Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Vrbovka je bylinkou, kterou můžete při svých toulkách potkat na nejrůznějších místech. Vrbovce chlupaté vyhovují vlhčí stanoviště, vrbovka malokvětá pak vezme za vděk i suššími místy, zatímco vrbovka úzkolistá vyhledává spíše lesnatá, vysoce položená území. Kolik jsem jí jen letos zahlédla v oblasti Jizerských hor, rostla zde hojně, doprovázela náspy podél cest, lemovala vstupní brány lesů, ale i kopce, které se z rozkvetlých luk měnily ve smrkový porost. Tak to je vrbovka, příjemná, něžně kvetoucí bylina, která je jedničkou při nemocech ledvin, ale i prostaty.
Vrbovek existuje vícero druhů, taktéž i kříženců, takže je těžší se v nich někdy vyznat, nicméně, určité odlišné znaky nám mnohdy napoví. Mimo vrbovku chlupatou, která má výrazně větší květy, jsou všechny léčivé. Květ bývá červený, jindy růžový, ale i bělavý. Po dozrání semen se z úzkého semeníkového lusku uvolňují semena, která jsou nesena bílými chloupky, tzv. vlásky. Budete-li si vrbovku chtít nasušit, s těmito bílými drobnými chomáčky se jistě setkáte. Možná se vám zazdá, že se vám do bylinky zapletl pcháč, ono však ne, přesně takto se rozmnožuje vrbovka. Příznačným chmýřím, které tak bylinku dokáže přenést za hory doly.
Vrbovka úzkolistá
Vrbovka úzkolistá se vyznačuje protinádorovou aktivitou, stimuluje zažívání, výtečně poslouží při žaludečních neurózách, nespavosti. Mírní neklid, bolesti hlavy, vyznačuje se protizánětlivým účinkem. Výborně poslouží při zánětlivých onemocněních střev, žaludku, močových cest. Vrbovkou lze taktéž kloktat, zejména, trápí-li nás záněty dutiny ústní. Připravíme-li z vrbovky nálev, lze jí také obkládat bolestivá, špatně se hojící místa po těle. Bylinka nemá žádné vedlejší účinky, neměla by se však pít dlouhodobě, kdy může navodit poruchy trávení. Nejčastěji užíváme ve směsi, popíjíme zhruba ½ litru čaje denně. Celá rostlina obsahuje třísloviny, flavonoidy a steroly.
Jsme-li milovníky gurmánských experimentů, vrbovku lze využít taktéž v kuchyni. Nejen, že se její lístky mnohde vystavují procesu fermentace, kdy následně svou chutí připomínají zelený čas, mladé výhonky se mohou připravit na způsob chřestu. Vyjdeme-li ven, často se můžeme vrátit obtěžkány dary, které lze bez obav využít v kuchyni. Zmíním například dobromysl, kterou si lze z volné přírody nasušit, v květu na čaj, před květem právě jako chutné koření. A pak, bršlice kozí noha, výborná dnová bylinka, kterou osobně zpracovávám podobně, jako špenát, případně, mixuji na jedno z nejlepších, jarních pest.
Vrbovka malokvětá
Účinky vrbovky malokvěté jsou výrazně silné, velmi rychle napomáhají v léčbě prostatických potíží, kdy eliminují jak její zánět, tak její zbytnění. V řadě případů ji lze použít taktéž při nádorové problematice prostaty. Mnoho mužů by uniklo operaci prostaty, kdyby včas popíjeli čaj z vrbovky. Pavel Váňa ve své knize Průvodce bylináře Pavla celým rokem, píše: Před léty jsme prováděli celou řadu pokusů s tehdy ještě neznámou bylinou. Pokusy přinesly velké úspěchy, zvláště, když se vrbovka kombinovala s podobně působícími bylinami, např. vřesem, který je mimo jiné výborným preventivním prostředkem rakoviny prostaty. Dobře nám poslouží i chmýří z kvetoucích topolů. Další rostlinou je dnes poměrně známý suchopýr, který má také chmýří. Rovněž pupeny z topolu černého se v kombinaci s vrbovkou dobře osvědčují. I po operaci prostaty najde vrbovka své využití, odstraňuje pálení a řezání.
Vrbovku lze využít také při špatné funkci ledvin, kdy je příčinou zánět ledvinových klubíček, tedy ji lze velmi dobře zkombinovat se svízelem syřišťovým, úžasnou medovou bylinkou, která je více méně prázdninovou záležitostí. Podmanivě voňavé květenství, zlaté medové barvy. Pavel Váňa dále píše: Ještě dnes mám schovaný dopis jednoho pacienta, který měl po operaci ledvin ukrutné potíže s močením, ale po vypití několika šálků této směsi se stal zázrak a všechny potíže zmizely. Jiný, 88 let starý muž měl dlouhodobé potíže s prostatou, byla mu doporučena operace. Jelikož si byl vědom, že operace je v těchto letech velice nebezpečná, podrobil se následné léčebné kúře. Dodávám, že dnes je mu 93, je bez potíží a zdráv. Pil tuto směs: 5 dílů vrbovky malokvěté, 3 díly celíku zlatobýlu, 2 díly drcených dýňových semínek, 2 díly vřesu. Dvě čajové lžičky směsi spaříme čtvrt litrem vařící vody, 20 minut louhujeme. Doplníme o tinkturu z lnice, podáváme 2 x denně 25 kapek.
Jste-li milovníky bylin s kusem vlastní půdy, vrbovku lze docela dobře vypěstovat svépomocí. Buď zakoupíte sazenici, která je předpokladem pro bohatou úrodu, případně, zakoupíte semínka, která si můžete taktéž nasbírat ve volné přírodě. Pro tento účel doporučuji v průběhu léta vyjet párkrát do luk a strání, kde si můžete nasbírat cokoli, nad čím vaše srdce zajásá. Osobně jsem tak letos uschovala chrpu, česnek ořešec, kontryhel, tužebník, nejrůznější druhy zvonku či kozí bradu. Samozřejmě, ne každá bylinka vezme vámi vybrané místo za své, nicméně, mnohé se uchytí a porostou vám pro radost. Stejně jako vrbovka, která je odolná, překrásná a léčivá. Nechť jsou nám bylinky lékem i na podzim, kdy jich bude teprve třeba.
V článku jsou použity informace z knihy:
Váňa, Pavel. Průvodce bylináře Pavla celým rokem. Eminent, 2000. 175 str. ISBN: 80-7281-011-1.