Vitamíny a minerály v lipozomální formě

liposomalni vitaminy a mineraly

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti se můžeme v řadě doplňků stravy setkat s tím, že jsou vyrobeny pomocí tzv. lipozomální technologie. V čem to spočívá a jaké jsou výhody oproti “klasickým” doplňkům stravy?

Pokud spolkneme standardní doplněk stravy, ať už ve formě tablet či kapslí, obsažené látky jsou vstřebány v tenkém střevě. Ovšem tam přípravek nedorazí ve stejném stavu, v jakém jsme ho vložili do úst. Již v ústech působí enzymy a v žaludku zase žaludeční kyseliny. Možnost využití obsažených látek je tak snížena.

V případě doplňků stravy vyrobených lipozomální technologií je tomu jinak. Je to speciální technologie, která umožňuje maximální možnou vstřebatelnost a využití vitamínu nebo minerálu.

Základním principem je struktura, která umožňuje odolat zmíněným procesům, které snižují účinek klasických doplňků stravy. Lipozom vzniká z čistých fosfolipidů, které se získávají ze slunečnicového lecitinu. Jejich velikost se může lišit, od několika nanometrů až po desítky mikrometrů.

Je to vlastně dutá kulička ohraničená a chráněná fosfolipidovou dvojvrstvou a obsahující uvnitř vodu. Tato dutina, v níž se mohou nacházet rozpuštěné molekuly vitaminů nebo minerálů, chrání obsažené látky uvnitř dutiny před předčasným vstřebáním na nevhodném místě trávicího traktu

Po užití tohoto přípravku dochází k tomu tak, že se obsažené složky se vstřebají do mízního systému a odtud do krve. Lipozomální přípravek je vychytáván buňkami střevní stěny a také enterocyty (buňky sliznice střeva). Odtud je transportován do lymfatického systému. Navíc molekuly v obalu lipozomu podporují také transport obsažených látek lymfatickým systém. V krvi dochází k uvolnění obsažených látek z lipozomálního obalu dalšímu transportu do cílových tkání. Pozitivní je také to, že fosfolipidová dvojvrstva lipozomu lépe proniká buněčnou stěnou, což vede k tomu, že obsažené látky se dostávají přímo do buněk.

Lipozomální látka (vitamín, minerál nebo jiné) tak proniká snadno, protože fosfolipidová dvojvrstva je schopna se sloučit s ostatními dvojvrstvami jako je například buněčná stěna samotná, a tak je dopravován obsah lipozomu přímo do buněk. Lipozomy také mohou nést hydrofobní i hydrofilní látky (látky rozpustné ve vodě i v tucích), a tudíž všechny druhy vitamínů, minerálů a jiných látek. Je to dáno tím, že hydrofilní (vodu přitahující) molekuly mohou být drženy uvnitř zapouzdřeného jádra, hydrofobní (vodu odpuzující) látky se mohou rozpustit do samotné fosfolipidové membrány.

To umožňuje lepší vstřebání obsažené látky (vitamínu, minerálu apod.), zvýšení její hladiny v krvi a větší využití v cílových tkáních (například v imunitním a nervovém systému).

Dojde tak k dosažení vyšší hladiny obsažené látky v organismu a ta se také efektivněji využije. Díky lipozomálnímu obalu a lepšímu vstřebávání (absorpci) jsou tyto přípravky také šetrnější k zažívacímu ústrojí.

Kromě vitamínů (například vitamin C, vitamin D3, B-komplex nebo vitamin B12) jsou na trhu jako lipozomální doplňky stravy také doplňky stravy s obsahem minerálních prvků (např. hořčík, zinek), glutathionu, kurkuminu, koenzymu Q apod. Důležitá je také forma obsažené látky. U minerálů jsou nejlépe vstřebatelné a biologicky aktivní chelátové formy a u vitamínů jsou nejlepší organické formy, například u vitaminu B12 je to hydroxykobalamin.

 

Tip celostní medicíny:

LIPOSOMÁLNÍ VITAMÍN C+ SE ZINKEM, 75 KAPSLÍ

Hledáte produkt, který zajistí vašemu tělu maximální vstřebatelnost vitamínu C? Tato perla ve srovnání s jinými produkty zaručuje neuvěřitelných 85-95% absorpce tohoto životabudiče. Kombinace vysokého množství zinku a  liposomálního vitamínu C je přesně to pravé pro podporu správné funkce imunitního systému.

 

KOUPIT ZDE