Volně prodejné léky pro děti s obsahem ibuprofenu

Ibuprofen

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současné době se řeší problém s výpadkem sirupů a čípků pro děti s obsahem účinné látky ibuprofenu. Jaký je ale její význam v léčbě dětských nemocí? 

Ibuprofen

Ibuprofen patří do skupiny účinných látek, označované anglickou zkratkou NSAID, česky nesteroidní protizánětlivé látky (patří tam ještě například kyselina acetylsalicylová, naproxen nebo diklofenak, nikoliv paracetamol!). Mechanismus jejího účinku spočívá na inhibici (to je v biochemii proces, kdy vazba určité látky způsobí snížení aktivity enzymu) syntézy prostaglandinu. Prostaglandiny je skupina hormonům podobných látek. Ovlivňují prokrvení, tvorbu řady látek včetně hormonů a trávicích šťáv, srážení krve nebo se účastní imunitních a zánětlivých procesů. To poslední znamená, že podporují tvorbu zánětu a snížení jejich syntézy znamená omezení zánětlivého procesu.  

Účinky ibuprofenu

Rovněž ibuprofen snižuje tvorbu a uvolňování cytokinů v T lymfocytech (druh bílých krvinek). Cytokiny jsou molekuly, které přenáší důležitou informaci mezi buňkami a mají vliv na regulaci růstu, dělení buňky, zánět (to je v tomto případě důležité) a obranyschopnost. Snižuje rovněž agregaci (shlukování) krevních destiček. Blokováním bradykininu a histaminu způsobuje vazodilataci. Bradykinin je vazodilatační bílkovina, látka s řadou fyziologických účinků, která se uplatňuje zejména při zánětu, edémech a podobně. Histamin je jedním z primárních mediátorů zánětu (reguluje průběh zánětlivé reakce). Všechny tyto mechanismy vysvětlují jeho protizánětlivé, antipyretické a analgetické účinky. 

Jeho účinnost byla prokázána při léčbě mírných až středně silných bolestí, například bolesti při růstu zubů, bolestí zubů, hlavy, uší, bolestí v krku, pooperační bolesti, bolesti při poranění měkkých tkání a také horečky, včetně horečky (tzv. pyrexie) po imunizaci, a při léčbě bolesti a horečky při rýmě a chřipce. 

Ibuprofen a děti

U dětí snižuje horečku po dobu až osmi hodin. Po užití dávky sirupu se rychle vstřebává a jeho hladina v krvi dosahuje největší výše za jednu až dvě hodiny. K tlumení bolesti se používá ke tlumení mírných až středně silných bolestí (bolest hlavy, bolest v krku, bolest uší, zubů a bolest při distorzi nebo zhmoždění). To je spíše využíváno Ve USA, Austrálii a Velké Británii, kde je často podáván ibuprofen také u dětí jako analgetikum, a to i pro bolest při traumatech. Ibuprofen je v neposlední řadě podáván dlouhodobě u dětí s juvenilní revmatoidní artritidou.  

Nesmí se podávat ve více případech, co se týče dětí, připadaly by v úvahu přecitlivělost na ibuprofen samotný nebo u pacientů s astmatem (u astmatiků může ibuprofen vyvolat tzv. exacerbaci neboli vzplanutí astmatu). Ostatní kontraindikace, například peptický vřed, krvácení či perforace žaludku, závažné srdeční selhání či vážná porucha jater či ledvin připadají do úvahy u dospělých pacientů. Je důležité zmínit, že odborníci uvádějí, že u dehydratovaných dětí a dospívajících existuje riziko poruchy funkce ledvin 

Při předepisování léků s ibuprofenem u dětí si lékař (či lékárník při doporučování) musí být vědom, že volně prodejný lék s ibuprofenem může tím, že snižuje teplotu a bolest, maskovat symptomy infekčního onemocnění, což může vést k opožděnému zahájení vhodné léčby a tím ke zhoršení průběhu infekce. Toto bylo zpozorováno u bakteriální komunitní pneumonie (zápal plic) a bakteriálních komplikací varicelly (planých neštovic). Co z toho vyplývá pro rodiče dětí?  Je třeba si uvědomit, že když ibuprofen ve volně prodejném léků podávají ke zmírnění horečky nebo bolesti související s infekčním onemocněním, doporučuje se sledovat průběh infekce. Je třeba se t poradit s lékařem, pokud symptomy onemocnění přetrvávají nebo se zhoršují. 

Reakce  a doporučení

V souvislosti s podáváním ibuprofenu může dojít ke vzniku vzácných, ale závažných kožních reakcí. Pro rodiče platí také obecné upozornění, že se u vybraného léku nesmí překračovat doporučené dávkování a musí respektovat upozornění výrobce, od jakého věku se může konkrétní lék podávat. Pokud jde u kojence platí, že ibuprofen nepřechází do mateřského mléka a jeho užívání kojící ženou nebrání kojení. U dětí se obvykle podává v suspenzích (sirupech) a čípcích.  

Někdy rodiče přemýšlí, jestli mají dítěti podávat volně prodejný lék s ibuprofenem či paracetamolem. Při porovnání účinků samostatně podávaného paracetamolu nebo ibuprofenu při správném podávání ibuprofen lépe snižuje teplotu.  

 

 Tip celostní medicíny

RespiAkut

V posledních dnech u nás kumuluje výskyt akutních respiračních infekcí a chřipky. Jak už sám název napovídá, tato bylinná směs dle tibetské receptury O´Su (tibetský výraz pro koriandr) je díky svému složení vhodná k užívání především v chladném (konfliktním) období roku. Skládá se z pečlivě vybraného a vyváženého většího množství sušených a mletých bylinek a koření. Obsahuje mimo jiné i lékořici, zázvor lékařský a chebuli srdčitou podporující imunitní systém a normální funkci dýchacího systému.

KOUPIT ZDE