Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Na základě studie, která byla provedena výzkumníky z Marshall University School of Medicine a prezentována na konferenci Americké asociace pro výzkum rakoviny (the American Association for Cancer Research) může strava bohatá na vlašské ořechy významně snížit riziko rakoviny prsu.
Výzkumníci krmili myši, které byly geneticky modifikované, aby onemocněly nádorem prsu buď normální stravou, nebo tou samou stravou, která ale byla doplněna o denní dávku vlašských ořechů. Za normálních podmínek by 100 procent myší do věku 5 měsíců onemocnělo nádorem prsu. Nicméně myši, které byly krmeny vlašskými ořechy, neonemocněly ještě další 3 týdny. A navíc, myši ve skupině, která byla krmena vlašskými ořechy, měly méně nádorů, méně rakovinových žláz a jejich nádory byly menší.
Výzkumnice Elaine Hardman poznamenala, že 3 týdny jsou významnou dobou, jelikož průměrná délka života těchto laboratorních myší je 6 měsíců.
„Vzhledem k tomu, že rakovinou onemocníte většinou ve starším věku, tak kdybyste mohli oddálit čas onemocnění třeba jenom o 15 procent, bylo by to značné zpoždění a vy byste mohli umřít na něco zcela jiného, než se vůbec rakovina objeví,“ řekla.
Chemická analýza potvrdila, že omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a fytosteroly obsažené ve vlašských ořeších přispěly k odolnosti vůči vzniku nádoru.
„Již dříve bylo prokázáno, že omega 3 mastné kyseliny, fytosteroly i antioxidanty – i podány samostatně – zabraňují rakovině nebo ji oddalují,“ říká Elaine Hardman. „Takže když dáte všechny tyto složky dohromady, ukazuje se, že by to mohlo být skutečně dobré.“ (a tuto účinnou kombinaci nám v jádrech vlašského ořechu nabízí již samotná příroda – pozn. red.)