Včelí produkty a imunita

cm vceli plast

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současném sychravém počasí je třeba různými způsoby posilovat svoji imunitu. Je to možné pomocí řady potravinových doplňků. Jednou z těchto skupin je i skupina přípravků obsahující včelí produkty. Tyto produkty ovšem nepodporují jen imunitu, ale mají i celou řadu dalších užitečných vlastností pro podporu našeho zdraví.

První z nich je mateří kašička. Mateří kašička je včelí produkt, který je určený k výživě larev i včelích matek. Obsahuje ve velkém množství vitaminy, zvláště skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B8, B12, a dále A, C a E), minerály (železo, draslík, vápník, chrom, mangan, zinek, měď), dále esenciální aminokyseliny (celkem dvacet), nukleové kyseliny (podporují buněčnou regeneraci) a další významné složky. Podporuje nespecifickou imunitu a schopnost regenerace, pomáhá zlepšovat hojení ran, hlavně popálenin, zvyšuje celkovou vitalitu, obzvláště u seniorů a pacientů v období rekonvalescence.

Obsahuje látky podobné ženským pohlavním hormonům (označované jako fytoestrogeny) a právě díky tomu příznivě ovlivňuje oblasti spojené s hladinou hormonů v krvi: menstruační cyklus, plodnost, sexuální vitalitu a zdravotní potíže v období menopauzy. Také podporuje prokrvení mozkové tkáně, zvyšuje odolnost nervových buněk vůči degenerativním procesům a zlepšuje jejich regeneraci. Pomáhá také lépe zvládat zátěžové situace a psychické potíže. Mateří kašička se nedoporučuje užívat dlouhodobě, ale spíše jako intenzivní kúra 1-2x ročně.

Dalším produktem je samotný včelí med. Ten pomáhá upravovat činnost vnitřních orgánů, zvyšovat imunitu, zlepšovat krevní obraz, ale také zabraňuje předčasnému stárnutí organizmu, napomáhá při výrobě energie ATP (adenosintrifosfát). Med můžeme najít v přípravku Bio Mexický lesní med. Je součástí i komplexních přípravků na podporu imunity a proti kašli.

Důležitou produktem je i propolis, který se většinou neužívá vnitřně, ale občas je součástí potravinových doplňků k vnitřnímu užití.

Zde se můžeme setkat s označením „včelí kyt“, protože má oranžovou barvu. Původně se jedná o pryskyřici, kterou sbírají určité skupiny včel. Má výrazné protibakteriální i antiseptické účinky, dále způsobuje znecitlivění a rychlé hojení ran, díky čemuž je také používán mimo jiné ve stomatologii. Rovněž posiluje obranné a regenerační funkce organismu.

Významný je i květový pyl. Jde o velmi bohatý přírodní zdroj nenahraditelných biologicky aktivních látek. Posiluje imunitu, stimuluje procesy krvetvorby, také má antibakteriální účinky, zlepšuje trávení, látkovou výměnu, stimuluje duševní i fyzickou pracovní výkonnost, snižuje mimo jiné i hladinu cholesterolu.

V doplňcích stravy se ještě můžeme setkat s látkou pyl perga. Je to složka, která vzniká pomocí enzymů od včel (fermentací) z květového pylu. Funguje jako zdroj živin pro životně důležité orgány.

Je také ovšem třeba upozornit, že přípravky obsahující včelí produkty jsou nevhodné pro těhotné ženy a osoby alergické na včelí produkty. U vážnějších zdravotních problémů konzultujte její použití v naší poradně nebo se obraťte na svého lékaře.