Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Mezi mými přáteli jsem známá tím, že si na setkání se mnou musejí vždy vzít pohodlnou obuv. Nejraději totiž chodím pěšky. Nač čekat na tramvaj, tlačit se v metru (zvlášť v dnešní „zarouškované“ době), když se prostě mohu projít. Kromě fajn pocitu, že má člověk denně nějaký pohyb (což se nyní – při zavřených fitness centrech hodí) je to také neskutečně příjemná „čistička“ hlavy! Nevěříte? Vyzkoušejte.
Jak se k chůzi odhodlat
Je jasné, že kancelářského tvora nelze přimět ze dne na den k obrovským výkonům. Není nutné začínat hned vysokohorskou turistikou, ale zkuste třeba na schůzku vyrazit o trochu dříve, vystupte pár zastávek tramvaje před cílovou stanicí a dojděte na místo činu pěšky. Uvidíte, jak se vám tato aktivita bude zamlouvat. Zdravotní procházky večer, kdy kolem vládne příjemný podzimní klid nasáklý vůní deště a mokrého listí má také své kouzlo.
Nejzdravější pohyb vůbec
Víte, že chůze patří k nejpřirozenějším pohybům? Provozovat ji mohou bez obav i lidé s nadváhou, na rozdíl od mnoha dalších aktivit totiž nezatěžuje klouby. Navíc rozhýbete tělo, rozproudíte lymfatický systém, uvolníte se a věřte, že prospějete také duši. Prvních pár kroků vás možná budou otravovat dotěrné myšlenky, ale za chvilku se můžete přistihnout, jak pozorujete mraky na obloze, sledujete psí rande na ulici vedle, či jen tak jste.
Stačí jen dobrá obuv
Další nespornou výhodou chůze je vstupní investice. Kromě dobré obuvi nepotřebujete totiž vůbec nic. Na botách se vyplatí nešetřit, mnohanásobně vám to botky „samochodky“ vrátí. Ideální je chodit hezky pozvolna, brát to zkrátka více relaxačně než na výkon, aby se z aktivity nevytratila ona pomyslná lehkost bytí. Nezapomínejte na správný dech, hezky plný hluboký dech, který pořádně rozhýbe i jinak zatuhlé kouty vašeho těla.
Proč se do chůze zamilovat?
- Poznáváte nová místa, kterých jste si z auta či MHD prostě nevšimli – můžete si hrát s trasami, pokaždé to vzít trochu jinudy a objevovat tak stále nové a nové uličky či cesty
- Chození má blahodárný vliv na klouby a kardiovaskulární systém, pořádně se při něm rozproudí krev. Při delší a „pečlivé“ chůzi dochází také k masáži vnitřních orgánů.
- Správnou chůzí podpoříte přirozenou detoxikaci organismu, kterou pak následně můžete doplnit vhodnými doplňky stravy.
- Pokud vychytáte správnou techniku chůze (pohyb vychází z kyčlí, nikoliv z kolen), zapojí se při chůzi několik desítek, či dokonce i stovek svalových partií. I při běžné chůzi je to kolem čtyřiceti svalů.
- Ušetříte si stresy z roušky v MHD či za volantem – a kolikrát jste v denní špičce i rychlejší než kdybyste jeli autem.
- Podpoříte správný dech! Během chůze se zpravidla uvolníte a začnete správně a hluboce dýchat.
Pokud se vám alespoň jeden z bodů zamlouval, obujte tenisky a zkuste vyrazit. Samozřejmě nejkrásnější procházky jsou uprostřed přírody, hor, či lesů, ale ani při městském způsobu života se nemusíme tohoto příjemného a blahodárného pohybu vzdávat.
Redakce Joalis