10 tipů, jak si vypěstovat a udržet imunitu (Renča z Mixie) – 1. část

mydva web e1585641285247

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Imunita sídlí především ve střevech. „Je dobré si svá střeva hýčkat. A to už od rána!“, říká Renata Zezuláková, která pro naše čtenáře připravila deset tipů pro lepší imunitu. Konzumace zmíněných potravin, které jsou zmíněný v tomto článku, prospěje vašemu tělu mnohem více, než nárazové užívání tablet. Renatu už z Celostní medicíny znáte z článku z minulého roku – má přes dvanáct let praxe v gastronomii a léta vedli s partnerem v Kroměříži ovocný bar Mixie.

„Lidé mají tendenci přehánět vše, co se jim doporučí, obzvlášť pokud se to týká zdraví,“ říká. Podle ní je někdy méně více, což u střev platí ještě dvojnásob.

„Drastické změny nemá nikdo rád, a tak se zklidněte a zapište si za uši zlaté pravidlo 80:20. Osmdesát procent jídelníčku pokrýt čerstvým/krátce vařeným/dušeným ovocem a zeleninou, luštěninami, semeny – oleji a ořechy. Zbývajících 20% si dejte bez lítosti jakýkoliv vysoce průmyslově zpracovaný výrobek,“ doporučuje Renča. Když už sníme něco nezdravého tak pro tělo vůbec není dobré, se tím navíc ještě stresovat. Ideální je dopřát si na začátku luxus zmíněného pravidla 80:20. „Později vás to samovolně pustí i na 90:10 nebo 95:5 nebo dokonce na 100:0,“ vysvětluje.

Kdo jste nečetli její předchozí článek z minulého roku, můžete si ho připomenout zde.

A nyní už Renatě Zezulákové předávám slovo. Co tedy pomáhá střevům a imunitě konkrétně?

1.)Lněná semínka

Zkuste tuto lněnou kúru, kterou si jednou za půl roku rádi s partnerem děláme: Ráno, na lačno pít po dobu 14 dní 2 PL rozemletých semínek rozmíchaných ve 2,5 dcl kefíru (sežeňte si ale nějaký z farmy – navíc kvalitní zakysané mléčné výrobky většinou dobře snáší i lidé s intolerancí na laktózu). Po hodině vypijte sklenici vody a až po další hodině nejdříve si dejte ovocnou snídani či kaši.

2.)Jablečný ocet

Jablečný ocet umí se střevy a naším zažíváním úplné zázraky! Díky procesu fermentace je bohatým zdrojem probiotik. Při pravidelném užívání má velice pozitivní vliv na zdravou střevní mikroflóru, což sami pociťujeme při pravidelném ranním popíjení, které jsme doporučovali v minulém článku.

3.)Řasa NORI

Jsme zastánci toho, že vše živé pochází z moře, a proto jsou mořské řasy ta úplně nejzákladnější věc, kterou přidáváme k čemukoliv, co vaříme. Ať už to je polévka, zelenina, luštěniny, rýže, maso…. Vždy k jídlu přidejte kousek této mořské řasy! Proč? Protože všechny mořské řasy jsou bohaté na vitamíny, minerály a chlorofyl a jsou tak přírodní alternativou pro všechny, kteří nechtějí užívat vitamíny či minerály v tabletách. Mořské řasy by se celkově měly podávat v nižších dávkách, ale pravidelně!

Navíc navzdory svému vysokému stupni absorbce minerálů z mořské vody, zásadně nepřijímají škodlivé látky tak, jak to dělají ryby, tudíž je jejich konzumace mnohem čistější. Mořské řasy lze přidávat do téměř každého jídla, prodávají se i ochucené, ale my doporučujeme jít po klasice – plátkovém NORI.

A jak poznáte kvalitní NORI? Dobrá kvalita NORI je charakterizována křehkostí a leskem s hladkou strukturou. Proto, pokud vám to obal dovolí, se podívejte na řasu proti světlu – kvalitní by měla pravidelně zeleně prosvítat. Dejte si pozor při nákupu levných druhů, které jsou purpurově červené, ochablé a nerovné – ty mohou být dokonce uměle zeleně nabarvené a chemicky nalakované.

4.)Panenské oleje

Máme však na mysli ty české (lněný, makový, slunečnicový, dýňový, řepkový, lískový, vlašský), výjimkou budiž olivový.
Všeobecně se ví, že jsou pro naše tělo dobré, tak vám předáme praxi, jak je jíme my, abychom do sebe dostali aspoň půl litru za měsíc, což je dle zdravotních norem optimální množství k udržení zdraví:

  • 1 – 2 polévkovými lžícemi panenského oleje si vždy polijte hlavní chod (i kdyby to měla být svíčková nebo sladké knedlíky)
  • 1-2 lžíce panenského oleje si vždy dejte do hotové polévky
  • Několika lžícemi panenského oleje si vždy polijte syrovou zeleninu
  • 1 lžíci panenského oleje (doporučujeme napoprvé dýňový) jen tak na lžičku do pusy

5.)Pohyb

Není vše jenom o jídle. Dnešní poslední doporučení je tedy stejně důležité, jako ty předešlé: Přirozený pohyb léčí naše těla už odnepaměti a proto, pokud se neumíte hýbat tak, aby to vašemu tělu stačilo, máme skvělý tip: Ráno si po studené sprše udělejte doma místo a pusťte si alespoň dvě písničky, u kterých vydržíte celou dobu poskakovat (nebo ideálně regulérně skákat) a tím používat celé tělo.

Toto cvičení vás bude bavit i s vašimi dětmi a zase k nim budete mít o kousek blíž! Nevíte jaké písničky napoprvé pustit? Nás ráno skvěle nastartují ŽIJEME LEZ RAZ od Ego a BONFIRE HEART od Jamese Blunta. Na závěr se nezapomeňte vydýchat, vytřepat nohy i ruce a podle stupně zpocení se ještě narychlo opláchněte pod vlažnou vodou (uvidíte, že teď už vám nebude připadat tak studená).

To je pro dnešek vše, na zbývajících pět tipů se můžete těšit příště.

Webová stránka Renaty Zezulákové: https://mixie.cz/