Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Jak v kuchyni využít voňavou vanilku
Nebýt koření, stěží bych uvařila, nejvíce bych postrádala určitě skořici, majoránku, červenou papriku, fenykl, kmín, palčivý pepř, kurkumu, kardamom, rozmarýn, ale také vanilku. Vanilku, která prohloubí chuť těsta, vanilku, která provoní, posvětí, povznese a zvelebí. Ty pravé experimenty s vanilkovým luskem začaly někdy po mých indonéských výpravách, kdy jsem přivezla velkou spoustu koření, mimo jiné také vzácného šafránu, kterého na mých toulkách bylo všude hojně. A také skořice, kterou jsem pak společně s aromatickým hřebíčkem přidávala do jablečných přesnídávek. Stejnou službu mi prokázala vanilka, přidáte-li ji ke švestkové či meruňkové přesnídávce… ach ta chuť.
Vanilku lze bez obav vložit také do marmelády či džemu, popravdě, nedovedu si již představit, že bych na ni během chystání pozapomněla. Vždy stačí málo, aby prostoupila i onou troškou džemu, který zavinete do pohankové palačinky. Vanilkou velmi ráda sypu také chia směs, kterou doplním o čerstvé ovoce, mandle a kokos. Výtečně zachutná taktéž i ve smoothie, drobném raw cukroví, jakožto i v tom klasickém, které pečeme během vánočních svátků.
Vanilka, komodita dražší než stříbro
Ve své podstatě hovoříme o popínavé orchideji, která se, až do poloviny 19. století, těšila svému endemitnímu postavení, náležícímu Mexiku. Rostlinu je totiž velmi těžké opylit, v Mexiku to zajišťují tamní včely rodu Melipona, případně, nejmenší ptáčci světa, kolibříci. Mnoho pokusů převést vanilku kamkoli jinam ztroskotalo právě na nesnadnosti opylení, dokud se nepřišlo na metodu umělou. Dnes již tedy vanilku pěstují i na Madagaskaru, Bahamách, Portoriku či Srí Lance. Mezi hlavní dovozce patří Spojené státy, Francie a Německo.
Aztéčtí indiáni využívali vanilku po staletí jako koření, podrobené kmeny ji dokonce nabízeli aztéckému císaři jako daň. V roce 1520, španělský dobyvatel Bernal Diaz přišel na to, že mletou vanilkou lze dochutit čokoládový nápoj předkládaný císaři Montezumovi.
Španělé pojmenovali dovážený vanilkový lusk vanilla, což je zdrobnělinou slova vaina, neboli tobolka. Od 2. poloviny 16. století se sice vanilka používala k dochucení čokolády taktéž i v Evropě, monopol na produkci tohoto slavného koření však drželo Mexiko, až do roku 1841, přesně, jako jsme si zmínili již výše. Právě tehdy byla vyvinuta metoda ručního opylování rostliny, která byla, na rozdíl od metod předchozích, vysoce účinná.
Pravá vanilka je dražší, než stříbro, její cena se odhaduje na 120 USD na 1 kg, neboť po sběru, kdy se shromažďuje ještě zelená, podstupuje zdlouhavou a komplikovanou proceduru. Navíc, rostliny začínají plodit ve svém třetím roce, první dva roky jsou tedy zcela nevýnosné. Celkově se vanilka dožívá zhruba patnácti let, nejlepším obdobím sklizně je údobí mezi pátým a osmým rokem.
Jakmile se vanilka nasbírá, je podrobena mokré či suché proceduře. Mokrý způsob spočívá ve chvilkovém spaření nezralých tobolek, které se následně rychle suší na slunci. Polední žár z nich vytahuje poslední zbytky zeleného chlorofylu. Následně se dosušují dalších 8 měsíců ve speciálních dřevěných bednách.
Suchý způsob není tak náročný, tobolky se nechávají zavadnout v polostínu, aby se střídavě dosušily ve stínu a na slunci. Proces zabere zhruba jeden týden, poté se dosušuje, stejně, jako tomu bylo u mokrého způsobu.
Čím vším je vanilka vlastně tak úžasná?
Syté, plné aroma nelze ničím nahradit. Syntetická vanilka je sice jednou z možností, nicméně, kdo jednou ochutná dřeň vanilkového lusku, stěží přijme něco tak podřadného, jako je chuť vanilinu. Ve světě se vanilka používá k ochucení krémů, zmrzlin, likérů, pudinků, koláčů, moučníků, ale i čokolády. V dnešní době pak není již problém, zakoupit také vanilkový parfém. Zbožňujete-li vanilku, tento parfém vřele doporučuji.
Ač jsou vanilkové lusky nákladnější, lze je mnohdy opakovaně použít. Dokonce i po namočení do mléka či cukru, je stačí pouze osušit, otřít, uložit a znovu použít.
Vanilka a zdraví
Vanilka svými léčivými účinky celkově zlepšuje chuť k jídlu, podporuje trávení, mírní těhotenskou nevolnost. Klidní rozbouřenou mysl, přetíženou psychiku. V aroma-terapii bývá často využívána k mírnění depresí, ale také při těžké, dlouhotrvající nespavosti. Odedávna platí za vyhledávané afrodiziakum. Nedávno výzkumy potvrdily, že vanilka pozitivně ovlivňuje rovněž mužskou potenci.
Vanilka disponuje takzvanými vaniloidy, které aktivují stejné receptory, jako například kapsaicin z chilli. Ten dokáže eliminovat zánět, povzbudit unavenou, vyčerpanou psychiku, zlepšit schopnost se soustředit, mnohem snáze zvládat stres.
Vanilka v kuchyni
Jste-li milovníky zmrzliny, přináším vám recept na jednu výtečnou mraženou pochoutku:
Maková zmrzlina s vanilkou
- 300 ml mléka (použít lze také mléko kokosové)
- 1 vanilkový lusk
- 3 vaječné žloutky
- 50 g kokosového cukru
- 75 g máku
- 120 g javorového sirupu
- 150 ml šlehačky
Příprava:
Mléko s vanilkovým luskem přivedeme k varu, necháme vychladit. Žloutky s cukrem vyšleháme do zhoustnutí, vložíme do vodní lázně. Z mléka vyjmeme vanilkový lusk, nalijeme jej do nachystaného žloutkového krému. Za stálého míchání docílíme krémové konzistence. Když je vaječný krém hustý tak, že při dotyku vidličky zanechává stopy, vyndáme nádobu z vodní lázně. Na pánvi nasucho opražíme mák, společně s javorovým sirupem jej vložíme do vaječného krému. Následně vmícháme dobře ušlehanou smetanu. Vychladíme, je-li třeba, opět našleháme, podáváme s čerstvými malinami.
V článku jsou použity informace z knihy:
Normanová, Jill. Chuť a vůně koření. Gemini, Bratislava 1992. 159 str. ISBN 80-85265-75-3.