Vymlouváme se na stres

stres

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Úvodem z praxe

Je neuvěřitelné, kolik dotazů dostávám do poradny na toto téma. Všichni vědí, kde je příčina jejich únavy, ale nedovedou si s ní poradit. Když posílají dotaz do poradny, očekávají, že dostanou tip na výborný lék, který si s únavou poradí. Nechtějí slyšet, že by měli odstranit stres, způsobující projevy jejich potíží. Nebo by chtěli, ale jaksi nemohou. Jsou pod tlakem okolností, potřebují ještě vydržet, dosáhnout nějakého cíle… Je mi to jasné. „Prosím, doporučte mi nějakou berličku, abych tu složitou situaci překonal…“ Dnes tedy vynechám komentář své zásady ´napřed odstranit příčinu, uzdravení přijde následně´. Budu jen čtenářům jmenovat možnosti, jak je možno překonávat únavu určitými pomocnými prostředky.

Tak tedy jmenuji…

Vnímejme únavu jako projev buněk otrávených lidskými jedy, buněk bez energie, bez kyslíku, bez živin, enzymů apod. Pak se budeme snažit o nápravu tímto směrem.

Ženšen

je dnes po celém světě rozšířen jakožto prostředek doplňkové výživy. Bylo prokázáno, že podporuje duševní i tělesnou výkonnost. Podle Číňanů léčí impotenci, vysoký i nízký krevní tlak, chudokrevnost, záněty kloubů, zažívací potíže, nespavost, únavu, poruchy krevního oběhu a hypoglykemii (snížení hladiny cukru v krvi), zvyšuje mozkovou aktivitu, udržuje mozek v bdělém stavu. Je vhodným produktem i pro sportovce.

Včelí mateří kašička

obsahuje vitaminy A, C, D, E a všechny vitaminy skupiny B, množství aminokyselin, minerálů a nukleových kyselin. Prokazatelně snižuje hladinu cholesterolu. Významně podporuje funkce imunitního systému, má protizánětlivé a hojivé účinky. Pomáhá při léčbě astmatu, nemocí vnitřních orgánů (játra, slinivka, ledviny), při zlomeninách kostí a kožních nemocech. Pomáhá zmírňovat příznaky menopauzy a bolesti hlavy.

Proti stresu

A dále existuje celá série potravních doplňků, které jsou přímo sestaveny proti stresu. Obsahují rostlinné extrakty DLPA z ovesných klíčků, 5-HTP z griffonie hericium s vitaminy a hořčíkem, vitamin C, B1, B6…

A víte, že korálovec ježatý by mohl pomoci zlepšit naši náladu i paměť?

Když je člověk hodně stresován, dochází u něj k vyčerpávání některých aminokyselin, jako jsou cholin a acetylcholin, které fungují v procesu mozkové činnosti jako enzymy. Cholin je prekurzorem základního mozkového neurotransmiteru acetyl-cholinu, jehož nedostatek může vést ke snížení mentálních funkcí či vážným poruchám mozku. Součástí receptur může být i japonský korál, který obsahuje nejen jód, hořčík, vápník ad. pro normální funkci nervové soustavy (psychickou činnost a přenos nervových vzruchů).

Poslední doplňky, které zmíním, jsou antioxidanty k ochraně buněk před oxidativním stresem, což je dobré pro činnost srdce, regulaci hormonální aktivity, k elektrolytické rovnováze.

Myslím, že výčet různých produktů by mohl pokračovat, ale stačí nám pro přehled, aby takto splnil přání těch tazatelů, které právě takový seznam zajímá.

Návrh i ostatním

Uvedu zde jeden příběh z minulé doby, kdy jsem postavil pro své alergiky a astmatiky tábor na břehu moře v Chorvatsku.

Do našeho kempu přijela rodina se dvěma často nemocnými dětmi. Otec byl evidentně podnikatelem. Poznáte jej snadno podle toho, že má v ruce neustále mobil a telefonuje, podle změn výrazu obličeje a rozhazování rukou poznáte, že je ve stresu. Asi organizuje něco ve svém podniku. Bez něho to prostě nejde, ani když je na dovolené s rodinou u moře. Stal se terčem mého pozorování. Trvalo mu dva dny, než se uklidnil a frekvence hovorů se snížila. Potom se stala pozoruhodná událost. Totiž další dva dny jej nebylo vůbec vidět, spal v jednom kuse. Pátý den přišel mezi nás, mobil u sebe neměl a začal se zajímat o volejbal, koupání a svou rodinu. Jeho rekonvalescence začala pátý den v okamžiku, kdy ´vypnul mozek´, promiňte, chtěl jsem napsat slovo ´mobil´. Dva dny před koncem pobytu už znejistěl a začal se ohlížet po svém mobilu, manželka mu jej ale schovala. Při odjezdu se usmíval, byl spokojený, nicméně měl v ruce opět svůj mobil.

Chtěl bych tím jen zvýraznit, že jakýkoliv léčivý prostředek, ať je chemický nebo přírodní, by stres v jeho případě neodstranil.

Postřehy z praxe sepsal

MUDr. P. Šácha