Vyžeňte obezitu z těla pohybem

cm cviceni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ten vtip o rozdílu mezi Američankami a Evropankami už dávno neplatí. Například v České republice trpí obezitou každý pátý muž a dokonce každá třetí žena. To nás řadí na přední místo tohoto nelichotivého žebříčku v Evropě. Takže rozdíly mezi Amerikou a Evropou se pomalu stírají. A pokud k tomu připočteme i nadváhu, tou trpí 68 procent žen a 72 procent mužů. Proto se o obezitě hovoří jako o epidemii třetího tisíciletí.

Zřejmě právem, neboť přejídání údajně zabilo více lidí než všechny války dohromady. A počet obézních lidí stále stoupá. Zatímco v roce 1995 se jejich počet na celém světě odhadoval na 200 milionů, v roce 2000 jich bylo už 300 milionů.  „Takový neudržitelný stav je bohužel dán současným stylem života naší generace,“ konstatuje MUDr. Jiří Leisser z lázní Teplice nad Bečvou, kde se obézním lidem úspěšně věnují. „Všichni v podstatě víme, co je příčinou naší obezity. Nepravidelná strava, zbytečně velké porce jídla, jeho špatné složení, k tomu stres, který si kompenzujeme právě jídlem a pak alkohol a především málo pohybu. Přitom není sebemenší důvod, abychom byli obezní. Jen je třeba změnit denní režim a stravovací návyky. Své zlozvyky známe, ale nesnažíme se je napravit.“

Čím tedy začít? Rozhodně změnou stravy. „O tom, jak se stravovat, byly popsány stohy papíru. Vyhněte se rafinovanému cukru, moučníkům, čokoládám, sušenkám, coca-cole, zmrzlinám. Omezte živočišné tuky obsažené v pomazánkách či masných výrobcích a nahraďte je nahraďte rostlinnými tuky. Také bílé pečivo či bílou rýži a těstoviny vyměňte celozrnné pečivu, rýží natural a celozrnné  těstoviny. A nechte si zajít chuť na smažená jídla a tučné sýry. Namísto toho si každý den dopřejte zhruba hodinku aktivního pohybu. A pokud nemáte čas na sportovní aktivity, tak alespoň choďte pěšky,“ radí jednoduše doktor Leisser.

A jak pokračovat dále? „Velmi vhodným místem na zahájení postupného hubnutí jsou lázně,“ radí doktor Leisser. „Lékaři společně s nutričními specialisté každému poradí jak s hubnutím začít, čeho se v jídle vyvarovat a co si naopak nandat na talíř.“ A další výhoda pobytu v lázních? Člověk tu nemá svou domácí, k prasknutí narvanou lednici! „Velmi důležité je ve svém snažení vytrvat. Denně nebo ob den se věnovat například menšímu vytrvalostnímu tréninku. A hlavně, nevymlouvat se, že dnes ne ale až zítra! Tohle čekání by nás přišlo hodně draho. A pak bych také varoval před všemi těmi zázračnými tabletkami. Žádná nefunguje,“ radí doktor Leisser.

A také pozor na rizika hubnutí. Neměli bychom chtít zhubnout co nejrychleji. Zpočátku se nám možná podaří zhubnout rychle tři až čtyři kilogramy, ale pak se úbytek zpomalí a my pomalu ztrácíme sílu pokračovat. Protože tělo nedokáže rychle ztrácet tuky ale bílkoviny, které jsou nutné pro růst svalstva. Proto je optimální úbytek hmotnosti mezi jedním a dvěma kilogramy měsíčně. Právě tak ztrácíme hlavně tuk a neubývá nám svalová hmota. A hlavně nesmíme zapomínat, že je vždy třeba doplnit omezení stravy i zvýšenou fyzickou aktivitou. Prostě méně jídla, více pohybu.