Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Vitamín B6 (pyridoxin) je společné označení pro tři sloučeniny odvozené od organické aromatické sloučeniny, látky pyridin. Jsou to pyridoxol, pyridoxal a pyridoxamin. Tyto sloučeniny, včetně fosfátů (odvozené sloučeniny od těchto látek obsahující fosfor v molekule) jsou zařazeny do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě. V organismu z nich vznikají deriváty, které ovlivňují metabolismus aminokyselin a sacharidů.
Aktivní formou tohoto vitamínu je sloučenina pyridoxal-5-fosfát. Jedná se o důležitou látku, označovanou jako důležitý kofaktor enzymů. To znamená, že funguje jako látka v souladu enzymy, pod označením koenzym. Tato látka se pevně váže na bílkovinné části celé řady enzymů a umožňuje jejich katalytickou aktivitu, což znamená, že pomáhá urychlovat metabolické reakce a chemické reakce v buňkách. Zmíněné enzymy působí při rozkladu a zužitkování bílkovin, cukrů a tuků z potravy. Je důležitý v procesech přeměny zásobních cukrů v játrech a svalech na energii.
Všechny formy vitamínu B6 se mohou vyskytovat v potravě a jsou vstřebávány do střeva.
Pyridoxin můžeme najít v řadě potravin.
Můžeme uvést například játra, vepřové maso, makrely, vejce, droždí, banány, brambory, zelí, špenát, kapusta, zelenina, avokádo, mrkev, ořechy, obiloviny, celozrnný chléb, kvasnice, drůbež, vejce, játra a zelenina. Množství pyridoxinu poklesne, pokud potraviny uvaříme (klesá kvůli ztrátám do vody).
Doporučená denní dávka se pro dospělé pohybuje v rozmezí 1,7-2 mg, u těhotných žen je to 2,2 mg a u dětí 1-1,4 mg. Větší množství pyridoxinu musí užívat lidé, kteří mají velký přísun bílkovin, jako například profesionální sportovci, dále ženy, které berou hormonální antikoncepci, osoby trpící celiakií a obecně někteří chronicky nemocní lidé.
Jen zcela ojediněle se při použití vyšších dávek může dočasně objevit pálení žáhy či nevolnost. Působí rovněž preventivně proti nervovým onemocněním, pomáhá zlepšuje náladu a má také vliv na kvalitu kůže. Důležitou roli hraje také v tvorbě červených krvinek a protilátek. Pomáhá také při premenstruačním syndromu a to zřejmě díky tomu, že se zúčastňuje odstraňování nadbytku estrogenu z těla. Podle nových studií může dokonce snížit ranní nevolnosti u těhotných žen. Větší dávky pomáhají léčit chudokrevnost nebo nervové potíže. Je užitečný i u zánětů sliznice dutiny ústní.
Nedostatek pyridoxinu mohou způsobit některé léky, nicméně nutno zdůraznit, že se víceméně jedná o léky dnes zřídka předepisované (isoniazid,penicilamin, hydralazin). Účinky pyridoxinu a jiných léků současně užívaných se mohou navzájem ovlivňovat. Jde především o léky užívané při léčení parkinsonského syndromu, proti tuberkulóze, dále antikoncepční pilulky, některá antibiotika a léky tlumící imunitní systém.
Pokud dojde k nedostatku pyridoxinu v organismu, vždy se jedná o komplexní nedostatek vitamínů skupiny B. K příznakům nedostatku patří slabost, podráždění, cukání víček, kožní projevy (suchost a záněty), záněty sliznic ústní dutiny.
Dlouhodobé užívání vysokých denních dávek pyridoxinu může poškodit nervový systém, což se projeví nervovou nevyrovnaností, brněním a neobratností končetin. Nadbytek pyridoxinu není tak nebezpečný, protože pyridoxin je vitamín rozpustný ve vodě, neukládá se v těle a je vylučován močí. Pouze vysoké dávky podávané dlouhodobě mohou způsobit nervové poškození a celkovou slabost. Tento stav se ovšem velmi rychle vrátí do normálu po jeho vysazení. Pyridoxin můžete najít v našem sortimentu v přípravcích.