Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Všechny ty pracny, úlky, marokánky, vanilkové rohlíčky, ischelské dortíčky, kokosky, perníčky, klášterní kuličky, to vše často klademe na slavnostně prostřený vánoční stůl. Tradice chystání prvního cukroví sahá někam do 16. století, kdy však pamlsky, spíše, než rohlíčky a kuličky, připomínaly jakési figurky z ovoce, které byly určeny přednostně pro děti. Jako dárek. A jakmile si děti s figurkami pohrály, mohly je následně rovněž i sníst. Cukroví, jaké známe dnes, se poprvé na prostřené tabuli objevuje až někdy ke konci 19. století, pouze však v domácnostech zámožných rodin.
Chudší lidé cukroví skládali ze sušeného ovoce a oříšků, tyhle dobroty však opět neměly klasický tvar, jaký známe nyní, většinou se jednalo o jednoduché misky, do kterých hospodyně nasypala křížaly, ať už z hrušek či jablek, sušené švestky, meruňky, třešně či moruše. A pak, samozřejmě, co by to byly Vánoce bez oříšků, v několika miskách odpočívaly také ořechy. K tomu vánočka, jahelník, někde též malé sladké koláčky sypané prachandou, nadívané mákem a v chudších rodinách pak plněné nádivkou ze sladké řepy. Tabuli dotváří také několik misek, do kterých hospodyně nasypala vše, co rodinu v průběhu roku živí. Miska s žitem, pohankou, ječnými kroupami, tu oves, tam čočka. A k tomu večeře o několika chodech, ať už začínala nakrojením vánočky, někde též chleba, servírováním oplatků s medem, tradičního houbového kuby, nakrojeným jablkem, koláčem či jáhelníkem, tradiční polévkou z luštěnin či později též rybí, no a hlavní chod, kapr na modro. Do toho muzika, ale ne taková, která se line z houslí a basy. Muzika o Štědrém dnu totiž představovala sladký kompot, který obsahoval jablka, hrušky, švestky. To vše se povařilo se skořicí a hřebíčkem, dosladilo vanilkovým cukrem a jakmile ovoce změklo, vyskládalo se na mísu, ozdobilo sušenými švestkami a poté ještě zalilo šťávou, která vznikla vařením muziky. Jinde se ještě posypalo mandlemi, rozinkami, ale i perníkem. Případně též prachandou, tedy práškem z nasušených, podrcených hrušek.
Cukroví dnešní doby
Dnešní klasické cukroví staví hlavně na pšeničné mouce, másle, cukru a ořeších. Samozřejmě, jedná se o jakousi novodobou tradici, během které si jen stěží dovedeme představit, že by cukroví o Štědrém dnu chybělo. A to nejen pro nás, ale také hosty, kteří pak přijdou na svatého Štěpána a též Boží hod. Myslím, že cukroví platí za takový milý, tajemný atribut, neboť každá rodina mívá to své, tradiční, po dlouhou řádku let oprašované ze starých zápisků babiček a prababiček. U nás se takto chystaly po dlouhou dobu vánoční pracny.
Možná máte taky tak, možná však docela, úplně jinak. To u nás se cukroví chystá výhradně z ořechů, sušeného ovoce, koření, bylinek, kvalitní čokolády. Má babička by se asi divila, nicméně, trápí-li Vás potravinové alergie, jste vánočně mlsní a toužíte po něčem lahodném a výjimečném, uděláte cokoli, aby i u vás bylo sladce a útulno. A toho bez cukroví dosáhneme na půl.
Osobně chystám vše, co jsme jako děti mívaly doma, jen jsem si malinko upravila ingredience. Najdete tu tedy úlky i hvězdičky, rumové kuličky, čokoládové kostky, perníčky i pracičky, no, vlastně vše. V mé kuchyni však cukroví neutváří mouka, vejce, dokonce ani máslo. Namísto toho kouzlím ze sušeného ovoce a již zmíněných ořechů. Pokud si chcete letošní Vánoce skutečně kulinářsky ozvláštnit, zkuste si připravit pár nejlákavějších druhů, které rozepíši níže v článku.
Výhody níže sepsaného cukroví:
· absence lepku, živočišného mléka, transmastných kyselin, cholesterolu,
· nižší glykemický index,
· přítomnost vlákniny, která zaručí příjemný pocit nasycení,
· dostatek minerálů, při šetrném sušení ovoce také vitamínů,
· omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny,
· rozličnost chutí, vůní a barev.
Cukroví se vyznačuje dlouhou dobou trvanlivosti, garantuji vám, že se však na sváteční tabuli příliš dlouho neohřeje. Jen si to představte, osvěžující brusinky, sladké švestky a rozinky, výživné datle, meruňky a jablka, voňavý kokos, mandle, lískové ořechy, vápníkem nabitý mák a sezam, protizánětlivé ovesné vločky a samozřejmě dobrá hořká čokoláda. To vše korunováno pomerančovou kůrou, hřebíčkem, skořicí, ale i mátou či levandulí.
Švestkové kostky
Švestkové kostky jsou velmi lahodné, popravdě, patří mezi mé nejmilejší vánoční cukroví. Jsou plné mandlí, kvalitní čokolády, navíc, jedná se o nejrychlejší druh vánočního cukroví, který lze uchystat bez obav do zásoby. Mým oblíbeným tvarem jsou kostky, kdy těsto dlaní urovnáme do zhruba 4 centimetrové vrstvy a tvary vykrajujeme čtvercovým vykrajovátkem. Zvolme si však jakékoli další, libovolné tvořítko, které je vám milé, stejně hezky budou vypadat také oválky, srdíčka, případně i trojúhelník.
- 200 g sušených švestek, 100 g mandlí, 100 g hořké čokolády, 50 g sušených datlí
Veškeré ingredience vložíme do mixéru, těsto bude tužší a lepivější, nenechte se však odradit. Z výsledné hmoty vykrajujeme kostky, necháme je vychladit, studená teplota jim vtiskne jejich pevnou strukturu, stejně jako předchozím rumovým kuličkám.
Povidlové úlky
Na povidlové úlky si nachystejte plastové tvořítko ve tvaru úlu, který bude otevírací, abyste výsledný pamlsek snáze vyklepli ven. Ten pak naplňte, dle své chuti, libovolnou marmeládou či oříškovým máslem. Naší rodině nejvíce chutná, naplním-li úlek povidly. Výsledné cukroví pak, namísto klasických úlů stojících na piškotu, postavte na sušenou švestku, meruňku či plátek banánu. Dočkáte se tak zcela nové chuti, jedinečného zážitku. A také, jste-li pilným zahradníkem, v čase sládnoucích švestek si jich alespoň jedno kilo nasušte. Budou se hodit, právě na úlky, stejně jako povidla, kterými úlky skvostně naplníte.
- 250 g sušených datlí, 120 g strouhaného kokosu, sušené švestky, povidla
Sušené datle umixujeme se strouhaným kokosem. Výsledné těsto vkládáme do tvořítek, úlky pak plníme povidly, stavíme na sušenou švestku, případně, ponecháme bez ní.
Zázvorový pamlsek
Zázvorky, jak jim s oblibou říkávám, vypadají na vánočním stole velmi hezky, a to právě díky kyselkavé brusinkové náplni. Tento recept, byť může vypadat složitě, složitý není. Z vykrajovacích tvarů zvolte opět čtverec, může být však také ovál či kruh.
- 150 g rozinek, 50 g sušených datlí, 100 g kešu oříšků, kandovaný zázvor bez cukru, 100 g brusinek, 50 g kokosu
Rozinky umixujeme se sušenými datlemi, kešu oříšky a zázvorem. Z těsta vykrajujeme libovolné tvary. Brusinky umixujeme s kokosem, vykrajujeme stejný tvar, jako ze zázvorového těsta. Jednotlivé dílky pak spojujeme k sobě, brusinková náplň je vždy uprostřed. Těsto je rovněž stabilní, lze si nachystat do zásoby.
Fíkové úlky
I fíkové úlky mám tuze ráda, ačkoli těsto, ostatně jako i podobné směsi s příměsí rumu, je třeba nechat chvíli uležet, výsledné pamlsky nechat řádně vychladit. Poté však, cukroví je kompaktní, celistvé a plné chutí. Ostatně, jak jinak, když jím prostupují kvalitním rumem napuštěné fíky, mandle, rozinky a datle.
- 200 g sušených fíků, 50 g datlí, 80 g mandlí, 30 g kokosu, 100 ml kvalitního rumu
Fíky nakrájíme, namočíme je přes noc do rumu. Mandle umixujeme na mouku, ponecháme ji v mixéru, do kterého přidáme namočené fíky, datle a kokos. Mixujeme, dokud nedostaneme hutnější těsto. To necháme v misce, kterou vložíme na pár hodin do lednice. Poté již prsty odebíráme kousky těsta, které vkládáme do plastového, otevíracího tvořítka tvaru včelího úlu, dobře těsto zatlačíme, vyjmeme ven, a ještě necháme několik hodin vychladit.
Brusinkové koláčky
Máte-li rádi kyselkavou, šťavnatou chuť brusinek, zcela jistě si přichystejte tento druh cukroví, který též barevně doplní předkládané cukroví. Chcete-li si zamlsat zdravěji, vybírejte brusinky proslazené jablečnou šťávou, a ne klasickým řepným cukrem, kterého v ovoci bývá mnohem více nežli samotných brusinek.
- 250 g brusinek, 80 g mandlí, 30 g kokosu, 1 čajová lžička sušené bio pomerančové kůry, lískové oříšky na ozdobu
Veškeré ingredience vložíme do mixéru, umixujeme na lepivé těsto, ze kterého modelujeme v dlaních kuličky. Do každé takového přichystané kuličky vtiskneme lískový oříšek.
Můj tip: Máte-li po ruce čerstvou bio pomerančovou kůru, zcela jistě ji použijte, cukroví bude voňavější, šťavnatější, ale také chutnější. Pokud čerstvou kůru nemáte, dobrou službu učiní i ta nasušená, která zase cukrová vtiskne dlouhodobější punc trvanlivosti. Cukroví přichystané z čerstvé kůry je třeba sníst do jednoho týdne.
Tak tedy, ať už s ischelskými dortíčky či bez, s brusinkovými koláčky či s lineckým cukrovím, ať jsou vaše Vánoce příjemně sladké.