Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
S přibývajícími listopadovými dny ráda listuji nejrůznějšími časopisy, babiččinými starými kuchařskými knihami, ústřižky s recepty, které si tu kdy z novin vystřikovávala. Porovnávám dnešek s dobou dávno minulou a zjišťuji, že vše se tolik mění, uhání svým vlastním tempem, až na malé výjimky, kterými jsou právě Vánoce. Stále tu pečeme voňavou vánočku, smažíme štědrovečerního kapra, soutěžíme o nejchutnější bramborový salát, v televizním programu kroužkujeme nejoblíbenější pohádky, mnozí stále odlévají olovo, navštěvují půlnoční a v oněch vánočních svátcích spatřují, díky Bohu, víc, než to, co dnešní uspěchaná doba nabízí.
Pravda, babička sice neznala špaldu, nad dobrou polovinou ingrediencí, které odbydlují moji spíž, by asi nevěřícně zakroutila hlavou, nicméně, vůni a chuť jejího cukroví si s sebou ponesu na věky věků. Cukroví, jenž babička jednoduše nedovedla ošidit. Kvalitní máslo, ořechy i kakao, nejrůznější koření, které tloukla v kameninových hmoždířích, plechové a dřevěné dózičky, které voněly a celkově dotvářely onu podivuhodnou atmosféru Vánoc, formičky a vykrajovátka, stará poctivá výroba, žádný nepříjemný silikon, pečicí papír. Ne, jednoduché know how, které ono cukroví posunulo na nejvyšší příčku mého gurmánského vnímání reality.
Dnešním článkem se vám budu snažit nabídnout několik variací vánočního cukroví, které se pokusím skloubit s babiččinou recepturou. Protože jsem však nutriční terapeut, svou práci miluji a ctím, pokusím se veškeré ingredience skloubit tak, aby ona slastná slova díků pěl také žaludek a veškeré další trávicí orgány, jako je slinivka břišní, játra či žlučník. Babiččiny receptury jsem tedy mírně poupravila. Ony zdravější dobroty pak najdeme ke konci článku, kde se věnuji přípravě RAW cukroví.
Linecké cukroví se špetkou vůně orientu
- 400 g hladká mouka
- 220 g kvalitního másla
- 50 g moučkového cukru
- 50 g medu
- 2 žloutky domácích vajec
- citrónová kůra
- vanilka
- kvalitní domácí marmeláda, nejlépe rybízová
Do mísy odvážíme mouku, část z ní můžeme nahradit moukou špaldovou, nanejvýš však 30 %. Přidáme měkké máslo, cukr, med, žloutky, vanilku a citronovou kůru. Tu si lze uchystat také svépomocí, nejlépe z bio citrónů. Nikdy však nestrouhejme kůru chemicky ošetřenou. Vál jemně poprášíme moukou a z těsta vypracujeme pevné těsto. Posléze jej vyválíme, abychom vykrajovali nejrozličnější tvary. Umístíme na plech, pečeme v předehřáté troubě na 170 °C. Po vychladnutí jednotlivé dílky slepujeme k sobě, dle libosti ještě poprášíme cukrem, umístíme do krabice, s kouskem jablíčka, které zajistí, aby s láskou uchystané cukroví nepozbylo nic ze své jemné křehkosti.
Kakaové pracny s melasou
- 400 g polohrubé mouky, část lze opět nahradit moukou špaldovou
- 300 g másla
- 200 g moučkového cukru
- 50 g karamelové melasy
- 60 g kakaa
- 60 g vlašských ořechů
- 60 g mandlí
- skořice, hřebíček, vanilka
Do mísy odvážíme mouku, přidáme cukr, karamelovou melasu, kakao, rozemleté oříšky, skořici, hřebíček a vanilku. Nakonec přidáme měkké máslo a necháme hodinu odpočinout v chladu. Posléze těstem plníme vymazané formičky, umisťujeme na plech a v předehřáté troubě pečeme cca 15 minut na 170 °C. Jakmile je hotovo, cukroví obalujeme v moučkovém cukru, případně cukru vanilkovém. Umístíme do krabice, opět s kouskem jablíčka.
Božské vanilkové rohlíčky
- 200 g hladké mouky
- 30 g moučkového cukru
- 40 g lískových oříšků
- 40 g mandlí
- 1 žloutek domácího vajíčka
- 2 g pravé vanilky
- vanilkový cukr na obalení
Do mísy odvážíme mouku, cukr, žloutek, jemně mleté oříšky, vanilku a měkké máslo. Veškeré ingredience hněteme ve vláčné těsto, které necháme hodinu odpočinout v lednici. Poté tvarujeme rohlíčky, zapojme klidně i děti, co na tom, že pozbudou naší puntíčkářské dokonalosti, namísto toho bude každý kousek jedinečný. Rohlíčky rovnáme na máslem vymazaný plech, případně pečicí papír. Pečeme v předehřáté troubě na 170 °C, cca 15 minut. Ještě horké obalujeme ve vanilkovém cukru.
RAW cukroví
Letošní Vánoce budu stejně jako loni, péci dle ověřených babiččiných receptur, vánoční tabuli však obohatím o kus energie vlastní v podobě nepečeného cukroví, které mi přijde, babička promine, v mnohých směrech lépe stravitelné. To proto, že jej povětšinou skládám pouze z oříšků, sušeného ovoce či dobrého nepraženého kakaa, které propůjčuje cukroví onu jemnou čokoládovou vůni a chuť. Navíc receptury, které vám níže vysvětlím, nevyžadují žádnou náročnější přípravu, dokonce ani plynovou či elektrickou troubu. Jediné, co nám během chystání přijde vhod, ušetří čas i energii, bude kvalitnější mixér. V něm totiž budeme veškeré zdravé ingredience drtit, mísit a spojovat k sobě. Slovo RAW pak můžeme z angličtiny přeložit jako „syrový.“ To znamená, veškeré ingredience zpracováváme do teploty 42 °C, během tohoto procesu pak šetříme minerály, vitamíny, tolik důležité enzymy.
Datlovo sezamové kuličky
Datle, sezam, kakao a vanilku vložíme do mixéru. Zpracováváme na nejvyšší stupeň. Výsledkem je vláčné lepivé těsto. Z něj pak formujeme kuličky, které obalujeme v kokosu. Každou z kuliček uložíme do papírového košíčku a necháme v lednici odpočinout.
Brusinkovo-mandlová srdíčka
- 200 g mandlí
- 150 g sušených brusinek
- 50 g sušených švestek
- 50 g ovesných vloček
Mandle, brusinky, švestky a ovesné vločky vložíme do mixéru. Zpracujeme tak, aby hmota obsahovala kousky mandlí a struktura ovesných vloček byla patrná. Těsto necháme odpočinout v chladu. Vál potřeme kokosovým olejem, vysypeme strouhaným kokosem, vyválíme plát, ze kterého vykrajujeme srdíčka. Ta lze ozdobit karobovou polevou.
Karobová poleva
- 80 g kokosového oleje
- 20 g medu
- 6 polévkových lžic karobového prášku
Kokosový olej, med a karob umístíme do mixéru. Mixujeme tak dlouho, aby výsledná textura připomínala hustou polevu. V ní pak namáčíme libovolné cukroví, které necháme odpočinout v lednici.
Mysleme především na to, že Vánoce jsou svátkem lásky, blízkosti a klidu, který se v průběhu roku z naší duše tolik vytrácí. Klidu, který je zde klíčový, kterému se stěží něco vyrovná. Vánoce přeci nejsou o nablýskané podlaze, o nevídaném shonu, o spoustě dárků, kterými se mnohdy snažíme omluvit svou dennodenní absenci. O plných stolech jídla, kterými si dokazujeme jistý druh hojnosti. Ne, namísto toho pozvěme domů ono krásné tiché kouzlo, vděčnost, že tu stále ještě smíme být spolu. Poděkujme těm, kteří s námi dnes a denně večeří, svým největším učitelům a přátelům, dětem, které to s námi kolikrát vůbec snadné nemají… A to vše pak vynásobme číslem 365, abychom ve vší lásce, pokoře a díku dýchali každý boží den…