Zlaté proso

cm proso

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S termínem zlaté proso se velmi často můžeme setkat v kosmetických přípravcích. Ovšem nepatří jen do kosmetických přípravků, díky obsaženým látkám se objevuje i jako součást přírodních přípravků pro vnitřní užití. Samo proso (rod Panicum) je jedna z nejstarších plodin pěstovaných člověkem. Najdeme o něm zmínku také v Bibli.

Odborníci odhadují, že nejprve se objevilo v severní Africe. Proso se pěstuje od těchto nejstarších dob doposud, ale stojí přeci jenom trochu na okraji. Milovníci zdravé stravy si ho spojí s jáhly, což jsou vyloupaná zrníčka prosa. Význam jáhel je v tom, že působí diureticky (odvodňují) a tím podporují zdravé fungování ledvin, dále příznivě působí i na žaludek, slinivku a slezinu.

Samo o sobě proso je bohaté na sacharidy, stejně jako ostatní obilniny. Strava obsahující proso příznivě působí na zrak, preventivně působí proti vzniku kožních chorob (zmiňována je hlavně alergie a její projevy) a rovněž se uvádí, že pozitivně působí na udržení správného obsahu vápníku. Proso se kromě jáhel také konzumuje ve formě naklíčených neloupaných semen.

Takto naklíčená semínka prosa obsahují vysoký obsah vlákniny (podporuje normální činnost střev), obsahuje vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B6 (pyridoxin), kyselinu listovou a z minerálních látek hořčík, fosfor, měď, křemík nebo železo. Každá z látek má svůj význam. Kyselina listová má například význam při krvetvorbě či v těhotenství pro zdravý vývoj plodu, železo v případě chudokrevnosti a křemík v podobě kyseliny křemičité pozitivně působí na tkáň vnitřní stěny střev či plicní stěny. Uvádí se, že semena prosa mají zásaditý charakter, což je dobré pro ty, co se chystají na odkyselení organismu.

Příznivě působí u zánětu močových cest a obecně podporuje zvýšení nespecifické imunity. Důležité je zmínit, že působí i jako prevence tvorby zubních kazů a posiluje sklovinu. Výtažek z prosa se objevuje, jak již bylo zmíněno, v řadě kosmetických přípravků, a to díky zvýšenému obsahu kyseliny křemičité, která dodává vlasům lesk, pevnost nehtům a také příznivě působí na stav pokožky. Je vhodná i jako prevence při vypadávání vlasů a celulitidě.

Na závěr je možná zajímavé zmínit, že proso není obilnina, ale rod trav z čeledi lipnicovitých (Poaceae).