Zimní přírodní medicína – prevence a začínající onemocnění

cm caj rakytnik

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

O léčivých vlastnostech medu, česneku či šípku víme asi všichni. Přesto na jejich blahodárné účinky zapomínáme, možná i z pohodlnosti dáváme přednost uměle vyrobeným pilulkám! Přitom jejich pravidelnou konzumací bychom si ušetřili nějaké to nepříjemné nachlazení, případně alespoň zmírnili jeho průběh. Průřezem nabízím několik tipů pro uzdravující inspiraci.

Med
Při začínajícím kašli, bolestech v krku a na průduškách bývá med osvědčeným lékem. Známý recept – krátce svařené mléko slazené medem – v počátcích nemoci dobře zabírá. Vmícháte-li navíc ještě žloutek, posílíte i hlasivky. Žloutek však vmíchejte pomalu a postupně, aby se v horkém mléce nesrazil. Můžete si také připravit nápoj z horké vody, půlky citronu a dvou lžic medu. Záleží, čemu dáváte přednost. Med ulevuje i při aftech a léčí popraskané rty. Má i další praktické využití: dokáže například zastavit průjem způsobený bakteriemi. Když vás bodne včela, naneste na poraněné místo trochu medu. Žihadlo půjde lépe vytáhnout a zabráníte tak působení jedu. Tenkou vrstvu medu můžete aplikovat i na lehčí spáleniny. Rána se bude lépe hojit.

Česnek
Je považován za přírodní antibiotikum. Při běžných virových onemocněních vám prokáže dobrou službu. Konzumujte proto česnek hned, jak ucítíte, že na vás „něco leze“. Můžete si připravit třeba česnekové mléko. Na jeden hrnek mléka rozkrájejte jeden stroužek česneku a krátce povařte, přeceďte a nápoj pijte po douškách. Můžete jej přisladit medem. Syrový stroužek česneku lze v ústech pomalu cucat a rozkousávat, mírnější variantou je nakrájet česnek na plátky a bohatě jimi ozdobit chléb se sýrem či topinku. Výborná je také silná česneková polévka. Přesně tam, kde je v těle nějaký bacil, byste měli po konzumaci česneku cítit pálení. Účinné látky z česneku organismus rychle přijímá a šíří do buněk. Kromě pomoci při různých infekčních onemocněních snižuje česnek krevní tlak, posiluje srdce, zlepšuje prokrvení, prospívá při nadýmání a podporuje hubnutí.

Šípek
Obsahuje bohatství vitaminu C, a proto také patří mezi cenné přírodní léky v prevenci zimních infekcí a nachlazení. V pozdním podzimu, kdy jsou šípky již dobře zralé a měkké, je můžete konzumovat rovnou z keřů. Šípek opatrně odtrhněte, a tam, kde vyrůstal z keře, můžete vymáčknout trochu dužniny. Nejezte však chmýří semen, zbytečně by vás pak škrábalo v krku, pouze načervenalou dužninu. Mezi klasické protichřipkové prostředky patří šípkový čaj, pokud možno ze sušených přírodně sbíraných šípků. Šípky lze kombinovat i s jinými bylinami, v našem tématu například s lipovým květem. Nechte  si poradit od zkušeného bylinkáře, která bylina je vhodná konkrétně pro vás. Kromě respiračních virových onemocnění pomáhá šípek při parodontóze a onemocnění dásní. Vedle velkého množství vitaminu C obsahuje totiž i vápník a rutin. Má se za to, že právě vitamin C napomáhá udržovat pevný a zdravý chrup až do stáří.

Zelí
Při vaření z něj uniká síra, která podporuje tvorbu příznivé mikroflóry v tlustém střevě, jehož správná funkce napomáhá k dobré imunitě organismu. Dále má zelí mnoho vlákniny, která urychluje průchod tráveniny střevy, a tím zamezuje jejich ochablosti a zácpě. Zelí má léčivý vliv na poškozenou sliznici střev, jež se po jeho pravidelné konzumaci rychle obnovuje. Bude-li vám tedy správně fungovat tlusté střevo, budete odolnější proti zimním bacilům, virům, a celkově se budete dobře cítit. O něco účinnější je zelí červené než bílé. Pokrmy ze zelí jistě není třeba blíže představovat. Jezte saláty, dušené zelí podle chuti, kysané zelí a zelňačky. I šťáva z kysaného zelí má vliv na rozvoj žádoucích střevních bakterií a regulaci trávení. Zelí a zelná šťáva jsou výbornými léčebnými prostředky při zažívacích potížích a žaludečních nevolnostech. Kysané zelí obsahuje kyselinu mléčnou, která rychle pomáhá při překonávání ranní nevolnosti v období těhotenství.

Topinambur
Podle jedné české vědecké studie je topinambur (možná jej znáte pod názvem židovské brambory) skvělým lékem pro čištění jater. Lidé, kteří se výzkumu účastnili a měli zároveň nějakou jaterní nemoc, cítili po pravidelné konzumaci topinamburu obrovskou úlevu a menší tlak v oblasti jater. Právě hůře fungující a přetížená játra způsobují značnou fyzickou únavu, která se v zimních měsících ještě zintenzivňuje. Organismus je překyselený, a tak snadněji podléhá virózám a chřipkám. Výživné látky, vitaminy a stopové prvky se z topinamburu rychle dostávají do krve a svalů. Dochází tak ke zvyšování energie a výkonnosti. Topinamburové hlízy lze konzumovat syrové (nejchutnější jsou v pozdním podzimu a začátkem jara) i tepelně upravovat, mohou se také sušit a připravovat z nich kompoty. Některým lidem však způsobují plynatost, proto je při první konzumaci lepší sníst na zkoušku jen malé množství. Kromě zlepšení jaterního metabolismu mají topinambury díky obsahu inzulinu cenné využití při diabetu. Při jejich konzumaci se stabilizuje hodnota krevního cukru.