Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Červené plody višně obecné nejsou tak sladké ani oblíbené jako plody třešně, ale přesto i tento strom a jeho plody mají své místo v přírodní medicíně. Existují dva typy višně: stromovitá a keřovitá. Višeň obecná nebo také pouze višeň (Prunus cerasus L.) je ovocný strom z čeledi růžovitých (Rosaceae). Může dorůst výšky až deseti metrů. Její koruna je kuželovitá, někdy až kulovitého tvaru. Kůra kmene i větví je tmavohnědá, lesklá. Starší kůra je popraskaná. Listy mají elipsovitý tvar nebo široce kopinatý, s jemně pilovitými okraji. Jsou na povrchu lesklé. Její květy jsou bílé a mohou být lehce narůžovělé. Plody jsou tmavočervené peckovice. Tyto plody nejsou ve srovnání s plody třešně tak sladké, zato ale obsahují více vitamínu A.
V lidovém léčitelství se užívá jak stopek, tak plodů samotných. Stopky obsahují třísloviny, slizy a další látky. Suší se, ale bylinkáři uvádějí, že musí být zachována jejich zdravě zelená barva. Používají se jako přírodní prostředek proti kašli.
Plody obsahují třísloviny, kyselinu citronovou a jablečnou, draslík, vitamin C, jód, beta karoten, železo, hořčík, vápník, fosfor nebo zinek. Konzumace plodů višně je tedy vhodná jako doplněk při osteoporóze nebo některých nemocech štítné žlázy. V lidovém léčitelství je dále zmiňován jejich mírně projímavý účinek, pročišťující působení, pomáhají při poruchách krvetvorby (obsah železa). Obsažený vápník je užitečný pro dobrý stav kostí a zubů, dále pomáhají při snižování hladiny kyseliny močové (zde je zapotřebí většího množství), mají pozitivní vliv při bolestech páteře, při horečce, posilují stěny kapilár či působí protizánětlivě. Draslík je důležitý, pokud užíváte léky na odvodnění (diuretika), při jejichž užívání dochází ke ztrátám draslíku. Také jsou doporučovány proti zánětům, parodontóze a artritidě. Z plodů se také připravuje sirup.
Plody višní se sklízí v červnu a červenci a zpracovávají se buď čerstvé, nebo se z nich připravují zavařeniny a kompoty. Na závěr je třeba zmínit, že višňové dřevo je pevné a má krásnou červenožlutou barvu. Používá se v truhlářství a soustružnictví.