Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Upozornění pro vysokoškoláky, kteří se šprtají na zkoušky a zápočty: Limonády a cukrovinky z vás za 6 týdnů udělají hlupáka. Nová studie Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) poprvé ukazuje, jak strava s vysokým obsahem fruktózy zpomaluje a brzdí učení a paměť – a jak omega-3 mastné kyseliny mohou působit proti tomuto narušení. Peer-reviewed časopis Journal of Physiology publikoval výsledky 15. května.
“Naše zjištění ukazují, že to, co jíte, ovlivňuje to, jak myslíte,” řekl Fernando Gomez-Pinilla, profesor neurochirurgie na David Geffen School of Medicine na UCLA a zároveň profesor integrativní biologie a fyziologie na UCLA College of Letters and. “Konzumace stravy s vysokým obsahem fruktózy v dlouhodobém horizontu ovlivňuje schopnost mozku učit se a zapamatovat si informace. Ale přidání omega-3 mastných kyselin do vaší stravy může pomoci minimalizovat toto riziko.”
Zatímco dřívější výzkum ukázal, jak fruktóza poškozuje tělo, protože hraje roli při diabetu, obezitě a ztučněných játrech, tak tato studie je první, která odhaluje, jak sladidlo ovlivňuje mozek.
Tým UCLA se zaměřil na kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, levnou tekutinu šestkrát sladší než třtinový cukr, který se běžně dává do zpracovaných potravin, včetně nealkoholických nápojů, koření, jablečných kompotů a potravin pro děti. Průměrný Američan konzumuje více než 18 kg tohoto sirupu ročně, tvrdí americké ministerstvo zemědělství.
“Nemluvíme o přírodně se vyskytující fruktóze v ovoci, která navíc obsahuje důležité antioxidanty,” vysvětlil Gomez-Pinilla, který je tak členem Brain Research Institute and Brain Injury Research Center na UCLA. “Jsme znepokojeni tímto vysoce koncentrovaným sirupem, který se dává do zpracovaných potravin jako sladidlo a konzervant.”
Gomez-Pinilla a spoluautor studie Rahul Agrawal, postdoktorální návštěvník UCLA z Indie, studovali dvě skupiny krys, každá konzumovala roztok fruktózy po dobu šesti týdnů. Druhá skupina navíc dostávala omega-3 mastné kyseliny ve formě lněného oleje a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která chrání před poškozením synapse – chemická spojení mezi mozkovými buňkami, které umožňují paměť a učení.
“DHA je životně důležitá pro funkci synapsí – schopnost mozkových buněk přenášet signály mezi sebou,” řekl Gomez-Pinilla. “Tohle je mechanismus, který umožňuje učení a paměť. Naše těla neumí produkovat dostatek DHA, takže musí být doplněna v naší stravě.”
Zvířata byla trénována tak, že dvakrát denně po dobu pěti dní dostávala experimentální stravu. UCLA tým testoval, jak dobře byly krysy schopny dostat se skrze bludiště, které mělo několik vchodů, ale jen jeden východ. Vědci umístili vizuální značky do bludiště, aby pomohli krysám naučit se a zapamatovat si cestu.
O šest týdnů později vědci testovali schopnost krys zopakovat trasu skrze bludiště. To, co viděli, je překvapilo.
“Druhá skupina krys se pohybovala skrze bludiště mnohem rychleji než první skupina, která nedostávala omega-3 mastné kyseliny,” řekl Gomez-Pinilla. “Zvířata s nedostatkem DHA byly pomalejší, jejich mozek vykázal pokles synaptické aktivity. Jejich mozkové buňky měli problémy se signálem, což narušovalo schopnost krys jasně myslet a vzpomenout si na trasu, kterou si zapamatovaly šest týdnů předtím.”
Krysy s nedostatkem DHA si také vyvinuly odolnost vůči inzulínu, hormonu, který kontroluje hladinu cukru v krvi a reguluje synaptické funkce mozku. Bližší pohled na mozkovou tkáň krys naznačuje, že se snížila schopnost inzulínu ovlivňovat mozkové buňky.
“Protože inzulín umí projít bariérou mezi krví a mozkem, tak tento hormon může neuronům signalizovat, aby spustily reakce, které narušují učení a způsobují ztrátu paměti,” řekl Gomez-Pinilla.
Podezřívá fruktózu, že je viníkem, který může za nedostatek DHA. Pojídání příliš velkého množství fruktózy by mohlo blokovat schopnost buněk používat a ukládat cukr jako zdroj energie pro přemýšlení a emoce.
“Inzulín je důležitý pro řízení hladiny cukru v krvi, ale v mozku může mít jinou roli – narušování paměti a učení,” řekl. “Naše studie ukazuje, že strava s vysokým obsahem fruktózy poškozuje mozek a stejně tak tělo. Tohle je nová informace.”
Gomez-Pinilla, původem z Chille, je nadšenec, který praktikuje to, co káže, a radí lidem, aby jedli co nejméně fruktózy a aby vyměnili sladké dezerty za čerstvé bobule a řecký jogurt. Občas je dobrá tabulka hořké čokolády, která nebyla doplněna o sladidla, dodal.
Stále plánujete hodit opatrnost za hlavu? Pak také jezte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny – losos, vlašské ořechy, lněná semínka, nebo tabletky s DHA. Gomez-Pinilla doporučuje jeden gram DHA denně.
“Naše zjištění naznačují, že pravidelná konzumace DHA chrání mozek před škodlivými účinky fruktózy,” řekl Gomez-Pinilla. “Je to jako uložit si peníze do banky. Chcete si vytvořit rezervu pro váš mozek, která se využije jako extra palivo pro boj s budoucími nemocemi.”
Studie UCLA byla financována National Institute of Neurological Disorders and Stroke. Laboratoř Gomeze-Pinilla bude dále zkoumat roli stravy v zotavování po mozkovém traumatu.
Překlad článku This is your brain on sugar: UCLA study shows high-fructose diet sabotages learning, memory