Život bez pšenice – začíná vám růst pšeničné břicho: spojitost mezi pšenicí a obezitou

cm zivot bez psenice

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

MOŽNÁ UŽ ZNÁTE tenhle scénář: Potkáte kamarádku, kterou jste nějaký čas neviděli, a radostně zvoláte: „Katko! Kdy to čekáš?“ Katka: Odmlka. „Co jako? Nerozumím…“ Vy: Nasucho polknete… Ano, břišní tuk z pšenice umí velmi dobře napodobit těhotenské bříško.

Ale proč se tenhle tuk hromadí konkrétně v břichu, a ne třeba na hlavě, v levém uchu nebo na zádech? A když nepočítám trapné situace (viz výše), proč by to mělo vadit? A proč by odstranění pšenice ze stravy mělo vést k úbytku břišního tuku? Podívejme se nyní na jedinečný vzhled pšeničného břicha.

Pšeničné břicho, pneumatiky, mužská prsa a „děti z jídla“

Tohle jsou kuriózní účinky konzumace moderní obilniny, jež se zve pšenice. S ďolíčky nebo hladké, chlupaté i holé, napjaté či povislé – pšeničné břicho má tolik tvarů, barev a velikostí, co lidí chodí po světě. Ale u všech za ním vězí společná metabolická příčina.

V této knize vám chci objasnit, že jídla s obsahem pšenice, ať stoprocentním nebo nižším, způsobují tloustnutí. Dokonce tvrdím, že přílišná spotřeba této plodiny je hlavní příčinou epidemie obezity a cukrovky ve Spojených státech. To proto musí Jillian Michaelsová tak hecovat účastníky soutěže Biggest Loser. Zde leží důvod, proč jsou dnešní sportovci, hráči baseballu a triatlonisté, tlustší než kdykoliv dřív. Proklínejte pšenici, když se v letadle musíte mačkat vedle stotřicetikilového souseda.

Vím, že slazené limonády a pohodlný životní styl k problému jen přispívají. Ale u drtivé většiny lidí, kteří dbají na zdravý životní styl a tomuto požitkářskému chování nepodléhají, je hlavním důvodem nárůstu hmotnosti pšenice.

Dokonce bychom se mohli ptát, zda tenhle fantastický zlatý důl, který se potravinářům a farmaceutům otevřel po zamoření amerického jídelníčku pšenicí, není výsledkem nějakého promyšleného záměru. Co když někdy v roce 1955 skupina mocných mužů svolala tajné zasedání, na něm sestavili ďábelský plán masové produkce vysoce výnosné a nízko-nákladové trpasličí pšenice, připravili zveřejnění vládou posvěcených rad a doporučení, abychom jedli „zdravé celozrnné obilniny“, a pak pod záštitou korporace Big Food prodávali průmyslově zpracované pšeničné produkty za stamilióny dolarů – aby to všechno vedlo k masové obezitě a „potřebě“ dalších miliard dolarů na medikamentózní léčení cukrovky, srdečních chorob a všech dalších zdravotních důsledků obezity? Zní to možná absurdně, ale svým způsobem se to odehrálo právě takhle. Podívejte se jak.

Diva s pšeničným břichem

V jednašedesáti letech mi Celeste oznámila, že po čtyřicítce postupně nabírala na váze, až nakonec nakynula na 83 kilo, aniž by nějak výrazně změnila své návyky. Přitom jako mladá se pořád držela v rozmezí 55 až 60 kilogramů. „Tolik jsem nikdy nevážila,“ stěžovala si.

Jako profesorka moderního umění se pohybuje ve společnosti intelektuálů a umělců a kvůli své váze si připadá trapně a nemístně. A tak mi ochotně věnovala pozornost, když jsem jí začal vysvětlovat svou dietní strategii, která zahrnovala vyloučení všech pšeničných produktů.

Za první tři měsíce zhubla o deset kilo, což ji přesvědčilo o tom, že program funguje. Už musela z hloubi svého šatníku vytáhnout odložené šaty, které posledních pět let neoblékla.

Celeste dietu svědomitě dodržuje. Přiznala se mi, že si ji velmi rychle osvojila a už nemá „hlady“, jen zřídka dostane chuť na svačinku. Jídla, která přes den sní, ji dokonale zasytí. Občas musí díky své pracovní vytíženosti vynechat oběd nebo večeři, ale ani tak jí nečiní problémy vydržet delší dobu bez jídla. Připomněl jsem jí, že zdravá svačinka ze syrových ořechů, lněných krekrů a sýra není v rozporu s dietním programem. Ale ona přišla na to, že bez svačiny se po většinu času v pohodě obejde.

Čtrnáct měsíců po zahájení bezpšeničné diety přede mnou stála v ordinaci s úsměvem od ucha k uchu – vážila necelých 58 kilo, což měla naposledy ve třiceti. Mezitím zhubla o 25 kliogramů a její obvod pasu se scvrkl z 99 centimetrů na 68, o rovných 31 centimetrů! Nejenže se znovu vešla do šatů číslo 36, už si ani nepřipadá trapně mezi uměleckou smetánkou. Nemusí totiž skrývat povislé pšeničné břicho pod volnými halenami nebo vrstvami oblečení. Může si hrdě obléci obepnuté koktejly značky Oscar de la Renta a po pšeničném pupku ani památky.

Ukázka z knihy Život bez pšenice.