze tělu v oblasti stravování provést. Nezapomeňte také na kvalitní a čerstvé suroviny, ze kterých by vaše jídla měl být připravena. Pravidelné stravování ve fastfoodech vám rozhodně lépe neudělá.

3. Zajistěte tělu dostatek vitamínů
Se stravováním souvisí příjem vitaminů a stopových prvků, které jsou pro tělo nesmírně důležité, a tělo se bez nich neobejde. Není nic jednoduššího, než do svého jídelníčku zařadit čerstvé BIO ovoce, BIO zeleninu nebo kvalitní BIO maso. Co nejvíce prospívá imunitnímu systému?

  • Citrusové plody a kiwi – vitamín C
  • Ořechy, luštěniny a listová zelenina – zinek, hořčík, vitamin E a D
  • Česnek – „přírodní antibiotikum“
  • Kyselé zelí, jogurty a kysané mléčné výrobky – napomáhají trávení a zažívání
  • Čerstvé a libové BIO maso – všechny druhy masa, především pak rybí maso
  • Obecně všechno ovoce a zelenina
  • Rakytník řešetlákový, Kustovnice čínská – rostliny budoucnosti s vysokým obsahem vitaminů

4. Nepodceňujte pitný režim
Pití „obyčejné“ vody příznivě napomáhá detoxikaci organizmu. Není proto radno zapomínat na pitný režim. Pokud do pitného režimu zařadíte zelený BIO čaj nebo bylinné čaje, rozhodně uděláte dobře. Optimální množství vypitých tekutin za den se pohybuje u dospělého člověka mezi 2 – 3 litry.

5. Vyrazte do přírody na procházku
Chodíte na procházky? Pokud nikoliv, tak to rychle napravte. Aktivní pohyb na čerstvém vzduchu je k nezaplacení. Nejen že si pročistíte hlavu a příjemně odpočinete, ale také pomůžete imunitnímu systému. Pobyt venku, i v nepříznivém počasí, pomáhá tělu vyrovnávat se s různými viry, bakteriemi a škodlivými látkami. Tělo se tak přirozeně stává odolnější.

6. Otužujte se
Otužování patří k účinným způsobům, jak zvyšovat obranyschopnost organizmu. Musí být však prováděno správně, postupně a pravidelně. Vhodný způsob, jak otužovat tělo, nabízí například finská sauna anebo trendy novinka – kryosauna. Pokud nemáte žádné podobné služby k dispozici, otužujte se doma. Stačí se jednoduše začít sprchovat studenou vodou a každý den snižovat její teplotu o jeden stupeň celsia, než se dostanete na 20° C. Ale nic se nemá přehánět. Bohatě vám postačí každý den 2 minuty pod studenou vodou.

7. Dopřejte si kvalitní spánek
Kvalitní a vydatný spánek je klíčem ke zdraví. Pokud tělu nedáte dostatečný prostor k odpočinku a regeneraci, rozhodně nepočítejte s tím, že bude fungovat a sloužit tak, jak má. Nedostatkem spánku tělo výrazně oslabujete a imunitní systém dostává „na frak“. Snadno pak podlehnete nachlazení, rýmě nebo jiným onemocněním. 8 hodin spánku je ideální doba.

8. Zbytečně to nepřehánějte s teplotou v místnostech
Přetopené místnosti našemu imunitnímu systému nesvědčí. Teplotní rozdíl, který je mezi místnostmi a venkovním prostředím, je pro tělo opravdovým šokem. Vydáme-li se z přehřáté místnosti na čerstvý zimní vzduch, organizmus tento rozdíl špatně snáší a tyto teplotní výkyvy vedou k častému nachlazení. Zároveň dýchání přehřátého vzduchu vysušuje nosní sliznici, která je pak náchylnější k nákaze. Snažte se proto, aby pokojová teplota nepřesahovala 22° C (v ložnici ideálně 18° C). Zároveň na topení umístěte nádoby s vodou, nebo do pokoje umístěte větší pokojové rostliny, které vzduch v místnosti zvlhčí.

9. Správně kýchejte
Myslete také na ostatní. Pokud onemocníte, mějte po ruce vždy čistý kapesník. Nejlepší jsou kapesníky papírové, na jedno použití. Při kýchání nebo kašlání kapesníkem vždy zakrývejte ústa. Zabraňujete šíření respiračních chorob a jejich přenosu na své blízké. Zároveň bráníte také sebe, neboť tělo je po nemoci oslabené a znovu snadno podlehne chorobám nebo nachlazením, které od vás chytili vaši blízcí.

10. Mějte nohy v teple
Velmi jednoduchý způsob, jak předcházet onemocněním, je mít dolní končetiny v teple a nevystavovat je prochladnutí. V okrajových částech lidského těla, v rukou a nohách, je krevní oběh výrazně zpomalený. Velmi často tak dochází k rychlému prochladnutí končetin, což má často za následek vznik onemocnění. Budeme-li nohy udržovat v teple a nevystavovat nadměrnému chladu, můžeme se vyhnout nepříjemným onemocněním, které nás v zimě často sužují.

11. Relaxujte a smějte se
Ano, i tato rada je myšlena vážně. Podle vědeckých a lékařských výzkumů dochází při smíchu k vyplavování endorfinů (hormony štěstí) z mozku, které pozitivně působí nejen na psychický stav člověka, ale také na jeho fyzický stav a organizmus. Je-li člověk po psychické stránce tzv. „v pohodě“, bývá na tom lépe i jeho fyzický stav. Nehledě na to, že mnohá onemocnění bývají způsobena právě špatným psychickým stavem a vyčerpáním. Relaxace je proto vhodným způsobem, jak psychiku navrátit do vyrovnaného stavu.

Chceme-li tedy účinně posilovat imunitní systém a předcházet rýmě, nachlazení a jiným obtížím spojeným s chladným a nepříznivým počasím, musíme především dodržovat zásady zdravého způsobu života. Pokud se nebudeme zvyšování obranyschopnosti věnovat komplexně, žádné rady pro nás nebudou dost dobré a často budeme čelit nepříjemným chorobám a nachlazením.