Voda je život

cm voda

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pít se musí, to víme všichni. Jen málokdo toto životní moudro ale skálopevně dodržuje. Nejvíce trpí zejména malé děti, senioři, ale výjimkou nejsou ani lidé nemocní nebo těhotné ženy. Ti všichni by měli pitný režim zvýšit, případně uzpůsobit momentální zdravotní situaci…

Proč pít?

Protože bez tekutin by naše tělo brzy zkolabovalo. Vždyť i ono samo je tvořeno převážně z vody. Tu je však nutné pravidelně doplňovat, jinak bude organismus nucen sáhnout do svých cenných zásob a my dříve či později na vlastní kůži poznáme nepříjemné projevy dehydratace, která může mít různé příčiny: od bolestí hlavy přes potíže s ledvinami až po celkový kolaps.

Kolik vlastně vypít vody?

Doporučení ohledně pitného režimu se mění podobně jako roční období. Zatímco před několika desítkami let byla obecně doporučováno množství 1,5 l, pár desetiletí nato svět obletělo doporučení 2,5 litrů, aby bylo vzápětí vydáno upozornění, že nadměrný pitný režim škodí ledvinám ještě více než ten nedostatečný…

K sestavení správného pitného plánu je dobré myslet na několik důležitých bodů:

  • Věk a pohlaví: jste žena, muž, dítě, senior? To vše má na pitný režim vliv.
  • Momentální zdravotní stav: potřeba tekutin se přirozeně zvyšuje při nemoci a také v těhotenství. Pokud trpíte chronickým onemocněním (například ledvin), je pitný režim vždy dobré konzultovat s lékařem.
  • Míra fyzické aktivity: jinou potřebu pít má vrcholový sportovec, člověk vykonávající manuální práce a člověk, který během dne polehává, relaxuje, a příliš nezaměstnává tělo ani mozek.

Obecně je dobré držet se spodní hranice, a to 1,5 l tekutin denně.

Pijete kvalitně?

Kávou žízeň nezaženeme, naopak. Kofein potřebu tekutin ještě zvyšuje, stejně jako sladké limonády nebo příliš slaná strava. Tělo nám bude nejvíce vděčné za obyčejnou vodu (pokud se chcete vyhnout kohoutkové, investujte raději do filtrační konve než do nákupu vod z PET lahví), bylinkové a ovocné čaje a naředěné zeleninové a ovocné šťávy.

  • Pitný režim je dobré obohacovat o občasné pití minerálních vod (hlídejte si hladinu Na – měla by být co nejnižší).
  • Ke kávě je vhodné vypít sklenici vody, podobný postup platí i při pití alkoholu, který organismus dehydratuje.
  • Nezapomínejte, že dostatek tekutin nabízí také čerstvé ovoce a zelenina.
  • Dopřávejte si bez výčitek také polévky a vývary; zasytí, dodají tělu živiny, prohřejí organismus a zásobí jej tekutinami.

TIP: Neosvojujte si zvyk pít, až když máte žízeň. Nárazový příjem velkého množství tekutin silně zatěžuje ledviny. Naučte se mít lahev s pitím vždy po ruce a upíjet průběžně po celý den.

Když nám voda schází…

… tělo okamžitě zareaguje. Je proto více než nezbytné mu naslouchat a neignorovat i ty nejbanálnější projevy. Prvním z nich je žízeň. Víme, že je třeba ji uhasit – ale víme také, že právě pocit žízně je prvním varovným signálem počínající dehydratace? K dalším pak patří sucho v ústech, pálení hrdla, nesoustředěnost, podrážděnost, bolesti hlavy.

Fatální následky pro lidské zdraví má zejména dlouhodobá dehydratace. Ledviny nefungují, jak mají, může docházet k tvorbě kaménků, kolik, organismus je výrazně náchylnější k rozvoji infekce močových cest.

  • Obrovskou komplikací, způsobenou dlouhodobou dehydratací organismu, jsou metabolické poruchy a celkový kolaps organismu. Mnohdy jim předchází varovné signály, jako jsou enormní vyčerpání, náhlý pokles imunity, bolest ledvin a podobně.

Detoxikace ledvin vede k úlevě

Oslabené ledviny a celý jejich orgánový okruh nejsou v detoxikaci ničím netypickým. Jedná se o závadu, která vyžaduje většinou skutečně dlouhodobou opravu. Přitom prevence je tak snadná: dostatečně pít a ledvinám dávat teplo. V ledvinovém okruhu sídlí celá řada toxinů, od infekčních ložisek po emocionální blokace. Nejvíce patologickou emocí typickou pro tento okruh je ÚZKOST.