Základy řízené detoxikace

cm priroda

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Detoxikace znamená očistu. Očistu od látek, které škodí. Ty totiž narušují chod organismu a způsobují disharmonii. Někdy lehkou, jindy vážnou – záleží na mnoha faktorech. Například na tom, jakou máme imunitu, jak dobře funguje samo-detoxikace nebo třeba kolik nemocí jsme přechodili, kolik léků spolykali, kolik stresu podstoupili…

Každý z nás je unikát

Možná si říkáte, proč by právě toxiny měly být zdrojem zdravotních potíží? Vždyť žijeme všichni podobně, ve stejné zemi, potýkáme se s podobnými problémy, trápí nás stejné stresy, obklopuje stejný vzduch… Skutečně: organismus člověka je na jistou dávku toxicity zvyklý a zdravý imunitní systém si s tím dokáže poradit. Jenže organismus člověka je unikát a nikde na světě nenajdeme dva, které by se shodovaly. A tak zatímco u někoho funguje imunita naprosto skvěle a nedovolí, aby se toxiny začaly v tkáních usazovat, druhý má bránu pro škodlivé látky otevřenu dokořán.

Závěrem snad ještě poznámku: detoxikace vám neublíží. Ať už se s její pomocí chcete zbavit konkrétních potíží, anebo jen preventivně očistit organismus a vrátit mu vitalitu, nešlápnete vedle.

PROČ detoxikovat?

 • Toxické látky se v těle hromadí zejména kvůli sedavému způsobu života, stresu, konzumaci nevhodných potravin, užívání hormonů, antibiotik, pohybu v znečištěném ovzduší, pobytu v místnostech se zvýšeným elektrosmogem (mobily, tablety, elektorspotřebiče).
 • K nejznámějším příznakům „toxicity“ v organismu patří únava, zvýšená teplota, záněty, bolest.
 • Detoxikace je vhodná jak při akutních potížích, tak při chronických.

JAK detoxikovat?

Podpůrnou variantou jsou domácí očistné kúry, jichž existuje celá řada. Stačí se podívat na internet nebo do knihovny. K zevrubnému zkoumání svého zdraví, pochopení jeho zákonitosti, odhalení jádra problému a navrácení harmonie do organismu slouží tzv. celostní přístupy a metody. Jednou z nich je i řízená a kontrolovaná detoxikace, jejímž průkopníkem u nás je MUDr. Josef Jonáš.

Tento druh detoxikace (CIC metoda) patří mezi holistické, celostní metody a má za to, že společným jmenovatelem různých zdravotních potíží je toxin, který se vlivem životního prostředí a stylu usazuje v tkáních a narušuje normální funkce organismu. Metoda pracuje s celým organismem včetně psychiky, kterou v žebříčku důležitosti řadí na nejvyšší příčky.

Jaké známe TOXINY?

 • Mikroorganismy a jejich toxiny (spojené např. s prodělanými infekcemi).
 • Anorganické toxiny (chemické látky, toxické kovy, radioaktivní látky, ale také léky).
 • Organické toxiny (mykotoxiny, organické droby a jedovaté sloučeniny).
 • Metabolity a součásti některých potravin (kasein, laktóza, lepek, metabolity masa,…).
 • Emocionální toxiny vznikající hromaděním stresu a emoční dysbalancí.
 • Toxiny vznikající na základě trávicích a biochemických procesů.

4 kroky detoxikace:

 • Prvním krokem je narušení bloků, které znemožňují organismu detoxikaci.
 • Druhým krokem je pak vyloučení toxinů z postižených tkání a odstranění přebytku, nebo naopak nedostatku energie.
 • Třetím důležitým krokem je docílit toho, aby organismus sám toxiny z těla vyloučil (močí, stolicí, lymfou, hlenem, potem,…).
 • Čtvrtým a neméně důležitým krokem je regenerace tkání.

TRPĚLIVOST je základ

Se stejnou dávkou „trpělivosti“, s níž jsme nechali své zdravotní potíže vzniknout, bychom měli přistupovat k detoxikaci. Tělo potřebuje čas. U někoho se jedná o týdny, většinou však o měsíce, v některých případech až roky. Řada potíží však mizí v průběhu detoxikace.

Cílená detoxikace organismu není léčebná metoda a přípravky, které k ní slouží, nejsou léky. Přesto však má na lidské zdraví nesmírně pozitivní dopad. Pomáhá totiž organismu navrátit schopnosti, díky nimž tělo i mysl získávají zpět svou ztracenou kondici.