Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V současnosti je stále vzrůstající trend (i vzhledem ke koronavirové epidemii) věnovat větší pozornost složení jídelníčku. Někdo preferuje domácí ovoce a zeleninu, jiný tzv. superpotraviny z exotických zemí a někteří doplňují vitamíny, minerály či živiny prostřednictvím doplňků stravy.
Existují i některé druhy potravin, zejména zeleniny, které jsou méně známé nebo se netěší takové oblibě, přesto jsou zajímavým zdrojem řady důležitých přírodních látek. V tomto článku bych se rád zmínil o třech z nich – rukole, brokolici a zeleném hrášku.
Rukola (latinsky Rucola selvatica) je též známá pod názvem přezimující rukola. V zahraničí se pěstuje pod názvem Wild Rucola. Patří do čeledi brukvovitých rostlin (Brassicaceae).
Jako vzrostlá rostlina je podobná u nás velmi rozšířené řepce olejce s bílými kvítky. Sklízí se brzy po vyklíčení, kde má mladé, šťavnaté lístky. Tyto lístky mohou dorůst až do délky padesáti centimetrů. Trhají se mladé a chutí připomínají ředkvičku. Pokud jsou starší, už mají štiplavější chuť (mizí po tepelné úpravě).
Z přírodních látek obsahuje vitamin C, beta karoten nebo barvivo chlorofyl. Vitamin C přispívá ke správné funkci imunitního systému. Spolu s beta karotenem patří mezi antioxidanty. To jsou látky, které chrání náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Chlorofyl, jak se někdy uvádí, má pročišťující a oživující účinek na organismus, zvláště na játra a trávicí trakt.
Pokud se z ní připraví odvar, tak ten působí mírně močopudně (diureticky). Pomáhá také při zažívacích obtížích (podporuje trávení) a je mírně projímavý. V přírodním léčitelství se doporučuje pít při detoxikaci jater. Na konci zimy a začátkem jara můžeme zařazením rukoly do jídelníčku zvýšit naši imunitu a zmírnit únavu.
Brokolice (Brassica oleracea) je jedlá rostlina druhu brukev zelná (Brassica oleracea). Je druhem kapusty a příbuzná květáku. Patří také do čeledi brukvovitých rostlin (Brassicaceae).
Pochází původem z oblasti Středomoří. Pěstuje se pro dužnaté stonky s růžicemi. Můžeme ji jíst jak syrovou, tak dušenou.
Brokolice je bohatá na vitamin C, beta-karoten (neboli provitamin A), vitamin E, vitamin B1 (thiamin), kyselinu listovou (B9) a vitamin B2 (riboflavin). Z minerálních látek obsahuje především draslík, vápník, fosfor a síru. Obsahuje důležitou nerozpustnou vlákninu, která přispívá ke správné činnosti trávicího traktu.
V poslední době se objevily studie, které potvrzují, že brokolice výrazně ochraňuje lidský organismus proti volným radikálům, toxickým a rakovinotvorným látkám. Brokolice obsahuje také látku sulforafan, která negativně ovlivňuje růst a množení Helicobacter pylori, která napadá sliznici žaludku. V přírodní medicíně se doporučuje proti překyselení organismu a při nemocech jater, žlučníku, žaludku a ledvin. Je také vhodným prostředkem při prevenci osteoporózy.
Hrách setý (Pisum sativum) je hospodářsky významná rostlina z čeledi bobovitých (Fabaceae). Je to popínavá rostlina se sbíhavými a prorostlými listy. Má bílé, světlounce modré, narůžovělé nebo vícebarevné květy. Plody jsou lusky, které obsahují dužnatá semena zvaná hrášky. Nezralé hrášky či celé lusky se používají jako zelenina (hrášek), zralá semena (hrách) se používají jako luštěnina.
Zelené hrášky obsahují řadu užitečných látek – vitamíny ze skupiny B nebo některé minerální látky jako fosfor draslík, síra, vápník a hořčík. Z dalších látek obsahuje flavony, kumariny, aminokyseliny, škrob (v semenech), bílkoviny nebo allantoin. Z vitamínů ze skupiny B obsahuje zejména vitamín B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin). Tyto vitamíny jsou mimo jiné důležité pro náš nervový systém, ale i pro pokožku, vlasy, krevní oběh nebo pro dobrý stav imunitního systému.
Někomu může ovšem konzumace hrachu (stejně jako jiných luštěnin) způsobovat nadýmání.
To se dá zmírnit kombinací s vhodným kořením (jako třeba anýz nebo kmín). Rovněž je možné namáčením hrachu před jeho zpracováním v kuchyni. Hrách by ovšem díky obsahu purinů neměli konzumovat lidé trpící dnou.
Důležité je také to, že hrách setý je významným zdrojem bílkovin, což mohou využít nejen vegani a vegetariáni, ale i prostě všichni, kterým chutná hrachová kaše nebo polévka.
Hrášek také obsahuje cukr, který je zdrojem energie a vlákninu, která působí příznivě na náš trávicí trakt, pomáhá při zácpě a pomáhá snižovat hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.