Zvýšený prolaktin – důsledek nerovnováhy

cm mozek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Podvěsek mozkový produkuje hormon prolaktin, který je odpovědný za růst prsních žláz a tvorbu mléka u kojících žen. Také tlumí uzrání vajíčka ve vaječníku a menstruační cyklus. Ovlivňuje rovnováhu vodního a minerálního metabolizmu, imunitu, růst a vývoj jedince.

Řízení sekrece prolaktinu představuje zvláštní komplex zahrnující různé mediátory. Jmenuji například dopamin, což je látka umožňující přenos mozkových signálů, jeho působením se hladina snižuje.

Co zvyšuje hladinu prolaktinu

Hladinu prolaktinu zvyšuje dráždění bradavky, estrogenní hormony, také narušení rovnováhy psychiky související s nástupem stresu, nervozita, hektický způsob života, trvalý spěch atp. Na zvýšení hladiny prolaktinu se podílí také regulační mechanizmus štítné žlázy pomocí tyreotropního hormonu předního laloku hypofýzy. Jistý vliv na vylučování prolaktinu má i kyselina gama-aminomáselná (GABA).

V těhotenství a při kojení je koncentrace prolaktinu v krvi zvýšená, nejsilnější tvorba se objevuje ke konci těhotenství a v době po porodu: Během prvních dní je jeho hladina velmi vysoká, protože tomu napomáhá i stimulace prsních bradavek ústy dítěte během kojení.

V době, kdy matka začne dítě přikrmovat a interval mezi kojením se začne prodlužovat, hladina prolaktinu spontánně klesá až na normální hladinu. Pak je již normálně koncentrace prolaktinu v krvi nízká. Je takto produkován během celého života.

Vyšetření koncentrace prolaktinu

Hladina prolaktinu se zjišťuje laboratorně, odběrem krve, který musí být proveden nejméně 2 hodiny po probuzení, protože v noci je koncentrace prolaktinu mírně zvýšená i u zdravých lidí. Vylučuje se především v REM spánku.

Vyšší hladina prolaktinu

Zjištěná vyšší hladina prolaktinu signalizuje chorobný stav. Zvýšení prolaktinu v krvi je stav nazývaný hyperprolaktinemie a má mnoho příčin. Je třeba nejprve rozlišit vliv některých chemických léků, které navozují vyšší hladinu prolaktinu. Sem patří estrogeny dodávané do těla hormonální antikoncepcí, některé léky na vysoký tlak, psychofarmaka, léky na žaludeční vředy, ale také je znám účinek kopřivy, který může hladinu zvýšit.

Pak hledáme příčiny v důsledku nemocí, nádorových procesů, nejčastěji procesů v oblasti podvěsku mozkového, např. adenomy, a také v důsledku jiných nemocí mozku.

Dále v důsledku snížené funkce štítné žlázy, nedostatečnosti ledvin, patologických procesů na hrudní stěně (úrazy, operace, pásový opar), chorob jater (třeba cirhóza) a jiných nemocí mozku.

Důsledky zvýšené hladiny prolaktinu

U žen se zvýšená hladina prolaktinu projevuje neplodností, nepravidelnostmi až vynecháním menstruačního cyklu. U mužů poklesem libida, potence a neplodností. Dalším projevem je vylučování mléka u žen mimo období kojení, buď spontánně, nebo po zatlačení na prs. Jak u žen, tak u mužů se dostavují bolesti hlavy, spojitost s poruchami zraku a osteoporózou.

Léčba

Léčba je vždy individuální podle zjištěné příčiny a mechanizmu patologie a závisí na tom, jak se podaří příčinu eliminovat. Podávají se chemické léky, které potlačují zvýšenou hladinu prolaktinu, nezávisle na příčině zvýšení. Je jasné, že tento způsob léčení nepřinese vyléčení, ale dokáže odlehčit potížím, často ovšem za cenu nežádoucích účinků.

Prevence

Mnohem podstatnější je skutečná prevence než pozdější řešení následku. Způsob života, který vede k celkové nepohodě a nerovnováze, způsobí také hormonální nerovnováhu, a tím nemoc. Pokud si otevřete některý debatní „kroužek“ na internetu, zjistíte, že se tam přicházejí svěřovat lidé, kteří do problému spadli, a nevědí, jak. Jsou často v šoku, zaskočeni nemocí.

Například jedna mladá žena užívala kvůli pracovní kariéře dlouhá léta hormonální antikoncepci. Těhotenství bylo nežádoucí, proto se chránila hormony. Potom se rozhodla, že by chtěla dítě, a zjistila, že je neplodná, našli jí vysokou hladinu prolaktinu. Lékař ji uklidnil, předepsal lék na srovnání hladiny prolaktinu a hle, těhotenství se podařilo. V diskuzním příspěvku to pak oslavuje, chválí svého doktora a všem „holkám“ doporučuje ten báječný lék.

Tak tento postup není dobrý, není v souladu s přirozenými tělními funkcemi. Takové hodnocení je krátkozraké. Musí dojít k velké změně myšlení, ke změně životní morálky, neboť příště to nemusí projít tak snadno.