Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Léto je v plném proudu a krásné počasí nás láká do přírody. Zde však může číhat velké nebezpečí v podobě malého klíštěte, které může přenášet několik velmi nebezpečných onemocnění.
Riziko infekce je největší v období od května do září. Nebezpečná místa kromě lesů představuje především vysoká tráva nebo křoviny. Jako prevence před klíšťaty se doporučuje nosit dlouhé rukávy a nohavice – zkrátka, zahalit co největší plochu těla. Oděv by měl být světlý, aby na něm bylo možné lépe vidět ještě nepřisáté klíště. Zároveň je vhodné používat také speciální repelenty, které klíšťata odpudí. Avšak ani tyto bezpečnostní opatření nemusí zcela fungovat a na světě může být vážný problém.
Stačí totiž i docela malé kousnutí klíštěte, které často ani necítíme, a může se projevit zákeřná choroba, která dokáže oklamat i lékaře. Lymská borelióza je záludné onemocnění, které se dokonale maskuje a lékařům vysílá falešné signály. Často tak trvá velmi dlouho, než se původce zdravotních obtíží podaří objevit.
A jaké příznaky jsou pro lymskou boreliózu typické? Je to především vyčerpání, silná únava, časté jsou také bolesti kloubů, které je tolik typické pro klasickou chřipku. Mnozí pacienti tomu proto nepřikládají větší pozornost a léčí se svépomocí. Borelióza pak však často přechází až do chronického stádia. Při nesprávné léčbě může být po několika týdnech až měsících postihnutý dokonce i nervový systém, což znamená velké riziko ochrnutí.
Lymská borelióza je bakteriální onemocnění, na které bohužel neexistuje očkování. Vyvolávají jej spirochety rodu Borélia a pomoci dokáží jen silná antibiotika. Avšak pouze za předpokladu, že je nemoc diagnostikována včas. Přítomnost boreliózy v těle je možno zjistit několika způsoby, mezi nejčastější patří krevní testy. Na výsledky se však obvykle čeká až několik týdnů a známy jsou i případy, kdy první krevní test v raném stádiu přinesl falešný výsledek. Protilátková odpověď je totiž u různých lidí značně variabilní a krevní testy se tak musí opakovat.
Naštěstí je tu však možnost na přítomnost borélií otestovat i samotného původce problému – klíště. Veroval – domácí rychlotest na zjištění borélií z klíštěte vám již za 10 minut odhalí s přesností více než 95 %, zda bylo klíště, které vás napadlo, infikované, nebo ne. Prakticky okamžitě tak získáte cennou informaci, zda je potřeba vyhledat lékaře.
Proti borelióze bohužel zatím neexistuje očkovací látka, která je zatím stále ve stádiu výzkumu a klinických studií. Problémem je navíc variabilita a neustálá změna povrchových antigenů borélií především v Evropě. Ani po vyléčení si totiž člověk nedokáže vytvořit imunitu a toto onemocnění ho tak může potrápit i opakovaně. Dle statistik je až 13 % klíšťat v České republice infikováno boréliemi. Možnost vyšetřit klíště, které si pacient sám odstraní, je tou nejlepší metodou pro včasnou diagnostiku.
5 důvodů pro domácí test Borélie z klíštěte
- Během 10 minut zjistíte, zda je přisáté klíště infikováno boréliemi
- Test se provádí přímo z klíštěte, nikoli ze vzorků krve člověka
- Diagnostická metoda je vhodná nejen pro dospělé, ale i pro děti
- Statistiky uvádí, že až 13 % klíšťat v ČR je infikováno boréliemi
- Proti lymské borelióze neexistuje očkování